23° Açık

“Oryantiring: Doğada satranç oynama sanatı”

Spor - 29 Ocak 2018 00:29 A A

Son dönemde yaygınlaşan ve kitle sporları arasında yer alan oryantiring sporu üzerine; Türkiye Oryantiring Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Yusuf Avcı, Gerçek Gazetesinin sorularını yanıtladı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Yusuf Avcı, beden eğitimi öğretmeniyim. Öğretmenlikte on ikinci yılım. Oryantiring sporuyla da yaklaşık beş yıldır uğraşıyorum. Oryantiring sporunda antrenörüm, aynı zamanda hakemim ve federasyonun Edirne İl Temsilcisi olarak görev yapmaktayım.

Peki, son dönemde yaygınlaşan oryantiring ne demek, nasıl ortaya çıkmıştır?

Oryantiring aslında çok eski bir spordur. Eskiden askeri spor olarak da bilinirdi. Daha çok askerler doğada yön bulmak için bu sporu kullanıyorlarmış. Daha sonra Türkiye’de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı olarak, oryantiring 2002’de kurulmuş. 2006’da ise İzcilik Federasyonu’ndan ayrılarak Oryantiring Federasyonu kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Oryantiring sporunda temel kurallar nelerdir?

Öncelikle bu sporu yapmanın bir yaşı yok, yediden yetmişe herkes bu sporu yapabilir. Çünkü herkes kendi kategorisinde koşuyor. İşte küçükler küçüklerle, büyükler büyüklerle, yaşlılar da yaşlılarla koşuyor. Tabi bu sporu yapabilmek için harita bilgisine ihtiyaç var. Harita okuyabilme ve pusula ile yön bulmaya ihtiyaç var. Bu sporda kullanılan malzemeler ise harita ve pusula. Bunlar yardımıyla doğada, arazide saklanan hedefleri zamana karşı kısa bir sürede bulmaya çalışıyoruz. Tabii süre önemli, yarışma sonuçta bu. Derecelendirme yapabilmek için, bir süreye karşı yarışıyoruz ve burada kondisyon ön plana çıkıyor. İyi bir kondisyona sahip olmamız gerekiyor, dayanıklı olmamız gerekiyor. Kıyafet olarak da; genellikle vücuda yapışan dar kesimli tayt ve body şeklinde kıyafetler kullanılıyor. Çünkü polarlı ve bol kıyafetler arazide koşarken ağaçlara çalılara takılabilir. Ve bu bizim yarışmada kötü sonuç almamıza sebep olabilir.

Peki, belli bir oyuncu sayısı var mı, herkes katılabiliyor mu?

Ferdi olarak da yarışmalara katılabiliyorsunuz, kulüp-takım olarak da. Federasyon senede 5 tane yarışma düzenliyor. Bu yarışlar, beş kademeli ve her biri farklı şehirlerde oluyor. Burada takım olarak katılan yarışmacılar ve ferdi katılan yarışmacılar, son (beşinci) kademede Türkiye Şampiyonası’na girmeye hak kazanıyor. 1. 2. 3. 4. 5. kademede aldıkları sonuçlara göre şampiyonada takım/ferdi sıralaması yapılıyor. Türkiye Şampiyonası’nda beşinci kademede bu şekilde yapılıyor.

Oryantiring’in yapıldığı alanlar neye göre belirleniyor, her yerde yapılabiliyor mu?

Eskiden daha çok doğada, arazide yapılıyordu ama bu sporun tanınması için federasyon son yıllarda şehrin içinde, şehrin parklarında, insanların da olduğu yerlerde bu yarışmaları düzenlemeye başladı. Bu yarışmalar, genellikle federasyon yarışları. Bu yarışmalar üç gün sürüyor. Cuma günü şehrin içinde; park ve bahçede gösteri amaçlı yapılan yarışmalar, cumartesi-pazar ise arazide oluyor. Cumartesi genellikle uzun mesafe yarışları, pazar ise kısa mesafeli, hıza ve çabukluğa dayanan yarışlar yapılıyor. “Harita konusunda federasyon da sıkıntı yaşıyor”

Edirne’de ya da Trakya Bölgesi’nde hangi yerlerde yapılıyor?

