FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat 9 Mayıs 2019 22 Görüntüleme

Yemiş Kapanı Hanı’nda Çalışmalar Başlayacak Ama…

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye ile Eski Cami arasındaki,“altın üçgen” olarak anılan alandaki kazı çalışmalarında ortaya çıkan “Yemiş Kapanı Hanı’ın restitusyon ve restorasyon projelerinin hazırlanacağını ancak ihya edilmeyeceğini söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Reep Gürkan, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye ile Eski Cami arasındaki,“altın üçgen” olarak anılan alandaki kazı çalışmalarında ortaya çıkan “Yemiş Kapanı Hanı” nedeniyle rekreasyon çalışmaları yaklaşık 2 yıldır duran Selimiye meydanında Edirne Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında anlaşmaya varıldığını söyledi.
Edirne Belediye Başkanlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Camii Meydanı’nı yeniden düzenlemek için 2015 yılında proje hazırladı. Yapılan çalışmalar sırasında yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda 100 odalı olan ve Osmanlı döneminde ‘meyve-sebze hali’ olarak kullanıldığı bilinen Yemiş Kapanı Hanı kalıntıları ile duvarları toprak altından çıkarıldı. Edirne Belediye Başkanlığı han duvarlarının ve Mimar Sinan’ın su yolu bulunan meydanın korunması için arkeo-park projesi hazırladı. Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu da alan için koruma kararı verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise hanı yeniden ihya etmek için koruma kararını Kültür Varlıklar Yüksek Kurulu’na götürerek itiraz etti. Yüksek kurul itirazı kabul etti ve koruma kararını kaldırdı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, hanın yeniden ihya edilmesinin Selimiye Camii’nin önünde 14 metrelik bir yapıyla silueti bozacağını ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılabileceğini öne sürerek, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun iptal kararını itirazda bulundu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’le yaptıkları anlaşma gereği hanın restitüsyon ve restorasyon projelerinin yapılması, ihyasının ise yapılmamasına karar verildiğini söyledi.
Vakıflar Genel Müdürü Ertem’le konuyu görüştüklerini belirten Gürkan; “Kendisiyle sohbet ettik, bir uzlaşmaya vardık ve bununla ilgili çalışmaları şu anda başlattık. Yemiş Kapanı Hanı’nın Yüksek Kurul tarafından iptal edilmiş olan Koruma ve Konservasyon Kararı ile ilgili biz dava açmıştık. Yüksek Kurul, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kararı üzerine koruma ve konservasyon kararını iptal etmişti, biz de iptalin iptali için dava açmıştık, o dava devam ediyordu. Sayın genel müdürle koruma, konservasyon, restitusyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ancak ihya edilmemesi noktasında mutabık kaldık. Şimdi kurula o şekilde başvuracağız” dedi.
AÇIKTIKLARI DAVAYI GERİ ÇEKECEKLER

Gürkan son olarak; “Dolayısıyla biz kısa zamanda kurul tarafından zaten onaylanmış olan, malzeme seçimleri yapılmış olan rekreasyon projesine başlamış olacağız uygulanmasına. Tabi kurulun şöyle bir prensip kararı var. Dava konusu olan, dava konusu olan yerlerde ilerleyemiyorsunuz, bu rekreasyon projesinin uygulamasını durduruyor 1,5 – 2 yıldır durduğu gibi. Biz de açtığımız davayı geri çekeceğiz, davadan vazgeçeceğiz, kuruldan da zaten onaylanmış olan rekreasyon projesinin uygulanması için talepte bulunacağız, o izni alarak rekreasyon projesine başlayacağız. Hem kentimizin hem de Müslümanlığın sembollerinden biri olan Selimiye Camii’ni de daha muhteşem bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamış olacak” diye konuştu. 

Tema Tasarım | Osgaka.com