FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 6 Ağustos 2019 31 Görüntüleme

Rodri Premier Lig’te Neler Yapabilir ?


Manchester City’nin yeni orta saha oyuncusu Rodri, henüz 19 yaşında ortalama bir ortasaha oyuncusuna göre saha görüşü daha yüksek olan bu genç isim 4-4-2 ve 4-2-3-1 formasyonlarında takımının savunma yükünü üstleniyordu.

Başarılı geçirdiği 17-18 sezonu sonrasında Atletico Madrid kadrosuna katılarak Diego Simeone’nin sıkı savunma kalitesi ile başarılı olduğu 4-4-2 sisteminin parçası haline geldi. Mart 2018’de İspanya Ulusal takımı ile de ilk karşılaşmasını Almanya karşısında oynayan bu genç, yaklaşık bir yıl sonra rekor bir ücret ile Premier Lig şampiyonu Manchester City kadrosuna katıldı. Avrupanın oyuncu havuzu en geniş ve en iyi kadrolarından bir tanesi ile en rekabetçi liginde yer alacak olan Rodri, burada neler yapabilir?

Öncelikle tipik bir İspanyol ortasahası, uzun boylu ve zayıf oyun içerisinde iyi pozisyon alıyor ve çevres kontrolü sayesinde ortasaha’da rahatlıkla çıpa görevini üstlenebiliyor. Bu özellikleri sayesinde kontra atakları da engellemekte oldukça başarılı ki geçtiğimiz yıl Manchester City oyuncularının kontra atakları foul ile durdurmak üzerine taktikleri olduğu konusu tartışmaya açılmış ve epey polemik oluşturmuştu. Takım düzenini önde kuran ve hücum futbolunu sahadaki ilk 11’inin neredeyse tamamı ile uygulamayı isteyen bir takım için kontra ataklar oldukça büyük tehdit.

Pep Guardiola’nın Barcelona dönemlerinde Sergio Busquets ile yakaladığı başarıya yakın bir potansiyel beklenen Rodri için açıkçası benim de beklentilerim daha aşağıda değil. Agresif bir pres mantığına sahip olan Rodri, karşı preslerde de top çalma başarısı ile takımını oldukça rahatlatan bir isim. Fakat en önemli özelliği ise oyunu geniş alana yayabilen ve geçiş oyununda etkili paslar atabilmesini sağlayan saha görüşü.

Merkezinde yaşlanan ve premier lig temposu ile yıpranmış bir fernandinho için muhtemelen daha yüksek potansiyelli bir yıldızı kadrosuna ekleyen Manchester City, şimdiden önümüzdeki sezon için bir adım daha önde görünüyor.

İlginizi çekebilir

“Ab-ı Hayat – Istranca”

“Ab-ı Hayat – Istranca”

Tema Tasarım | Osgaka.com