Edirne’de şu an, bu işin en büyük zorluğu, harita çizdirebilmek. Harita çizilirse; o spor yapılabilir. Futbol nasıl topsuz oynanmıyorsa; bu sporda haritasız oynanmıyor. Türkiye’de ise bu haritayı çizebilen çok az haritacı var. Harita konusunda federasyon da sıkıntı yaşıyor. Mesela ben, birkaç yıldır federasyondan haritacı bekliyorum. Buraya gelip belirlediğimiz alanları çizsin, burada çocuklarla antrenman yapalım, çocuklarımıza bu sporu kazandıralım istiyorum ama maalesef bu konuda federasyonla sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü yetişmiş haritacı az. Çünkü bu haritadaki her sembolün, her işaretin birer anlamı var oryantiring dilinde. Oryantiringsporunda kullanılan haritalar, bildiğimiz fiziki harita veya coğrafya bilgisinden gördüğümüz harita değil. Bu spora özel bir harita. Her rengin, her sembolün bir anlamı var. Bunları haritacının doğru işlemesi lazım, doğru şekilde kodlaması lazım ve bunu doğru şekilde çocuklara öğretmemiz gerekiyor. “Haritaların güncellenmesi lazım”

Edirne’de haritadan kaynaklı bir alan belirleyememe problemi mi var?

Evet, Söğütlük Kent Ormanı’nın bir haritası vardı. Ama bu da selden zarar gördüğü için şu an çok kullanılabilir, güncel bir harita değil. Edirne’de Lalapaşa’ya bağlı Sinanköy diye bir köyümüz var. O köyün yollarının ve arazisinin olduğu bir harita var, genellikle okul yarışlarını orada yapıyoruz. Son olarak bir harita daha var, Gençlik Spor Müdürlüğü’nün kampüsünün olduğu harita. Özellikle kış aylarında yarışma yapacaksak, burada yapıyoruz. Baharda da Sinanköy’e çocukları toplayıp, taşımalı olarak götürüyoruz. Orada yarışmalarımızı yapıyoruz. Ama bu haritalar eski, 2010’dan kalma haritalardır. Bu haritaların güncellenmesi lazım. Ama şimdilik kullanılabilir haritalar. Bu ikisini kullanmaya çalışıyoruz yaptığımız yarışmalarda. “Yarışmalarda zımba sistemini kullanıyoruz”

Oryantiring yarışmalarında başarıya ulaşmanın püf noktası sizce nedir?

Bu spor sadece düz bir koşu değil. Biz bu spora, doğada satranç oynama diyoruz. Yani saklanmış hedeflere en kısa, en kestirme (burada bir zekâ da gerekli tabii) nasıl ulaşabilirim, birinci hedefi bulduktan sonra, ikinciye nasıl ve hangi yoldan ulaşırım. İrade önemli, karar verebilme önemli. Oraya en kısa zamanda nasıl ulaşabilir, harita bilgisinden çıkarıp oraya en kısa zamanda ulaşmak önemli. Kondisyon yine dediğim gibi önemli. Ve bu hedeflerin en önemli noktalardan birisi de şu; sırasıyla bulmamız gerekiyor. On hedefimiz varsa; birinci hedeften, onuncu hedefimize sırasıyla gidilmelidir. Mesela; birinci hedeften üçüncü hedefe geçersek bu diskalifiye sebebidir. Biz Edirne’de yaptığımız yarışmalarda, manuel sistem dediğimiz zımba sistemini kullanıyoruz. Ama federasyonun yaptığı yarışlarda elektronik sistem kullanılıyor. Yarışmacı, yarışmaya başlarken parmağına taktığı yüzükle yarışa başlıyor. Sistem bölgesinde yüzüğünü okutuyor, sonra her hedefin üzerinde manyetik okuyucular var. Her hedefte yüzüğünü bu okuyuculara okutup sırasıyla, birinci hedeften üçüncü hedefe atladıysa zaten bu cihaz bunu görüyor ve yarışmacı direkt diskalifiye oluyor. En sonunda da, finish hakemlerine geldiğinde yüzüğünü cihaza takıp, onu bir rapor şeklinde yazar kasa fişi gibi alıp kaç dakikada yarışı bitirmiş, birinci hedeften ikinci hedefe kaç dakikada gitmiş, toplam parkuru kaç dakikada tamamlamış bunları ayrıntılı bir rapor şeklinde sunuyor. Ama Edirne’de böyle bir sistemimiz olmadığı için biz, manuel zımba sistemi dediğimiz sistemle yarışmaları yapıyoruz. Her hedefin üstünde bir zımba var, bize yarışmacının o hedefe gittiğini gösteriyor. Haritanın üzerine de kutucuklar koyuluyor. Yarışmacı birinci hedefe gittiğinde birinci kutucuğa, ikinci hedefe gittiğinde ikinci kutucuğa basıyor ve her sembolde farklı işaretler oluşuyor kâğıda bastığında. “Yüzük sistemi maliyetli”

