-4° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.94

MERT ÇİNGENE DERKİ;

Köşe yazıları - 6 Ocak 2020 00:40 A A

Mahallede Roman kadının biri kaynanasına o kadar çok kızmış ki, dayanamayıp avazı çıktığı kadar “Senin gibi kaynanayı yer yesin! Cadı karı! Açık havada sana yıldırım çarpsın!” diye bağırarak sitem ediyordu. Kaynanayı açık havada yıldırım çarpar mı bilinmez ama ben yine Roman meselesinde çarpıcı gerçekleri belki son kez yazma gereği duyuyorum. Bazıları alınır mı gücenir mi bilmem ama gerçekleri saklamak değil, gün yüzünde aydınlıkta bırakmak gerekir.
Türkiye’de 2000’li yıllarda ivme kazanmaya başlayan Çingene sivil toplum örgütlenmesi, farklı aktörlerinde içinde bulunması ile Romanlara yönelik projelerde kolaylaştırıcı bir rol üstlendiler. Devreye giren kolaylaştırıcı aktörler yaygın bir dernekleşme sürecinin yolunu açtılar. Projelerde kullanmak üzere Romanların yoğun olduğu illeri dolaşıp sorun malzemesi arayanlar dahi oldu. Sahneye çıkan aktörlerde ne kadar samimi oldukları da meçhul olup tüm mesele Euro’dur.
Türkiye’de Roman açılımında olduğu gibi farklı aktörler Romanlara yönelik AB destekli projeleri yaşama geçirdi. Çok sayıda Roman Derneği farklı grupların içinde yer aldılar. Çalışmalara önderlik edenler hak savunusu olarak görüldüler. Bunun gerçekliği bu kişilerin vicdanlarında kalmış durumdadır. Oysa Türkiye’de gözle görülen bir hak savunuculuğu olmadığını söylemek haksız bir söylem olmayacaktır. Tabiri caiz ise mesele; Kasap dükkânındaki taze ciğeri kapma yarışından başka bir iş değildir. Bu ciğeri ne iştir ki, kasap dükkânından alanların sayısı üçü beşi geçmez.
DOKUNMA SIRASI BİZE GELDİ NASIL MI?
Gün geldi. Kasaptaki ciğerin kokusunu duyanlar Roman Derneği kurdular. Zannettiler kasap ciğeri bedava veriyor. Oysa ciğerin karşılığı Romanlara yönelik faydalı projeler üretmek amaçlı idi. Profesyonel çalışanlar deneyimsiz ve ilk defa farklı ortamlarda bulunmanın heyecanı içinde olan çok sayıda Roman derneklerini yanlarına çekmeyi başarmıştı. Katılımcı dernek başkanları yaşamlarında hiç görmedikleri lüks otel toplantılarına katılıyor, lüks konaklama, yiyecek çeşitliliği altında farklı bir ortamın yarattığı ruh halinde mutlu oluyordu. Yapılan çok sayıda toplantılardaki konular hep askıda kaldı. Çingene’nin toplumsal dokusuna dokunamadı. Yediklerimiz içtiklerimiz midemizde bayram oldu. Otel katılım toplantıları kapasitemizi geliştirmek bir yana, ‘değişiklik ve sohbet olsun’ anlayışından öte gidemedi. Otel toplantılarında konuşulanlar Roman dernekleri tarafından hak temelli çalışmalara yansımadı. Yıllar önce benim söylediğim ve açık toplum vakfı temsilcisinin İstanbul’da yapılan bir toplantıda söylediği “Türkiye ve Avrupa’da Romanlara yapılan yüzlerce projede milyonlarca Euro harcandı. Romanların yaşamını değiştirmiyor, ama proje yapanların yaşamları değişiyor” sözleri çok manidar bir sözdür. Bunun bir farklı örneği yıllar önce Ankara’da kurumsal özelliği olan bir vakıf ile ortak bir proje müzakeresinde