12° Açık

YAP BOZ

Köşe yazıları - 22 Temmuz 2019 18:21 A A


Hep bir eksik vardır hayatımızda.
Tamamlanması gereken aksaklıklar. İlk fark etmeye başladığımızda zaten bize ait olan hayatımız da başlamıştır.
Ama ben garip olanları fark ettim.

*

Önceleri her şey sıradandı. Moralim bozuk olduğunda, beni gülümseten insanları görmem yeterli oluyordu. Sanki onların gülümsemesi bana geçiyordu. Bir nevi enerji transferi.

Sabah uyandığımda başım feci şekilde ağrıyor, sanki beynim yerinden çıkıp beni terk edecek gibi kıpırdıyordu. 
Kayıt silme dediğimiz gecelerden kalan hatıralar bazen acı verir. Hafızamda yer açmak için çektiğim kutsal çile. Ya da tamamen saçmalık. Siz karar verin.

*
Yataktan kalktım ve öncelikle akşamdan kalma son kırıntıları vücudumdan atmak için tuvalete girdim. Biraz olsun baş ağrımdan uzaklaşmak ve sabaha az da olsa keyif katmak için, karikatür dergileri eşliğinde ilk onbeş dakikamı keyifli geçirdim. Ellerimi ve yüzümü yıkamak için lavaboya eğildim. Uykumu açıp kendime günaydın gülümsemesi için aynaya baktığımda…

*

Bugün güzel başladı. Akşam işlerim erken bitecek, geçen günler yaptığımız plan için toplanacaktık.
Bazen planlar her zaman düşündüğüm gibi olmuyor. 
Gün içinde öylesine yoruldum ki; değil gece eğlenmek, eve gidip kendimi yatağa bağlamak ve bütün gün yatmak istiyordum. 
Yolda yürürken omuzlarım düşmüş, kafam aşağıda, sırtımdaki çantam bana kocaman bir yük gibi olmuştu. Karşıdan gelen neşeli ve enerjik grubu fark ettiğim sırada çoktan içlerinden geçmeye başlamıştım bile. Sağlı sollu yanımdan geçiyorlar gülüp eğleniyor, hoplayıp zıplıyorlardı. Omuzlarıma çarpan insanlar her temasta beni kendime getirdi. Önce kafamı kaldırdım, gözlerim açıldı, görüşüm netleşti. Omuzlarımdaki çanta tüy gibi hafifledi. Adımlarım hızlandı.

“Evet işte bu!” Dedim içimden.

Güneş şimdi güzel görünmeye başladı. Bir an önce eve varıp, çantadan kurtulup, üzerimi değiştirip (gece serin olma ihtimaline karşı hazırlık yapıp) diğerlerinin yanına gitmeliydim.

Bizimkilerle buluştuğumda hava hafif kararmaya yüz tutmuştu. Başlangıç için güzel bir saat. 
Tren köprüsünün diğer yakasına geçtik. Orada daha sakin ve güzel yerler keşfetmiştik. Yürüdükçe yollar keyif veriyordu. Saatleri yanımızda akan nehre saldık, her nefeste oksijenin kanatlarını taktı zihnimiz. Ay ve yıldızlar yarışa tutuştular, güneş kendi sırasını bekliyor… 
İleride, ay ışığının gülen yüzünü yansıttığı güzel bir çimenlik alan gördük. Konaklamak için mükemmel bir yer. Hava hafiften serinlemeye başlamış olsa da hazırlıklı olduğumdan rahatlıkla kendimi çimenlerin üzerine saldım. 
“Poğaça gibi oldum” sanırım patatesli.
“Haydi döndür de kendimize gelelim” dedi, Gözleri Parlak adam.
Hala enerjik, sanki salsan eve kadar koşarak gidip gelirdi.
“Kendimi kaldırmak için birazına ihtiyacım var”
Düşüncem daha kafamdan silinmeden vücuduma akan gücü hissettim. Sanki o parlak gözlerden ışıklı bir yol çıktı ve benim bedenime enerji dolduruyordu. 
Nefesimiz artık düzenliydi. 
Hareket vakti geldi çattı. Sabahı karşılamamıza iki saat kalmıştı.- Geri dönüş başlasın. –
Kızılın maviye karıştığı an, yeniden doğuş gibiydi. Gecenin yorgunluğu üzerimize çökmeye başlamıştı. Kahkahalar azaldı, sohbet tükenmeye yüz tuttu. Herkes kendi yatağının hayalini kurmaya başlamış gibiydi. Şahsen benim tek düşüncem buydu. 
Bir kaç arkadaşım bende kalacaktı. Eve geldik ve uyuduk.