Bu manuel sistem sağlıklı bir sistem mi, neden Edirne’de elektronik sistem kullanılmıyor?

Yüzük sistemi maliyetli bir sistem olduğundan Gençlik Spor bunu karşılayamıyor. Çok sağlıklı değil ama biz çocuklara güveniyoruz. Şundan dolayı güveniyoruz; birinci hedefe gitti diyelim ki üçgen, zımbayı bastığında üçgen çıkıyor. Diyelim ikinci hedefe gidiyor kare çıkıyor mesela kareye basıyor her hedefte değişiyor yoksa çocuklar her hedefe aynı sembolü basardı. Bu da bizim sağlamamız gibi bir şey oluyor.

Ama çocuklara güvendiğiniz için böyle bir sorunla karşılaşmadınız?

Daha önceki yaptığımız yarışmalarda zaten dediğim gibi her hedef farklı bir zımba ile açtığı için çocuk oraya gitmek zorunda. Gidecek bir şekilde. Yoksa yarışma bittiğinde harita bitiriş hakemlerinin, bizim bunu sağlama haritamız var. Çocuğun haritası ile bizimkini yan yana getiriyoruz. Bakıyoruz doğru mu? Hepsi doğru ise değerlendirmeye alıyoruz.

Edirnelilerin bu spora ilgisi nasıl?

Ben bu işi okullara yaymak için aldım aslında. Daha önceden bu spora başlamış, şu anda bu sporu yapan askeri personel birkaç arkadaşımız ve sağlık müdürlüğünde hemşire arkadaşlarımız var. Yaklaşık 15 kişilik yetişkin grubumuz var yarışmalara katılan. Türkiye çapında derece yapan arkadaşlar da var. Ama okul sporlarında küçük yaş oryantiring branşında yetişmiş altyapı sporcularımız yoktu. İşte bunu da okul sporları yarışmalarına dâhil ettik. Artık okullar arasında da bunun yarışmasını da yaparak, bu sporu tanıtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda altyapıdan çocukların bu sporu öğrenmesini sağlayıp, ileriki yıllarda da profesyonel olarak veya amatör olarak bu spor içinde kalmalarına yardımcı oluyoruz.

Bu sporun bize faydası nedir?

Tabii ki bütün sporlarda olduğu gibi ortak kazanımlarımız var. Bir kere koşuyoruz, en önemlisi doğayla iç içe oluyoruz, her yer oksijen. Diğer sporlarda mevcut olan tüm kazanımlar bu sporda da mevcut. Karar verebilme, yön tayin edebilme, bu sporun ekstra kazanımlarıdır. Güzel bir yanı da çocuk doğada tek başına kalıyor. Doğayla mücadele edebilmeyi öğreniyor. Doğada karşısına çıkabilecek zorluklarla baş edebilmeyi, nasıl tırmanması gerektiğini, nasıl destek alması gerektiğini öğreniyor. Bazen parkurun içinde ciddi anlamda yokuşlar oluyor. Bu sporda insan, sağlam bir şekilde ayakta durabilmeyi de öğreniyor.

