a

Her Yer Kakava…

ad826x90

Her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri bu yıl kenti doldurdu taştı. Kırkıpınar yağlı güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi’nde gerçekleştirilen Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri ateş yakmayla başladı. Sarayiçi’nde ektinlikler sürerken yerli ve yabancı turistlerin araç trafiğene kapalı Saraçlar Caddesinde bulunan eğlence merkezlerine sığmayarak caddede doyasıya göbek attılar.

Edirne Valisi Günay Özdemir; “Kakava ve Hıdırellez, UNESCO Kültür Mirası’na girerek tüm insanlığın kültür mirası haline geldi. Bugün burada sadece Türkiye’den değil Balkanlar’dan da dünyanın değişik yerlerinden de ziyaretçilerimiz ve misafirlerimiz var. “Kakava ve Hıdırellez, UNESCO Kültür Mirası’na girerek tüm insanlığın kültür mirası haline geldi. Bugün burada sadece Türkiye’den değil Balkanlar’dan da dünyanın değişik yerlerinden de ziyaretçilerimiz ve misafirlerimiz var. Gelecek yıllarda bu misafirlerimizin çok daha artacağını bizim de valilik olarak, belediye olarak altyapı anlamında, hizmet anlamında gelecek yıllarda çok daha iyi hazırlanmamızı düşünüyorum.” dedi

Kakava Şenlikleri’nin  bin 400 yıldır yaşatılan bir gelenek olduğunu anlatan Gürkan, “Edirne’de 8 bin 300 yıldır her dinden, her dilden, her milletten insan bir arada yaşamanın, birbirlerine sevgi, saygı göstermenin barış içinde yaşamanın tohumlarını atıyorlar burada. Roman kardeşlerimin bin 400 yıldır sürdürdüğü geleneğin ateşini bir kez daha Türkiye’nin dört bir yanından, Hakkari’den, Mardin’den, Hatay’dan, Sinop’tan ve Gümülcine, Dimetoka, Kırcaali’den gelen bütün insanlarla sevgimizle, yüreğimizle yakacağız.” diye konuştu.

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri 2018’in Ocak Ayı’nda Unesco İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alındığını ifade eden Gürkan, “Bu Edirne’nin, Selimiye, Kırkpınar ve Ebru Sanatı’ndan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 4. eseri. Bu yüzden insanlığın ve tarihin en kadim şehirlerinden biri olan Edirne’ye UNESCO gerçekten çok yakışıyor. Ama Edirne’ye en çok yakışan sizlersiniz. Vatanın bölünmez bütünlüğü için Türk Milleti’nin birliği ve dirliği için Mustafa Kemal’in aydınlığı için ve hep beraber hep birlikte ilelebet payidar kılacağımız Türkiye Cumhuriyeti için en çok siz yakışıyorsunuz” dedi.

Kakava Ateşi’ni hep birlikte yakacaklarını belirten Gürkan, “Temennimiz, isteğimiz, niyetimiz odur ki Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda Türklüğün 657 yıldır devam eden ata sporu yağlı güreşin başkentinde burada yakacağımız ateş başta ülkemize musallat olmaya çalışan bütün terör örgütlerini, bütün hainleri başımızdan def etsin istiyoruz. Mustafa Kemal  Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet öyle sağlam temellerle atılmıştır ki; harcı, mayası öyle sağlamdır ki bunu ne PKK’sı ne PYD’si, ne FETÖ’su hiçbir terör örgütü bırakın yıkmayı bir santim dahi delik açmayı başaramamıştır. Başaramayacaktır da” diye konuştu.

 

Sarayiçi’nde dün akşam şenlikler devam ederken kente gelen yerli ve yabancı turistler Saraçlar’da bulunan eğlence mekanlarını doldurdu o da yetmedi insanla caddeye taştı ve gönüllerince eğlenerek burada da ateş yaktılar.

 

 

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne’nin Rüzgarları…

HIZLI YORUM YAP