*

Aynadaki surat benimdi ama gözler?

Gözleri Parlak adamı uyandırmak için yanına gittim. Uyandı ve bana benim gözlerimle baktı. O anda yine akışı hissettim gözlerimi kapadım ve açtığım zaman her şey normale dönmüştü. 
“N’oldu moruk?” sesi hırıltılı ve uyku sersemiydi. Olanları anlamamış olması işime geliyordu.
“Yok bir şey kanka. Sen uyumaya devam et”
Yatağıma döndüm ve ben de devam ettim.

*

Beni yeniden uyandıran kahve kokusu ve sıramın gelişi oldu. Herkes salonda yayılmış ve kahvelerini yudumlarken, büyük bir huzur içindeydi. Neden olmasın ki, ilkler güzeldir. 
Kahvaltı ve evi toplama sürecinde hep aklım gözlerdeydi. Nasıl olmuştu bu olay? Çok fazla düşünmüş olmalıydım ki kardeşim arkamdan seslendi;
“Neye daldın yine?”
O an balkonda güneşin keyfini sürmek üzere oturduğumu fark ettim. 
“Akşam neydi öyle? ” Diyerek konuyu tamamen üzerimden attım. Herkes o anda geceyi düşünmeye başladı. Çekilen fotoğraflara baktık. Artık gecenin hantallığı üzerimizden kalkıyordu. Son turu dönüp evden çıkmaya karar verdik. 
Hava oldukça güzeldi ve akan suyun eşliğinde birer bira içip, güneşin tadına varmak için insanı baştan çıkarıyordu. 
-Öğleden sonra keyfi bu olsa gerek.- Üzerime yeni bir huzur çöktü. Etrafa bakınırken arkamızdan geçen çifti gördüm. Sevimli sevgililer…
Gözüm kadının ayaklarına takıldı.
Sade bir sandalet giymiş ve günün güzelliğine eşlik etmek istemiş.

Birden ayakkabılarımın büyüdüğünü hissettim.- Ya da ayaklarım küçüldü.- Tam ben ne olduğunu anlamaya çalışırken arkadan gelen hayret dolu çığlığı duydum.
“Aşkım, ayaklarım!”
Kadının ayaklarına tekrar baktığımda, kendi ayaklarımın bir kadının bedenindeki ne kadar ayarsız olabileceğini gördüm. Her şey olduğu gibi kalmalıydı.- Kaldı da.-
Ayakkabılarım yine tam geldi.
Kadın sustu.
Erkek anlam veremedi.
Sadece ben biliyorum.

*

“Acaba nasıl kalıtsal olabilir?”
Keşke bunu merak etmeseydim.
Önce basit bir testle başladı. Sürekli gittiğim kafeye gitmeye karar verdim.  Huzurlu insanların buluştuğu durağımızdı orası. Hatta hayvanlar da orada huzur bulurdu. Kaç yavru kedi büyüdü ve kaçı yine orada anneliği tattı, sayısını unuttum.
Gülümseme adında bir kedi vardır orada. Gözleri çok güzeldir. 
Kapıdan içeri girdim ve önce insanlarla selamlaştım. Kedi uyuyordu. 
“Güzel.” Dedim içimden.
Sanırım selamlaşma faslı on dakika kadar sürdü. 
Artık sıra Gülümseme’ye geldi.
“Merhaba kedicik. ” Keyifle guruldaması hoşuma gitti.
“Hadi aç gözlerini. ” 
Bana baktı…