Bu spor ile ilgili yapılan yarışmalarda sporcular en çok hangi etaplarda zorlanıyor?

Özellikle tırmanma olan ve yağışlı zeminde eğer o gün yağmur varsa, kaygan zemin biraz tehlike arz ediyor. Uygun kıyafetler olursa bu sıkıntı minimuma iner. Tırmanma ve kaygan zemin, bu sporun olumsuz tarafları olabilir. Bu sporun iyi bir kondisyon gerektirdiğinden bahsettiniz.

Sporcular yarışmalara hazırlanırken nasıl antrenmanlar yapıyorlar?

Genellikle bireysel olarak hazırlanıyorlar. Daha çok koşu programları, günlük antrenmanlar, kondisyon çalışmaları ve teorik bilgi olarak da federasyon sayfasından sunumlardan yararlanıp teorik bilgilerini güncelliyor sporcularımız. Siz de uzun zamandır bu branşla ilgileniyorsunuz.

Katıldığınız yarışmalarda unutamadığınız bir maceranız var mı?

Birçok spor branşı ile uğraştım ama bu sporda olan dostluğu, yakınlığı, arkadaşlığı, samimiyeti bugüne kadar hiçbir sporda görmedim. Oryantiring sporunda gerçek bir aile gibidir arkadaşlar. Gittiğim takımlarda, ev sahibi olsun veya mücadele ettiğimiz rakiplerimiz olsun çok güzel arkadaşlık kurduk. Hala görüşüyoruz. En önemli şey, arkadaşlık, dostluk.

Bu spora ilgi duyanlara veya yeni başlamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Bir kere bu sporla ilgili bilgilenmek için teknolojiden yararlanabilirler. Bilgisayardan ön bir araştırma yapsınlar. Daha sonra Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden bize ulaşabilirler. Şuan düzenli bir antrenman programımız olmasa da öğrencilerimle belli aralıklarla çalışmalara gidiyoruz. Var olan antrenmanlarımıza, bu sporu yapmak isteyenler katılabilirler. Çok talep olduğu zaman okul okul gezerek sunum yapıp oryantiringi tanıtıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İlginiz için teşekkür ederim. Umarım bu röportaj çok kişiye ulaşır ve bundan sonra bu spora kazanım sağlar. Her birey bizim için önemli.

Kadriye TUNÇ

Spor - 00:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Kütahya escort Mardin escort Van escort Yalova escort Şanlıurfa escort

YAZARLARIMIZ

 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
 • ROMANLARA YARANAMAYAN VALİ

  Romanların sosyo-kültürel farklılıkları toplumların ilgisini çektiği kadar tarihçilerin ve antropologların da inceleme konusu olmaya devam etmektedir. Anlaşılamama, kendilerine yönelik olumsuz önyargı tanımlamaları içinde sıkışıp kalmış durumdadır. Roman toplulukların sosyal ve kültürel farklılığı iyi analiz edilmediğinde soruna sağlıklı bir çözüm üretme olanağı mümkün olamayabiliyor. Tarihsel derinlikle sürekli dışlanan bu çingene topluluklarına devlet otoritesi gereken ilgiyi göstermemiştir. […]
 • CHP EDİRNE İL BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ SEÇİYOR..

  1980 Faşist Darbesi sonucu 1982 Anayasası ve arkasından tüm kanunlar gibi Siyasi Partiler Kanunu, seçime ilişkin düzenlemeler her yapıda Demokratik yapılanmayı altüst ediyordu. Ve günümüze kadar ki uygulama, bir parti yapılanması içinde Siyasi Parti Karar Organları yerine karar ve sözün tek kişi Genel Başkanda toplanmasına yol açan bir gidiş… Buna karşı demokrasiyi savuran CHP’nin bu […]
 • Satranç Dünya Şampiyonu, Nasıl Fantasy Futbol’da Başarılı Olur?

