a

EDİRNE BASINI SORUNLARINI KONUŞTU

ad826x90

EKK Basın Çalışma Grubu öncülüğünde düzenlenen ‘Edirne Basını; Sorunları ve Çözüm Önerileri’ başlıklı toplantı düzenlendi. Toplantıda basının özgür olmadığı dikkat çekilirken; gazeteciliğinin bir imajının olması gerektiği konusunda görüş bildirildi.

Toplantıya davet edilen Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Basın-yayın Enformasyon Müdürlüğü ile Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü’nün toplantıya katılmadığı dikkat çekti. Toplantıyı Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük açarak bu toplantının yapılış sürecini açıkladı.

Demokrasilerde Yasama, Yürütme, Yargı’dan sonra dördüncü güç olan basının özellikle Hitler’in Propaganda Bakanı P. Joseph Goebbels ile birinci güç olduğunun görüldüğünü belirten Gökerküçük;  “propaganda ağırlıklı basın kurumları artmış olsa da gazeteciliğin kamusal bir iş olduğunu ve Edirne basınına bu bağımsızlığından dolayı teşekkür etti.”

Gökerküçük konuşmasına şöyle devam etti; “Tüm kamu ve sermaye kurumları gibi doğa, kent ve yaşam savunucuları olan biz sivil toplum örgütleri de basına değer veririz. Bu değer insanlık tarihin gelişiminde anladığımız anlamdır. Bu nedenle Edirne Kent Konseyi oluştuğu günden beri Edirne Basınının değerli çalışanları sayesinde kente kendini anlatmaya çalışmıştır. Gerçekten duyarlı ve anlamına uygun gazetecilik yapan bir yerel basınımız var, teşekkür ederiz.”

“Sarı Basın kartının artık ayrıcalığı kalmamıştır”

Muhabirleri temsilen konuşma yapan Rumeli TV Muhabiri Gökhan Tuzladan gazeteciliğin zaman mefhumu olmadığını, cebinde telsiz elinde kamera ve sırtında bilgisayar ile yedi gün yirmi dört saat çalıştıklarını belirterek “Cebimizdeki sarı basın kartının geçmişte bir ayrıcalığı vardı ancak bugün bu kalmamıştır” diyen Tuzladan kendisinin ulusal bir televizyon temsilcisi olduğu halde birçok kapının yüzüne kapandığını ve bilgi almada engellerle karşılaştığını belirtti. “Hepimizin eksik yanları var” diyen Tuzladan; gelen bir telefon ile cümlelerimizi değiştirmememiz gerektiğini, daha sık bir araya gelerek anlamlı buluşmalar yapılmasının gazetecileri güçlendireceğini sözlerine ekledi. Tuzladan konuşmasının sonunda; “Bizler başkalarının hak, hukuk ve özgürlüğünü savunurken kendi hak, hukuk ve özgürlüğümüzü savunamaz durumdayız. Yerel basın olarak daha örgütlü olmalıyız” dedi.

“Yerel gazetelere destek verilmeli”

Gazete sahiplerinden biri olarak konuşan Hudut Gazetesi sahibi Gönül Uyanıktır gazete yaşatmanın zorluklarını anlattığı konuşmasında muhabirlikten geldiğini ve kendisini gazete sahibi olarak görmediğini, geçmişte 16 çalışanı olduğu halde rahat olduklarının, bugün ise 7 çalışana yeterli ücret veremediğini belirtti.  Nezih Demirkent’in “Türkiye’de demokrasinin güçlenmesini isteyenler yerel gazetelere destek vermelidir” sözünü unutamadığını ve bunun mücadelesini verdiğini söyleyen Uyanıktır; bu zorluklara ve baskılara rağmen gazeteciliğe devam etmesini gazetecilik sevdasına bağladı.