Gözlerimi kapatıp arkamı döndüm, son baktığımda kapı açıktı. Eğer benden sonra biri kapıyı kapatmış olsa başıma neler gelebilirdi düşünmek istemiyorum. 
Gördüklerim beni şaşkına çevirdi. Gece görüşü gibi ama tarifi imkansız. 
Bir süre yürüyüşe çıktım. Metrelerce uzağı görebiliyor, karanlıkta her hareketi seziyordum. 
Birden zihnim alarm verdi. 
“Ya kedi uyanırsa!” Bunu sesli söylemiş olmam ve yanımdan geçenlerin tükürükler saçarak gülmeleri beni kendime getirdi. Hemen geri dönmek üzere yolumu değiştirdim. Kafeye vardığımda kedi hala uykudaydı. Zavallı şey, uyanmış olsa dünyası kararırdı. Tekrar yanına gittim ve bakıştık. Her şey normale döndü. 
Test başarılı oldu.

*

Mutlu bir şekilde eve dönmeden önce yürüyüşe çıkmak iyidir. Müziğin ve başarının verdiği sevinçle alınan her nefeste yollar kayboldu. Kendimi fark ettiğimde koşu pistinin arkasındaydım. Kulaklığımı çıkartıp dünyayı dinledim. 
Az ileride spor aletleriyle form tutan bir eleman var. Cebimdeki falçatamı yokladım. 
Ayağa kalkıp arkasından yaklaştım. 
Beni fark ettiği andaki korku muhtemelen kramp geçirmesine sebep olmuştur. 
Gözlerini yakaladığım anda her şey elimdeydi. 
“Formundasın kardeşim” dedim, nazikçe. Korkusu geri kaçtı, belli ki o da formundaydı. 
Ama artık formunda olmayan şeyler vardı. O da fark etmedi.
Değişimi hissettim; vücudum genişledi, sanki içime güç doldu. Gençleşmiş gibiydim. Hızlı, atik ve kuvvetli. 
Eleman tam arkasını dönüp işimi kolaylaştıracak diye beklerken, salak herif vücuduna bakmaya karar verdi. 
“Artık çok geç” 
Falçatamı sağ cebimden çıkartırken, sol elimle arkadan gözlerine atıldım. Eğer beni görürse her şey biter. Hatta çok pis dayak yerim. 
Göz göze gelmeye fırsat vermeden falçatamı gırtlağına sapladım. Soldan sağa doğru kendime çekmeye başladım. Bıçağın deriyi, gırtlak kıkırdağını ve damarları kesmesinin elime verdiği his çok değişikti.
“Artık görüşme bitti ve bir daha beni görmeyeceksin”

Şimdi aynada kendimi daha iyi görüyorum. Formum yerinde. 
Bir gün karşılaşırsak bütün iyi yönlerinizi bilmek hoşuma gider. 
Bir şey daha var;
Elde edebildiklerim, sadece dış görünüşünüz olmayabilir. Anıları da görebilirim.

Köşe yazıları - 18:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
 • MERT ÇİNGENE DERKİ;

  Mahallede Roman kadının biri kaynanasına o kadar çok kızmış ki, dayanamayıp avazı çıktığı kadar “Senin gibi kaynanayı yer yesin! Cadı karı! Açık havada sana yıldırım çarpsın!” diye bağırarak sitem ediyordu. Kaynanayı açık havada yıldırım çarpar mı bilinmez ama ben yine Roman meselesinde çarpıcı gerçekleri belki son kez yazma gereği duyuyorum. Bazıları alınır mı gücenir mi […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • Sporun Geri Dönüşü Ne Mühim Meseleymiş