  Geçtiğimiz sezon 2019’da Premier Lig Fantezi Futbol sezonunun şampiyonu tanıdık bir isim; Magnus Carlsen. 29 Yaşında Norveçli Dünya Satranç Şampiyonu. Satranç Mozart’ı olarak anılan bu isim Fantezi Lig’teki başarısı ile akıllara belirli bir yöntem takip etmiş olabileceği sorularını getiriyor. Benim de severek takip etmiş olduğum bu oyun, lig içerisinde oynanan karşılaşmalarda yer alacak sporcuların başarı […]
 • Emek ve Mücadelenin Günü

  Geçen sene bu zamanlar 1 Mayıs hazırlıkları içinde baharın gelişinin vermiş olduğu enerji ve motive ile zamanımız geçerken şimdi korona ve işsizlik mücadelesi içindeyiz. 2019 yılını arar,  2021 yılına da uzak olduğumuz bugünlerde pandeminin etkisiyle işçi sınıfının durumu gün geçtikçe zorlaşıyor. Psikolojik ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz ve bu durum salgının bitmesiyle de […]
 • YÜKSEKÖĞRETİMDE UZAKTAN EĞİTİM ŞART!

  Merhaba Sevgili Okurlar, Pandemi dönemi boyunca acı gerçeklerle karşılaştık. Bunlardan ilki kaçınılmaz insanın sonu olan ölüm. Dünya çapında birçok insan korona virüsü yüzünden hayatını kaybetti. Doğa bir nevi ona karşı yapılanları unutmadı. Umarım bir daha böyle üzücü olaylarla ve musibetlerle karşılaşmayız. Bu süreçte bir başka acı gerçek, eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar ve adapte olunamayan uzaktan […]
 • ÜCRETSİZ İZİN VE İŞÇİYİ KORUMA İLKESİNİN SONU !

  İş Hukukun en temel ilkelerinden biri “ İşçiyi koruma ilkesidir”. Diğer hukuk dallarından farklı olarak iş hukuku ayrıcalıklı bir hukuk dalıdır ve temelinde ekonomik olarak sistem karşısında güçsüz olan işçileri hukuki yönden koruma amacını taşımaktadır. Gelişen tarihi süreç içerinde iş hukukunun bu niteliği genel kabul görmüş ancak içeriğindeki işçi lehine olan düzenlemeler zaman zaman ekonomik […]
 • ÇOKLU BARO, HUKUK DEVLETİNİN SONU MU?

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli günlerden biri 16 Nisan 2017’‘de gerçekleşen halk oylamasıdır. Söz konusu oylamada yapılan Anayasa değişikliği ile adı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak geçen ve içeriği ile “Seçimli Monarşi” olarak değerlendirilebilecek siyasal sistem değişikliği gerçekleşmiş oldu. Bazıları için olağan bir referandum ve demokratik bir değişiklik olarak algılan bu durum gerçek anlamda ise 29 Ekim […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Galatasaray22005 146
2.Alanyaspor22004 046
3.Göztepe21106 244
4.Karagümrük21105 234
5.Beşiktaş21104 224
6.Antalyaspor21103 124
7.Hatayspor21102 024
8.Fenerbahçe21102 114
9.Kasımpaşa21012 1-13
10.BB Erzurumspor21013 303
11.Sivasspor21012 3-13
12.Kayserispor21011 2-13
13.Konyaspor10100 001
14.Gaziantep FK20113 5-21
15.Trabzonspor20111 3-21
16.Gençlerbirliği20110 3-21
17.Yeni Malatya20111 4-31
18.Denizlispor20111 5-41
19.MKE Ankaragücü10011 2-10
20.Ç. Rizespor20021 4-30
21.Başakşehir20020 4-40

HAVA DURUMU

25 Eylül 2020 CUMA
22°
 • CTS 29.4°
 • PAZ 28.1°
 • PTS 28.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

ŞANS OYUNU SONUÇLARI