FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 1 Eylül 2019 18 Görüntüleme

Oh Frankie Lampard!

Chelsea takımının efsanevi oyuncusu Frank Lampard, antrenör olarak takımın başına geçtiğinden beri takdir toplayan bir oyun oynatmakta. Henüz iyi skorlar elde edememiş dahi olsa, transfer yasağından dolayı gençlerle sahaya çıkan Chelsea için sahada oynanan futbol gelecek vaad etmekte. Hazırlık maçları bol skorlu biten Chelsea takımının saha içerisinde, özellikle Sarri dönemi sonrasındaki farklılıklarına göz atmak istedim.

Geçen yıl kullanılan 4-3-3 dizilişini değiştirerek, Jose Mourinho dönemine yakın bir 4-2-3-1’e geçiş yapan Lampard, ileride de sıkı pres yaparak rakip atakları yavaşlatmayı planlıyor. Derby Country’de kiralık döneminde de birlikte çalıştığı Mount’u takımın merkezine 10 numara olarak yerleştiren Lampard, genç oyuncudan da istediği verimi şimdilik elde edebilmiş durumda.

Hücum planlamasında ise, Sarri ile benzer bir biçimde Jorginho’dan yararlanan Lampard savunma önünde konuşlanan oyuncusu üzerinden geçiş oyunlarını oynamakta. Fiziksel olarak kuvvetli ve hedef santrfor özelliklerini taşıyan Giroud, Abraham isimlerinden sahada olan da duvar görevi ile takım arkadaşlarını oyuna dahil etmekte. Kenar oyuncularını geçiş oyunlarında çizgiye yakın tutan Lampard, iç kenarlardan 10 numara rolündeki Mount’dan skora katkı alıyor. Sarri döneminden alışkın olduğumuz kontrollü ve kısa paslar ile savunmadan çıkan toplar yerine, merkez savunmacıları yada Jorginho topu elde ettiklerinde agresif bir şekilde ileride hızlanan takım arkadaşlarının koşu yollarını hedefliyorlar.

Set oyunlarında beklerini ileriye çıkartan Chelsea özellikle Pedro gibi golcülüğü ile tanınan kanat oyuncularının da içeri girerek, gol opsiyonları arasında yer almasını hedefliyor. İleride beklerinin çizgiye yakın oynadığı anlarda ise ceza alanı içerisine giren kanat veya ortasaha oyuncuları, üçüncü bölgede çoğalmayı hedefliyorlar.

Oyunun her iki alanında da oldukça başarılı olan Kante ise, Chelsea kariyeri boyunca kilit rol oynamaya devam ediyor. Geçiş hücumlarında özellikle topla birlikte ileri çıkarak gireceği ikili oyunlar üzerinden ceza sahası çevresinde pozisyonlar yaratmakta. Özellikle son iki sene içerisinde gol yollarındaki meziyetleri ile tanıdığımız Kante, Conte dönemi Chelsea ve Şampiyon Leicester City kadrolarının savunmasının bel kemiği rolünde idi. Oyunun her alanında aldığı rolü başarı ile yerine getiren joker Kante de, dar rotasyon ve transfer eksiklerinin arasında takımın lokomotifi olduğu söylenebilir.

Henüz savunma kurgularını tam olarak görme şansımız olmasa dahi, United maçının verdiği sinyaller önde baskı üzerinden savunmanın başlayacağı ve komplike bir şekilde takım halinde topun arkasına geçmenin ikinci planda olacağını belirliyor gibi. Geçiş oyunlarındaki tempo Premier Lig için vazgeçilmez bir unsur olsa da, Savunma çıkışlarında da A planı Kante ile geçiş hücumu ve duvar vazifesi görecek olan forvetler üzerinden ceza sahasına oyuncu sızdırmak olacak gibi.

Derby Country takımının başına geçtiğinde yakın markaja alarak Lampard kariyerini takip edeceğimi belirtmiştim ama tek bir yazı ile Derby kariyerini tamamladık. Sanıyorum Chelsea’nin başında iken kendisinden sıkça bahsedeceğiz. Tam bir antrenör öğütme makinesi olan Chelsea’de takım efsanesi Lampard bakalım ne kadar uzun süre kalabilecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com