a

Guinness’lik Dünyanın En Büyük Tava Ciğeri Pişirildi

ad826x90

Edirne Belediyesi 8. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali kapsamında tava ciğeriyle ünlü olan Edirne’de; dünyanın en büyük tavasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için rekor denemesi yapıldı. Edirneli tava ciğer ustalarından da desteğini alan Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan’ın hazırlattığı 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapındaki tavada 150 kilo ciğer pişirildi. Rekor denemesi için 2 bin 520 litre Ayçiçek yağı, 12 ton odun ve 3 ton kömür harcandı.

Edirne Bando ve Tava Ciğer Festivali’nin 2. gününde Moldova Zaim Bandosu, Romanya Piteşti ile Romanya Rodna Bandosu, Bulgaristan; Dobriç, Razgad ve Sofya Bandoları, Ukrayna Smuy Bandosu, Polonya Rybnik Bandosu, Macaristan Hajduszoboszlq Bandosu,  İstanbul, Bursa ve Seferihisar Bando Ekipleri  araç ve yaya trafiğe kapalı tarihi taş köprüleri geçerek tava ciğer yapılacağı alan geçtiler.

 

Kentin en önemli lezzeti olan; tadını tüm Türkiye’ye kanıtlayan ve ülkenin dört bir yanından gelen turistlerin büyük beğenisini kazanan Edirne Tava Ciğerini; tüm dünyaya tanıtmak isteyen Edirne Belediyesi; ciğerci esnafınında desteğini alarak, Kırklareli’nde bir imalathaneye 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında bir tava yaptırdı.  Paslanmaz saçtan imal edilen tava; platform, alt yakıcı ve tava olmak üzere 3 kademeden oluştu. 5 metre yüksekliğine sahip alt yakıcının yer aldığı tavada; tavanın ısıtılacağı hazne de yer aldı.  9 metre çapında platformda ustaların gezinip; ciğer pişirebileceği yerinin de bulunduğu tava; parçalar halinde TIR’la Edirne’ye getirildi.

Rekor denemesinde Edirne Belediyesi tarafından tüm önlemler alındı. Edirne Belediyesi İtfaiye ekipleri ve Sağlık Personeli alanda hazır tutuldu. Rekor denemesinde Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcileri Prof. Orhan Kural ve Aydın Türkgücü yer alırken; gözlemci olarak da Mimar Elif Uras, Mimar Emine Yaravlı, Gıda Mühendisi Kadir Süzme ve Hijyen Uzmanı Ezgi Özkan bulundu.

Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan Edirne Tava-Ciğer ustaları elinden önlüğü giydi. Burada açıklama yapan Gürkan, “İnsanlığın ve tarihin en güzel şehrinde yaşıyoruz. Edirne bütün medeniyetlere ev sahipliği ve başkentlik yapmış muhteşem bir şehir. Edirne insanı ilk kurulduğundan buyana toplumsal uzlaşmalar birbirine saygının, birbirine sevginin, birbirinin farklılıklarının bize zenginlik olarak kabul etmenin de başkenti. Bir medeniyetler kenti Edirne, bir uzlaşma kenti. Birbirini sevme kenti, sevgi kenti. Bu bağlamda dünyada bir tek Edirne’de yapılan Edirne Tava Ciğerinin başka bir yerde olmayan Edirne Tava Ciğerinin de başkenti Edirne’miz. Yanımda Edirne tava ciğerini yapan birbirinden kıymetli, birbirinden değerli, birbirinden hünerli ustalarımız var.

” Edirne tava ciğerine dünyanın hiçbir yerinde bir eşi bir benzeri yoktur”

Dünyanın en büyük tavasını bugün Edirne tava ciğerinin 8.’sini yapıyoruz. Ustalarımız bana da önlüğü bizim deyimimizle podyeyi  ve aşkı şapkasını giydirdiler. Edirne’nin ustaları bizim ustalarımız sadece bunu bir iş, bir meslek olarak görmüyorlar. O ciğerin içine sergilerini, aşklarını tutkularını, emeklerini, alın terlerini de katıyorlar. O yüzden Edirne ciğeri dünyanın en güzel ciğeri. O yüzden Edirne tava ciğerine dünyanın hiçbir yerinde bir eşi bir benzeri yoktur. Edirne’nin tava ciğerini de dünyanın en büyük Guinness Rekorlar Kitabı’na kabul ettireceğiz. Edirne tava ciğer markası sadece burada değil uluslararası 7 milyarın hafızasına, beyinlerine kazınmış. Biz bunu başarabileceğimizi biliyorduk.”dedi.

“Dünyanın en  iyi ciğerini yapıyoruz”

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı ise şunları dile getirdi: “8. Bando ve Ciğer festivalindeyiz. Burada kurmamızın sebebi Edirne Belediyesi tarafından dünyanın en büyük tavası monte edildi burada. Ve  Guinness Rekorlar Kitabı dünyanın en büyük tavasıyla girmeyi hedefliyoruz. Ama 10-15 dakika içerisinde de gireceğiz çünkü her şey tuttu, yağı tuttu. Şuanda da ciğer çıkmak üzere dünyanın en büyük tavasında dünyanın en iyi ciğerini yapıyoruz.”

Edirneli  vatandaşlar ise Saraçlar Caddesi’nden önce den yapılıyordu. Buradan ilk defa yapılıyor.Her ciğer ustasının belli bir reyonu vardı. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Her Yer Kakava…

HIZLI YORUM YAP