FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 6 Ağustos 2019 19 Görüntüleme

Zam Furyasında Bir Kalem

Zamlar her alandan gelmeye devam ediyor. Tüketicinin kaleye geçerek bu kadar zammı kurtarabilmek kabiliyeti var mıdır? Gıda, ulaşım, akaryakıt, ısınma; ihtiyaçları insanların olmazsa olmazlarıdır. İnsanlar da yüzdesinin ne kadar olacağını bilmeden  yaşamaktadırlar. Beklenti içerisinde yaşamak, beklentilerin uzağından bakmak…
Demokrasi, eşit yaşam hakkı, meydanlarda dillendirilir. Yaşarken aynı değildir. Birliktelik birbirinin yaşam hakkını savunmaktan geçer.
Siz siz olun anlamadan kapitalistliğin nehrine içi yüklü maddi hayal sandalınızı indirerek insanlığınızdan ödün vermeyin.
İnsan şöyle bir oturup iyi bir şekilde düşünürse, aslında doğaya bağımlı canlı olduğunu aklına getirdiğinde; varlıkla birliğin önemini anlayacaktır.
Durduğu yerden insan olmanın yüceliğini de düşünceyle kavrayamaz insan. Eğitim sistemindeki yaratıcı eğitimin önemi,varlığın  anlamına yeni soluklar katmaktadır.
Sanat olmadan dünya yaşamı şekillenmez. Sanat, derinliğini sanatçısı ile bulan, yaratım dünya hayatını sanatsal derinlikte etkiler. Yeni soluklar, sanatçılar insanlığın soluk aldığı sanat alanını genişletmektedirler.
İnsanın, insanlığın derin bilinmeyenlerinde anlatıcı rolünü üstlenir. İnsan çözüme kavuşturamadığı, bir çok anlamı sanatla anlamlandırabilir.
Varlığın tanımadığı bir topluma girdiğinde, kendini ve çevresini tanımadığı için değil midir ki çevresinde hissettiği yabancılık.
Sanat burada devreye girer. Çözünemezlik, derinde çözümlenemeyen olmakla bırakılmışlık halinden kurtulur.
Sanat yarattığı duygu etkisiyle de insanlığa birbirini anlama derecesinde yoğun duygulanımlar yaşatır. Sanat yaşatır. Körelerek, işlemez hale gelmiş bir vücut olmaktan kurtarır.
İnsanda besinlerle ayakta kalır. Sanatçı o besinleri sana hissettirir. Fırçasıyla yapar bütün bunu. İşlemez vücut sanatla hayata yeşerir.
İnsanlar yeşermeye çabaladıkça, zamlar tarafından yaprakları budanmaktadır. Zamlar birer makas gibi filizleri kesmektedirler. Günlük konuşmalarda zam olağan bir konu olarak sohbetlerde yer bulmaktadır. Halk zammın olmasını istememektedir. Zam olduğunu öğrendiğinde sevinmemektedir.
Peki kalem kalem zamlar yapılırken, çalışana tek zam neden bu kadar önemsizdir? Bu durum yoksullaşmayı getirir. Paradan para kazanmak normal görülmemelidir. İşçi emek vermeden paradan para kazanamıyor. Onun ekmeğidir piyasalara yön veren.
Yapılan zamlar kime? Çalışana mı? Paradan para kazanana mı?
Sağlıcakla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com