a

Mike Tyson Ringlere Geri mi Dönüyor?

ad826x90

George Foreman, Mike Tyson’ı tekrardan ringlere dönmeye davet etti tabii profesyonel maçlar için değil yardım kampanyası için. Boks Dünyasının asi efsanelerinden Tyson’ı tekrardan ring üzerinde görebilme ihtimali gündemi alt üst etmeye yetiyor . Bir de üzerinde Instagram üzerinden paylaştığı antrenman videosundaki formunu gördüğümüz efsaneyi, daha uzun soluklu tekrardan izleyebilmek fikri oldukça heyecan verici. Peki en zor sporlardan bir tanesi olan ve gereksinimlerinin temeli fiziksel kapasite olan bu sporu bıraktıktan sonra 53 yaşında tekrardan icra edebilmek mümkün müdür?

WBA, IBF ve WBC kemerlerini elde eden ilk ağırsıklet ünvanına sahip bu isim, büyük olaylara sahne olan kariyerinde başarılarından çok içerisinde bulunduğu spekülasyonlar ile hafızalara kazınmıştı. Üç kemer sahipliğinden daha popüler olan spekülatif olaylara imza atmış olan boks efsanesi, son günlerde oldukça sakin ve örnek bir çizgiyi takip etmekte. Ringler onu eski agresifliğine bürür mü bilinmez fakat formu ile oldukça iddialı görünüyor. Kondisyonunun kaç round kaldırabileceği şüphelerini korusa da muazzam savunmasını ve yıllar içerisinde düşünmenin de verdiği pay ile ringte göstereceği tecrübe beni oldukça heyecanlandırıyor.

Kevin McBride’a kaybettiği son dövüşünden sonra emekli olduğu 2005 yılı üzerinden geçen 15 sene ciddi bir rakam ve herhangi bir spor branşı sonrasında dahi o ritmi bulabilmek oldukça güç. Eski şampiyon bu duruma ilişkin; “ Tekrardan savaşmak ve benim gibi evsiz kalmış, uyuşturucu yüzünden hayatları mahvolmuş insanlara yardım etmek istiyorum.” Açıklamalarında bulundu. Dünyanın en iyi dövüşçülerinden bir tanesi olan bu adam, yani kendisinden savaşçı diye bahsetmek abes olmayacak maharetlerini kullanmak için yeni bir motivasyona sahip. Eğer savaştaysanız, yeryüzünde yanınızda olmasını isteyeceğiniz yegane adamlardan bir tanesi Tyson olabilir. Dönemindeki agresif karakteri kendisini dokunulmaz kılsa da, bugün magazinel açıdan daha yakın tanık olabildiğimiz isimler arasında. Belli travmalarından arınmış bir spor figürü olarak tekrardan sporunu icra etmek üzere geri geliyor.

45 Yaşında en yaşlı ağırsıklet şampiyonu olan Foreman, Tyson’ın daha ciddi karşılaşmalar için ringe çıkması fikrine sıcak değil. Tyson’ın ringe çıkarak şov maçında yer almasının dahi büyük bir olay olduğunu ve boks için yeterli olduğu fikrini savunuyor. Benim gibi genç yaşlarda ne olduğunu anlamadan geçen bir Tyson kariyerine tanık olanlar için tekrardan ringte kendisini seyretmek muazzam bir deneyim. Kendisinin ringte birkaç yumruk sallaması dahi boks dünyası için yeterince haz verici, içten içe bir efsanenin yıllara meydan okumasına tanık olmak da istemiyor değilim.

Rakip olarak kimin düşünüldüğüne dair herhangi bir duyuma rastlamış durumda değilim fakat şimdiden Tyson Fury’nin alaşağı edileceğini savunanları görmekteyim. 31 yaşındaki bir ağırsıklet şampiyonunu devirmek oldukça zorken bunu 50 yaşında bir insanın bu Tyson bile olsa başarabileceği ihtimalini pek düşünmüyorum.

Olur ya 53 yaşında Tyson, Dünya Ağırsiklet Kemerine sahip birini ringte yumrukları ile alt eder ise spora dair bu geri dönüşü anlatan en iyi yazıya sahip olmak için Tyson antrenmanları kadar sıkı bir çabaya girmek de üzerime düşen olur.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emek ve Mücadelenin Günü

HIZLI YORUM YAP