“Resmi ilan tarifelerinin iki yıldır değişmedi”

Trenin üzerlerine geldiğini ve kendilerini nasıl kurtaracaklarını bilmediklerini belirten Uyanıktır; “her şeyin fiyatının arttığı, teknolojinin sürekli geliştiğini belirterek resmi ilan tarifelerinin iki yıldır değişmediğini” söyledi. Sosyal medya nedeniyle basının değerinin düştüğü sanılsa da anlık olan sanal medya karşısında kalıcı olan basının etkisinin sanıldığından fazla olduğuna dikkat çeken Uyanıktır; basın sorunlarının çözümünde devletin yerel basını koruyucu, kollayıcı politikalar üretmesini ve halkın gazete satın almasını önerdi.

“Sahada çalışan kadın gazeteciler azaldı”

Sahada çalışan kadın muhabirlerin azaldığına dikkat çeken Yenigün Gazetesi Muhabiri Jale Avyüzen;” internet nedeniyle gazete okuma sayısının azaldığını, okunan gazetelerin ise popüler konuları sayfalarına taşıyanlar oldu. Sahada kadın gazetecilerin azaldığını ve çalışanların da masa başı görevlere yönlendirildiğini  ve muhabirliğin kadın olarak zor olduğunu ve evlenince aile veya eş baskısı ile sona erdiğini ”dile getirdi.

Basın Hukuku konusunda bilgiler veren Avukat Can Çavuş, basın emekçilerinin iş kanununa dâhil olmadığını söyledi.

Muhabirlerin özgür haber yapma hakkı olsa da bunun üst kademelerde kısıtlanabildiğini belirten Çavuş, demokrasinin dört ayağından biri olan basının diğer ayakları yani Yasama, Yürütme ve Yargı’yı basının denetleme zorunluluğu olduğunu söyledi. Basın işkolunun bedenen ağır işi yaptıklarının yanında en küçük hatadan bile büyük bedeller ödeyebildiğini belirten Çavuş; “basın çalışanlarının haklarını kendileri ve bizler halk olarak yönetenlerden talep etmeliyiz, çünkü onlar bizim sesimiz ve kulağımızdır” dedi.

“Naylon kadroların mesleği sıradanlaştırdı”

İHA Edirne Temsilci ve Yenigün Muhabiri Ergin Yıldız yasal mevzuat gereği oluşan naylon kadrolardan bahsettiği konuşmasında Basın İlan Kurumu’nun sahada çalışanlara değil sarı basın kartını kıstas almasının yanlış olduğunu belirtti.  Naylon kadroların mesleği sıradanlaştırdığını belirten Yıldız, denetlemelerin sıradan değil kadroların muhasebesi, haberleri üzerinden yapılmasının yararlı olacağını söyledi.

 

“Halk gazete alırsa bağımsız gazeteler korunur”

Sansür konusunda konuşma yapan Hudut Gazetesi Muhabiri Olgay Güler, bazen haber yapamama durumuna geldiklerini ve bir kurum hakkında olumsuz haber yapıldığında kurumun etik olmasa da ilanlarını kestiğini, bunun da zaten az satan gazeteye zarar verdiğini söyledi.

Kurumların, grupların veya güç odaklarının gazetecilerle bu tür ilişkiler kurabildiklerini belirten Güler, halkın gazete alarak sahip çıkmasının bağımsız gazeteciliği koruyacağını söyledi.

Eleştiren ve eleştirilen bir meslekte görev yaptıklarını ifade eden Edirne Gazetesi Muhabiri Bekir Tüccar; “bilgileri alıp halka aktaran  kişiler olarak bilgi edinememe sorunları var. Bir haber peşinde ilgililere bilgi almaya gittiklerinde ilgilinin bilgisinin olmadığını gördüklerini söyleyen Tüccar, bazen de birilerine zarar olmasın diye bildiklerini bile yazamaz konuma düşürüldüklerini dile getirdi. Kurumların ilk bilgileri kendilerine ulaştıracak basın yetkililerinin genelde yok olduğunu veya olanların da birçok konuda yetkisiz olduğunu belirten Tüccar,” kopyala-yapıştır haberciliğini ise okuyucuda ilgi uyandırmadığını ve gazetelerin değerini düşürdüğünü” ifade etti.