Sabancı Vakfı yetkilerinin proje konusunda karşılıklı görüşmemiz sırasında ‘Roman derneğinin bu projeyi yürütmede başarılı olacağını inanıyoruz. Ancak sizlerin sürekli proje yürütmeniz bizlerde güvensizlik yarattı’ söylemi ortak noktanın nereye vardığının bir kanıtıdır. Sonucunda, Sabancı Vakfı projeyi onaylamamıştı. Özellikle insan hakları konusunda savunuculuk, proje anlayışı içinde yapılıyorsa bu hak savunuculuğu olmaktan çıkar, insan ticaretine dönüşür. Türkiye’de Roman sorunları baştan yanlışlar ve hatalar zinciri ile başlamıştır.
ROMAN DERNEKLERİ ÖNCE ÇİNGENE TARİHİNİ VE SOSYOLOJİSİNİ ÖĞRENMELİYDİ
2000’li yıllarda aslında Roman meselesi sağlıklı olarak tartışılamadı. Gerçekte Roman dernekleri tam olarak neyi konuştuğumuzun farkında değiliz. Romanların yaşamı sosyal çelişkilerle doludur. Bu çelişkiler aşılamadığı müddetçe sorun yüzyıllarca kendini üretecektir. iki yıldır çingene tarihi konuşulmaya, tartışılmaya başlandı. Çingene meselesi konuşulurken önce tarihsel boyutu ele alınmalıydı. Türkiye’de Roman dernekleri hiçbir zaman kendi aralarında meseleyi tartışma becerisi yaratamadı. Yaratılan beceri: İndirEGandi olmuştur.
ÇİZGİ FİLM KAHRAMANLARI YARATTIK
Proje toplantıları, ayrımcılık gibi toplantıların içinde lüks otellerde konaklayıp, anlatılanlara sahip çıkmayıp otellerin lüks olanaklarını kullandık. İşin baş sorumlusu olanlar, dernek başkanlarına “Arkadaşlar konuşuyoruz ama şu meseleyi aramızda tartışma zamanı geldi” demekten hep uzak kaldılar. Konuları irdelemeye çalışanlar hep geçiştirildi. Ben projeme bakarım mantığı ile yapılan çalışmalara döndü. Roman dernekleri kendi aramızda güç birliği yaratamayıp, sadece konu mankeni olduk. Sadece biri/birilerini kişiselleştirdik. Kendi ellerimizle çizgi film kahramanlarını yarattık.
HAMASET, DEDİKODU, FESATLIK
Gruplaşmalar, çıkara dayalı proje ilişkileri hamasete kadar çıkabilmekte, nahoş söylemler çoğunlukla sosyal medya ya yansımaktadır. Roman sorunlarının çözümü noktasında ortak fikir birliği yaratamayanlar parti siyaset fikrini aşılamakta, siyasi iktidarın gücü veya muhalefet partisinin yerel gücünden faydalanma gayretleri açıkça görülmektedir. Daha dün birbirlerini hakkında dedikodu üreten, hakaret edenler proje içinde farklı çalışmalar neticesinde Euro alanlar şimdilerde can ciğer kuzu sarması olmuş durumdalar. Temennim hep böyle olsunlar.
Türkiye’de Roman sivil toplum örgütleri demek bile aslında büyük bir yanlışlıktır. Roman dernekleri halen örgütlenme becerisini kazanamaması üzücü bir gerçektir. Tek istekleri saltanat kayığına binme isteğidir. Bazıları biz kurumsal bir dernek veya federasyon, konfederasyonuz deseler de gerçeğinde uyduruk kaydırık işlerdir. Siyaset Romanlara yönelik değil, siyasi partiye yöneliktir. Tam anlamıyla yandaş olma. Siyasi iktidarın nimetlerinden beslenmektir. Büyük bir çoğunluğu Demokrasiyi içselleştirememiş, temel hak, özgürlükler ve demokrasi kavramlarından yoksun beklenti içinde olan kişilerin oluşturduğu kümelenmelere dönüşmüştür.

