a

Gençlik Film Festivali Başlıyor

ad826x90

Sekizinci Uluslararası Gençlik Film Festivali bu yıl ‘Hiç Bitmeyecek Bir Film: 68’ temasıyla 13 Nisan’da başlayacak. Festival hakkında Trakya Üniversitesi Öğrencisi Şahan Onur Uygun ile röportaj gerçekleştirdik. Uygun,  “Şu dönemde bu memlekette sanatı icra etmek gerçekten zor. Gençlerin önünü kesen bir kitle varolmuş durumda ve buna rağmen barikatları aşıp geçen bir gençlik var. Gala filminde 1968 yılında dünya çapında gençlik hareketinin ayaklanması söz konusu” diye konuştu.

Uluslararası 8. Gençlik Film Festivali bu yıl 13,14, 15 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 13 Nisan’da Aşiyan Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalin galası Grup Alzaymır’ın ve Müjdat Kadan’ın katılımıyla başlayacak.

“Sanatla meşgul olan ve değer veren bir ülke değiliz “

Türkiye de sanatla ilgilenmek ve sanata verilen değer ne yazık ki oldukça kötüyken bu festivalin düzenlenmesinde ne gibi zorluklar yaşandı?

Sanat eserleri bir ülkenin düşünce hayatı sonucu ortaya çıkar ve ülkede yaşayan insanların birikiminin en dolaysız örneğidir. Maalesef ki sanatla meşgul olan ve değer veren bir ülke değiliz. Malum zor dönemlerden geçiyor sanat. Her alanda olduğu gibi eğitimde de sanata verilen değer ortada. Sanat adı altında yapılan işler, hemen hemen boş görüldüğü için ebeveynler çocuklarının sanata yönelmesini ya da Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okumasına karşı çıkıyor. Zaten ezberci eğitim sistemi de sanatsal tarafımızı çökertiyor. Ne yazık ki bunun yanında sanatçı olmak da büyük riskler taşıyor. Mesela Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından kadınların sahneye çıkarılmama olayı başlı başına bir skandal. Bu dönemde de gençlerin bu festivalle halkın karşısına çıkması sanatı benimseyen kitleler tarafından umut verici olarak görülüyor. Bunun yanında Edirne’de olmasa bile bir çok baskı aygıtıyla -belediye, valilik, polis engeli- karşılaşılıyor. Tabii biz sanatı her şeye rağmen bu memlekette sanatı icra etmeye çalışıyoruz.

“Gençlerin önünü kesen bir kitle var”

İzleyicilerle buluşacak olan gala filmi tercih etme sebebiniz nedir?

Az öncede bahsettiğim gibi şu dönemde bu memlekette sanatı icra etmek gerçekten zor. Gençlerin önünü kesen bir kitle varolmuş durumda ve buna rağmen barikatları aşıp geçen bir gençlik var. Gala filminde 1968 yılında dünya çapında gençlik hareketinin ayaklanması söz konusu. Galada hep birlikte göreceğiz.

Film festivaline Edirnelilerin katılımı konusunda ne öngörüyorsunuz ? Edirne’de festivallere ilgi nasıl?

Edirne’de sanat ve kültür etkinlikleri maalesef ki yetersiz. Böyle bir alternatif festival düzenlenmekte. Üniversiteliler ve diğer katılımcılar tarafından çok iyi ilgi görüyor. Tabii gönüllü bir festival olması da daha verimli bir çalışma olmasını sağlıyor. Aslında her festival için aynı şeyi söyleyebiliriz. Sanatsal ve kültürel aktivitelere gençliğin hevesi yüksek.

Bu festivalin hikayesi nasıl başladı,  yola nasıl çıktınız?

Festivalimiz bu sene 8. yılını gerçekleştiriyor. İlerici, aydın, akla, bilime ve sanata sahip çıkan üniversitelilerin dayanışmayla oluşturdukları bir festival Gençlik Filmleri Festivali. İlk başlarda Türkiye’de gerçekleşen bir festivaldi, daha sonra uluslararası bir festival niteliğini kazandı. Diğer festivallere nazaran sponsorsuz, ücretsiz, biletsiz, reklamsız olmasıyla alternatif bir festival ortaya çıkarılmış 8 sene önce. Türkiye başta olmak üzere Almanya, Fransa, Kıbrıs, Yunanistan ve bir çok ülkede gerçekleşti. Her yıl farklı bir temayla perdelerini aralayan Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl 50. Yılını geride bırakan gençliği ve üniversite mücadelesinin sönmeyen ışığı olan 68 kuşağı ve dönemi “Hiç bitmeyecek bir film:68” temasıyla yansıtılacak. Memleketin her yerinde hala festival gönüllüsü olabiliniyor. Bu sene yönetmeni Olivier Assayas olan Mayıs’ta Sonra, yönetmeni Costa Gavras olan Sıkıyönetim filmleri yansıtılacak. Genç yönetmenlerin çektiği kısa filmlerde festival sırasında gösterimde olacak.

Gençlerin ilgisi nasıl?

Üniversitelerde bahar şenliklerinin yasaklanması, tiyatro topluluklarının kapatılması, İTÜ’de görmüş olduğumuz gibi bazı gerici topluluklar tarafından “müzik haramdır” gibi bildirilerin dağıtılması, bahsettiğim gibi kadınlara sanatta yer verilmemesine karşın gençlik tarafından bir isyan potansiyeli tabii ki var. Bu potansiyelde ilgiye evriliyor.

Buradan izleyici kitlenize son olarak ne söylemek istersiniz ?

Herkesi sanatı icra etmenin zor olduğu bir dönemde 13 Nisan Cuma günü saat 19.00’da Aşiyan Düğün Salonu’nda gerçekleşecek olan Uluslararası Gençlik Festivali’ne bekliyoruz. Röportajımızı Franz Kafka’nın sözleriyle sonlandırmak istiyorum. “Sanatımız gözümüzün gerçekle kamaşmasıdır. Geri geri kaçan ucube maskelere vuran ışıktır gerçek, başka bir şey değil.”

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Sanata Olan Her Engele Karşıyız”

HIZLI YORUM YAP