Gazetecilikte ekonominin zorluğuna değindi

Gazetecilikte en zor konunun ekonomi olduğunu vurgu yapan Edirne Star Gazetesi Muhabiri Tamer Yavuz, Basın ile ilgili kurumların kendilerine yardımcı olmadığını söyleyerek; çalışanların doğru habercilik yapmaya çalıştıklarını ve haklarının da korunması gerektiğini” belirtti.

Okullarda haber nasıl pazarlanır konulu dersler olmasını öneren Yavuz, örgütlenme sağlayıp ekonomimizi ve geleceğimizi güvence altına alacak çalışmalar yapmalıyız ve  yerel basının ulusal ve evrensel anlamda önemli” dedi.

 

“Gazeteciliğinin bir imajı olması lazım”

“Gazeteciliğin imaj sorunu olduğunu ve bunun da itibarımızı yitirmemek ile düzeleceğini söyleyen Hudut Gazetesi Muhabiri Orkun Akman; “Basının dördüncü güç olarak gösterilmesi yanında bu gücün sahici olması için itibarlı olunması gerekiyor. Ulusal basının yerlerde süründüğünü ve yerel basının da benzeri duruma sürüklenmeye başladığını” ifade etti.

“Bir yemek alırız, haberi yaptırırız” diyenlere hepimiz karşı olmalıyız diyen Akman, haberlerimizin de bir devamlılığı olmasını, takip edilmesini önerisinde bulunarak; kendisinin ‘yapılan yol mu yapılmayan yol mu haber olmalıdır’ şeklindeki seçenekte yapılmayan yolun haber yapılarak kamuya yararlı olunacağını Hudut Gazetesinde öğrendiğini belirtti.

 İtibar sırasında gazetecilik 45’inci sırada

Akman, mesleklerin itibar sıralamasında yıllar önce ilk beşte olan gazeteciliğin önceki yıl 45’inci sırada olduğunu ve bunu üst seviyelere yükseltmenin de kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Az kadroyla çok iş yapmak araştırmacı haberleri yapılamadığna dikkat çekti

Meslekleri dışında bir yaşamları olduğunu  ve kendilerinin gazeteci Uğur değil arkadaş Uğur kişiliği ile de anılmak istediğini belirten Gündem Gazetesi Muhabiri Uğur Akagündüz, “tatil yapmak değil tatil hayali bile yapamıyoruz ve  mesleğe âşık olmak da bu hayalleri engellediğini belirtti.

“Gazetelerimizle gurur duymanın bile tatil veya özel yaşam alanlarımıza müdahale etmesine olanak yarattıklarını”  söyleyen Akagündüz; “İyi gazeteci olmak iyi insan olmaktan ve mesleği sevmekten geçiyor” dedi. Akagündüz son olarak; “Az oldukları için haber peşinde koşmak, haberi yazmak, fotoğraflamak gibi yoğun çalışma ortamından dolayı araştırma haberleri, dosya haberleri yapamadıklarını ” kaydetti.

 

“Okuyan değil izleyen okuyucu nedeniyle sosyal medya baskısına maruz kalıyoruz”

Yenigün Muhabiri Musa Çelik ise  gazeteciliğin bilgi paylaşımı, bilginin yayılması olduğunu söyleyerek geçmişte gazetelerin değişik dosyalarla okurunu çoğaltma peşinde iken günümüzde okuyan değil izleyen okuyucu nedeniyle sosyal medya baskısına maruz kaldığını belirtti.

İlk geldiğinde 150 bin kişilik Edirne’de on gazetenin fazla olduğunu ve yaşamaları için farklı okur kitlesi yarattıklarını sandığını belirten Çelik, böyle olmadığını görünce şaşırdığını söyledi. Gazetelerin patronlar elinde olduğu sürece değersizleşebildiğini belirten Çelik, okuyucunun aptal olmadığını ve her yerde gördüğü haberi okumak için gazete almayacağını sözlerine ekledi.

Toplantı daha sonra katılımcıların fikirlerini söylemeleri ve sorularını sormalarının ardından sona erdi. Makbule TUNÇ

 

                                                                            

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne Haber 26. Yaşında

HIZLI YORUM YAP