DOKUNMA SIRASI BİZE GELDİ NASIL MI?
Çerçöp olma yolunda ilerleyen Roman derneklerinin büyük bir çoğunluğu Romanlara yönelik hedefleri olmayan, indirEgandi hareketleri yanı sıra demokrasi bilincinin olmayışı, birilerinin su değirmenine daha çok su taşıyacağını gösteriyor. Allah, Romanları, Roman dernek başkanlarından kurtarsın! İçlerimizde iyi olanlar kadar, bir o kadar oynak ve kaypaklar vardır. Aklıma gelmişken yazayım yazdıklarım tümü hak temelli çalışmalar yaptığını söyleyenler içindir. Hak temelli çalışanların durumu içinde farklılıklar olsa da gerçeğin özünde AB projelerine dayanan ekonomik ilişkinin bir ürünüdür. Asıl sorgulanması gereken, samimiyet ve şeffaflıktır. Bu konuları önemsemeyenlerin çekincelerini anlamak zor olduğu kadar, ‘saklayacak ne var?’ diye de sormak gerekir.

Bu haber 80 kez okundu.
Köşe yazıları - 00:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • Barınak mı?

  Dünya’da insan ve hayvan hakları ihlalleri sürekli yapılmaktadır. İnsanın ve hayvanın özgür yaşam hakkının ihlal edildiği bir dünyada; insan haklarından, demokrasiden söz etmek gereği tekrar tekrar kendini gerekli kılıyor. Hayvan, demokratik olarak hakkını arayacak yetilerden mahrumdur. Oy hakkı yok. Seçme hakkı yok. Seçilme hakkı yok. İnsanın kendisini sevdiğini hissederse ona yaklaşır. İnsan da böyledir. Sevgiden […]
 •  TEKNOLOJİNİN EĞİTİME ENTEGRE OLAMAMA SORUNU

  Merhaba Sevgili okurlar, sizlere eğitimde teknoloji entegrasyonu üzerinden bir yazı hazırladım. Teknolojinin hüküm sürdüğü bugünlerde, eğitimde teknoloji kullanımı diğer sektörel alanlardaki teknoloji kullanımı gibi popüler hale gelmiştir (Şunu da belirteyim ki popüler olmak farklı, bundan maksimum verimlilik almak farklı olgulardır. Birbirine karıştırılmaması gerekir). Özellikle özel okullar, teknoloji destekli eğitim ve öğretim ile çocuklarınıza olağanüstü bir […]
 • 9 Maddede Kanal İstanbul

  Yaşadığımız sistem içerisinde hayatımıza nasıl etki edeceği üzerine elbette 9 maddeye sığmayacak kadar önem arz eden bu kanal projesi! Gündem ne kadar değiştirilmeye çalışılsa da bu konuya duyarsız kalmak olanaksız. Sadece bu konu özelinde değil elbette bulunduğumuz coğrafyada da Tekirdağ aktif fay hattı üzerine yapılacak olan kimyasal depoda bir o kadar problem. Neredeyse bu problemleri […]
 • Afrika Hariç Değil

  Futbol tarihini araştırırken hep iyi örnekler ve muazzam başarılı ayaklar ile karşılaşmaya alışkınım. Bu sefer öyle olmadı galiba yolumuz her ne mesele için olursa olsun kara kıtaya düşer ise acı bir tat ile ayrılıyoruz oradan. 10 Aralık 1961 tarihinden bahsetmek istiyorum sizlere, muhtemelen kıtamız ve coğrafyamızda çok menem meseleler olmuştur fakat bahsim Tunus’tan ve bir […]
 • MAHALLENİN ADI NEDEN KEMİKÇİLER MAHALLESİ

  Şehrin farklı yaşam alanları genellikle bireylerin sosyokültürel ve ekonomik düzeyleri ile ön plana çıkar. Şehrin oluşmasını sağlayan mahalleler genellikle bu tarz yaklaşımlar içinde resmedilip adlandırılırlar. Adlandırmada doğal ortamlar, tarihi mekanlar, kişilerin geçim kaynakları, saygın kişilerin varlığı mahalle isimlerinin adlandırılmasında önemli rol oynar. Bu isimlendirmelerin yasal adları oldukları gibi halk arasında farklı isimleri mevcuttur. Edirne’nin kendisine […]
 • DÜŞMANIN BİRÇOK YÜZÜ VARDIR AMA TEK BİR İSMİ VAR…

  Bir parkurda yaşar gibi yaşadığımız 2019’u geride bıraktık. Tekrarlanarak yaşanan İstanbul seçimlerinin toplum üzerinde yarattığı olumsuz baskının enerjiye dönüşerek sandıkta yansımasını izlerken; yeni günlere umutla bakmaya başladık. 2013’teki isyanın farklı boyutta yansımasıydı sandık sonuçları. Kapının aralanmasının nihai zafere götürdüğünü söylemek mümkün değil elbette! Emeklilikte yaşa takılanlardan, yılın sonunda asgari ücrete yaptıdığı iddia edilip yapılmayan zammın […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.DG Sivasspor17114235 161937
2.Medipol Başakşehir1796232 171533
3.Fenerbahçe1794434 211331
5.Beşiktaş1793527 22530
6.Aytemiz Alanyaspor1785431 161529
7.Galatasaray1776423 15827
8.BTC Türk Yeni Malatyaspor 1766532 221024
9.Gaziantep FK1766526 28-224
10.Göztepe1765619 20-123
11.Yukatel Denizlispor1764719 23-422
12.Çaykur Rizespor1762917 27-1020
13.Gençlerbirliği1746728 32-418
14.Kasımpaşa17431026 34-815
15.İH Konyaspor1736815 24-915
16.Antalyaspor1735915 33-1814
17.MKE Ankaragücü1726915 34-1912
18.İM Kayserispor17241116 42-2610

HAVA DURUMU

23 Ocak 2020 PERŞEMBE
-4°
 • CUM 7.5°
 • CTS 11.0°
 • PAZ 11.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 122.540
  -0,17%
 • ALTIN 298.96
  0,75%
 • DOLAR 5.944
  0,38%
 • EURO 6.565
  -0,04%

ŞANS OYUNU SONUÇLARI