  Tüm sektörler pandemi sonrası (?) yeniden faaliyete geçmek üzere tetikte bekliyor. Bunların içerisinde en çok özlediklerimiz belki de spor organizasyonları idi ki, Hafta sonu Almanlar bir çılgınlık yaparak Bundesliga için başlangıç düdüğünü çaldı. Profesyonel liglerin ortasında vermiş olduğumuz en uzun ara, sosyal yaşantımızın değerli kesimlerini hatırlatıyor. Pandemi süresince vakit geçirmekten zorlandığımız günlerimiz, haftasonu oynanacak futbol […]
 • Emek ve Mücadelenin Günü

  Geçen sene bu zamanlar 1 Mayıs hazırlıkları içinde baharın gelişinin vermiş olduğu enerji ve motive ile zamanımız geçerken şimdi korona ve işsizlik mücadelesi içindeyiz. 2019 yılını arar,  2021 yılına da uzak olduğumuz bugünlerde pandeminin etkisiyle işçi sınıfının durumu gün geçtikçe zorlaşıyor. Psikolojik ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu durum salgının bitmesiyle de […]
 • Karantina Günleri, Teknoloji Bağımlılığına Sebep Olmasın

  Sevgili okurlar, Türkiye’de ve dünyada Koronavirüs/ Covid-19 virüsü yüzünden tehlike çanları çalıyor. Her gün “Evde Kal” sloganı ile koronavirüsünün daha geniş kitlelere bulaşmaması için reklam kampanyaları, uyarılar, demeçler, ulusa seslenişler ile devletimiz halkın evden çıkmamasını söylüyor. Dikkate alınması gereken uyarılarla evde kalarak virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Sonuç olarak dileğimiz, tez zamanda bu illetten kurtulmak ve başka […]
 • ÜCRETSİZ İZİN VE İŞÇİYİ KORUMA İLKESİNİN SONU !

  İş Hukukun en temel ilkelerinden biri “ İşçiyi koruma ilkesidir”. Diğer hukuk dallarından farklı olarak iş hukuku ayrıcalıklı bir hukuk dalıdır ve temelinde ekonomik olarak sistem karşısında güçsüz olan işçileri hukuki yönden koruma amacını taşımaktadır. Gelişen tarihi süreç içerinde iş hukukunun bu niteliği genel kabul görmüş ancak içeriğindeki işçi lehine olan düzenlemeler zaman zaman ekonomik […]
 • Kısa Çalışma Nedir? Ödenekten İşçi ve İşveren Nasıl Faydalanır?

  Bundan birkaç ay önce “kısa çalışma” sözü edilseydi, aklımıza hemen ekonomik kriz gelecekti ve bu krizin sonuçlarından korunmak için başvurulan bir kamusal destek olarak bahsedecektik. Biraz tarihçesine baktığımızda; bilindiği üzere 2008 krizi döneminde birçok işletme ekonomik kriz nedeniyle ya kapandı ya da üretimi durdurdu. İflas edenler ve atılan işçiler oldu. O dönemde hükümet, işverenlerin bu […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Trabzonspor25157358 273152
2.M.Başakşehir25157349 242552
3.Galatasaray25147444 202449
4.DG Sivasspor25147447 281949
5.Beşiktaş25134840 32843
6.Ayt. Alanyaspor25117743 251840
7.Fenerbahçe25117746 331340
8.Göztepe2497829 28134
9.Gaziantep FK2588936 40-432
10.Denizlispor25771125 34-928
11.Gençlerbirliği25771133 43-1028
12.Antalyaspor25691028 43-1527
13.Y.Malatyaspor25671237 38-124
14.Ç.Rizespor25741325 40-1525
15.İH Konyaspor254111020 33-1323
16.Kasımpaşa25651436 50-1423
17.Ankaragücü25481421 44-2320
18.İM Kayserispor25471426 61-3519

HAVA DURUMU

4 Haziran 2020 PERŞEMBE
12°
 • PER 25.2°
 • CUM 25.2°
 • CTS 26.1°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

ŞANS OYUNU SONUÇLARI