FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 22 Temmuz 2019 33 Görüntüleme

Pijamalarımız ile Kerb’e Tırmanıyoruz

Motor yarışları tutkunlarının aşina olduğu kelime Kerb, yarış pistlerinin kaldırım kenarları için kullanılan ifadedir. Uygun bir yarış çizgisi belirlemek için limitleri zorlayan sürücüler bazen pistten taşmadan kerb’lerin tepesine kadar çıkarak ivmelenmek suretiyle pistteki yolculuklarına devam ederler. Pijamalarımız üzerimizde ve masamızda otururken Kerb’e tırmanmanın ve mili saniyeler ile oynamanın hazzını yaşayabiliyoruz. Uzun zamandır benim de hobi olarak sürdürdüğüm ve adına Simulasyon yarışçılığı yada yaygın tabir ile Sim Racing denen hobiye artık insan kazandırmanın da zamanının geldiğini düşünüyorum.

Burada da birçok defa motor sporları üzerine yazılar kaleme aldım fakat buna tutkun bir insanın yarış deneyimini kazanabileceği bir platformdan yanılmıyorsam hiç bahsetmedim. Tahmin edildiği üzere bilgisayarlarımızın başında, profesyonel bir anlayış ile geliştirilmiş etkinliklerde yarışıyoruz.

Sim Racing’in tanımı da gerçeğe oldukça yakın bir şekilde fizik motorlarının modellendiği Simulasyon tarzı oyunlarda, mümkün mertebe gerçeğe yakın yol tutuş ve sürüş hissi verecek direksiyon setleri ile yarışılması olarak en düz genel halinde yapılabilir. Bazı ekipmanları elde etmesi pahalı ve zor dahi olsa, elde edildiğinde o muazzam hissi mutlaka her motorsporları sever deneyimlemeli diye düşünüyorum.

Peki bundan ne için şimdi bahsediyorum?

Artık Simulasyon programlarının internet üzerinden yayınlar yapması ve gerçeğe yakın seyir zevki de sunmaları ile birlikte pistlere alternatif haline gelmeye başladı. Birçok yarış pilotu evlerindeki pahalı ekipmanlar ile birlikte antrenmanlarını simülasyon ortamında gerçekleştirirken, Simulasyon’da yarışan pilotlar da yeteneklerini göstererek piste çıkabilmekteler. Ülkemizde de Cem Bölükbaşı, geçtiğimiz haftasonu GT4 serisinde koşulan Misano Pistinde ikinci olarak, kariyerindeki ikinci yarışında podyuma çıkmayı başardı. Henüz 19 yaşında olan pilotumuzun ise bilinmesini sağlayan kariyeri Sanal Platformda Profesyonel olarak F1 oyunundaki başarısı.

Bu yazının yazılmış olduğu tarih olan 20 Temmuz esnasında ise internet platformunda Spa pistindeki 24 saat yarışında da F1 pilotları Lando Norris ve Max Verstappen kurdukları Team Redline isimli e-spor takımı ile yer alacaklar. İracing isimli simülasyonun düzenlediği bu etkinlik şimdiden birçok ciddi motorsporu takipçisini ekran başında bir bilgisayar oyununu takip etmeye yönlendirmekte. Ve bu da gerçekte McLaren ve Redbull takımlarında yarışan bu iki pilotun ilk sanal yarışları değil, daha önce de Bathurst 12 saat yarışında birlikte yer almışlardı.

Sanal Dünya, gerçek hayatı ciddi anlamda tehdit etmekte. Ulaşmasının kolaylığı ve görece olarak oldukça düşük maliyeti ile herkese sürücü olma şansı tanıyan Sim Racing Dünyası, gerçekçi fizik motorlarına ulaştıkça ve sık düzenlenebilen etkinlikleri ile asfalt pistler için ciddi alternatif olmaya aday.

Araba sürme konusunda yetenekli ve motorsporlarına da ilgili iseniz, kulaklığınızı takıp yüksek beygirli yarış otomobillerinin seslerini dinleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

YENİDEN

YENİDEN

Tema Tasarım | Osgaka.com