a

“Dövme Bir Sanattır”

ad826x90

Geçmişten günümüze dövmenin yapılış amacının değiştiğini ifade eden Tattocu Tayfun Bilgin gazetemize dövme sanatını anlattı.

Tarih boyunca çeşitli nedenlerle insanoğlu vücuduna şekiller, çizgiler, resimler, harfler, semboller kazımış, kazıtmıştır. Kimileri dövmeyi süs olarak yapmış yani sadece güzellik için, bazı toplumlar tılsım olarak bereket, uğur amacıyla, bazense hastalıklara, kötü ruhlara, nazara karşı uygulamış, bazen dindarlığın simgesi olarak, bazen de toplumdaki konumu belirtmek için kullanılmıştır. Ama günümüzde ise dövme yapanların özgün modeller yerine kopyala yapıştır seçeneğini tercih ediyor. Talatpaşa Caddesi üzerinde Dep Tattoo Stüdyosu’nun işletmecisi olan Tayfun Bilgin ile dövme sanatı ile ilgili röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Tayfun Bilgin, 1983 Edirne doğumluyum. 10 yıldan beri dövme sanatıyla ilgileniyorum.

Dövme sanatına nasıl başladınız?

İlk dövmeme yorgan iğnesiyle bacağıma yıldız çizerek başladım. Arkadaşlarıma yapa yapa kendimi geliştirdim kendimi.

Dövme mesleğine bakış açınız nedir?

Dövme sanatının gelişip ilerleyeceğine dair bir bakış açım var. Gençler dövmeye meyilli. Güzel bir meslek. Zaten ustalık, kalfalık belgesi var ama bununla alakalı bu meslekle ilgili üniversitelerde ileriki zamanlarda ders bile olabilir.

Dövmeye insanların bakış açısı nasıl?

Dövmeye bakış açısı günden güne değişiyor. Yaygınlaşma oranı arttıkça talep de artıyor. Bazı insanlar dinen abdest geçirmemesinden dolayı karşı çıkıyor, bazı insanlar çalışma yaşamlarından dolayı dövme yaptıramıyor olsalar da dövme yaptırmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artıyor.

Dövme sizce bir sanat mıdır?

Dövme kesinlikle bir sanattır. Bir insan ömür boyu sizin yaptığınız bir eseri vücudunuzda taşıyor. Çok güzel bir duygu. Fakat benim için şu çok üzücüdür;  bir insana dövme yaptığımda gidip de başka bir dövmeciye kapatırsa gerçekten çok üzülürüm. Dövme silme işlemi dövmecilerde yapılmıyor genellikle özel hastanelerde yapılıyor ve genellikle lazer tedavisiyle yapılıyor ama hiçbir zaman tamamen silinmiyor yanık izi gibi bir iz kalıyor üzerinde. Onun da üzerine başka bir dövmeyle kapatıyor insanlar.

Dövme geçmişten günümüze nasıl bir ilerleme var?

Dövmenin insanlık tarihine bakacak olursak; günümüzdeki  kadar basit değilmiş. Örneğin, geçmişte Hun Türkleri’nde asil ve kahraman kişilerin dövme yaptırdıkları, Roma’da ise tam tersi, suçluları ve köleleri belli etmek için bir işaret niteliğinde kullanıldığı biliniyor. Osmanlılarda ise gemiciler ve yeniçerilerin arasında dövme yaptırmak oldukça yaygınmış. Dövme, Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğusu’ndaki adıyla dak; eskiden bedenin süslenmesinden öte kötülüklerden korunmak , şans ve bereket inancı ile yapılırmış. Ulakların kafasına yapılıyormuş. Notu taşıması için. Günümüzde  çok fazla ilerledi. Yeni nesil dövmeciler var. Yeni yeni tarzlar var. Dövmede kopyalama yapıştırma olmamalı. Kişinin özel tasarımı olmalı. Ama Edirne’de olmuyor. İnsanların genellikle istedikleri yazı. Biz bu nedenle genellikle yazı yazıyoruz. Ama yurtdışında gelen insanlar öyle değil. Kendine özel dövmeler istiyorlar.

Benim tasarladığım bir dövme var ama Edirne’de tercih edilmiyor. İnternetten bulup geliyorlar. Bana göre insanlar dövmem olsun diye dövme yaptırıyorlar. İnsanlar, başkasında olan dövmeyi yapmayı tercih ediyorlar. Ben bu stüdyoda aynı dövmeyi  5-6 kere yaptığım oluyor , bunu yapmak istemiyorum ama insanlar istediği için yapıyorum.

Dövme yaptıktan sonra dövmenin korunması gerekiyor mu? Gerekiyorsa neler yapılmalı?

Dövmeniz yapıldığında ilk 3 gün, 5 saatte bir kere antibakteriyel sıvı sabunla yıkayın, kurulayın, mercimek tanesi kadar dövme bakım kremi sürün.

Dövmeniz yapıldıktan 1 gün sonra acıması, sızılması gayet normaldir bu sizi korkutmasın.

Dövmeniz yapıldıktan 2-3 gün sonra kabuk tutacaktır. Endişelenmeyin dövmenizin kabuk tutması iyileşmeye başladığını gösterir.

Dövmeniz yapıldıktan sonra kesinlikle streç vb. ürünlerle üzerini kapatmayınız. Dövmeniz kaşınmaya başlayacaktır. Kesinlikle kaşıyıp yolmayın.

Dövmenize kesinlikle vazelin sürmeyin. Duş alabilirsiniz. Su, şampuan değsin herhangi bir sorun olmaz. Sadece dövmenizin bulunduğu yeri kesinlikle ovalamayın.

Dövmeniz yapıldıktan sonraki ilk 15 gün denize havuza kesinlikle girmeyiniz.

18 yaş altındaki çocuklara dövme yapıyor musunuz?

18 yaşın altında olan çocuklara ailelerinin izni olmadan kesinlikle dövme yapmıyorum. Özellikle aileleriyle gelmelerini tercih ediyorum. 14-15 yaşlarındaki bir çocuğa dövme önermiyorum aslında ama aileleriyle geldikten ya da ailelerinin izni olduktan sonra yapıyorum ama 2 yıl sonra o dövmeden pişman olabiliyorlar. ‘Keşke bunu yaptırmasaydım’ diyebiliyorlar.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Dövme yaptırmak isteyenler güzel dövmeler yaptırsınlar. Acele etmesinler. Gerçekten araştırsınlar kendilerine özel olan bir şey yaptırsınlar. Sevgili isminden uzak dursunlar. Anne- baba ismi olabilir ama sevgili ismi kesinlikle olmamalı. Stüdyomuza gelsinler çok güzel dövmelere beraber karar verebiliriz. Makbule TUNÇ

 

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“BAYRAK” OYUNUNU YANLIŞ ANLAYAN SEYİRCİ SALONU TERK ETTİ

HIZLI YORUM YAP