FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 30 Nisan 2019 24 Görüntüleme

Kitap Okumak

Ülkemizde insanlara okumayı sevdirmeliyiz. Önemi tartışılmaz.
Okumak, okurken okuduğunu detaylarıyla düşünmeyi sağlayan eseri anlamayı gerçekleştirdiğimiz süreçlerdir. Okur olmak, ne demektir? Kitap okuyan her insan okur olmanın önemini eser üzerinde düşünmeye iten yapının farkını ayırt ederek anlayabilir.
Okullarda, öğrencilerin eğitim- öğretim süreçlerinde kitap okumaya yoğun şekilde destek verilmelidir. Süreçleri yönetme bilincine erişen öğrenciler, hayata hazırlanırken, yaşadıklarının ağırlığından az etkilenerek dengeyi bulacaklardır.
Kitaplar, ruh iklimlerinde nefes almamızın kaynağıdırlar.  Kitapların yardımıyla hayattaki eksilerinizi, artıya çevirebilirsiniz. Okudukça sabırla yaşamaya başlarsınız. Ayrı bir okul gibidir kitaplar, yaşamın farklı alanlarına götürerek okuduğumuz… Kimi zaman kütüphane, kimi zaman bir oda, kimi zaman bir okul, kimi zaman bir otobüs, kimi zaman bir sokağın bir yeri…
Kitap okumak; gerçek iletişim kurmanın öğrenileceği, birbirini anlayan, kültürel bilince erişme yolunda kültür toplumuna doğru ilerleyen bireylerin, kültür toplumu olma yolunda henüz keşfedemedikleri aydınlık yüzlerini insanlığa sunan, yüz kapılarının aydınlığa açılmasında anahtarı insanla birlikte çevirendir.
“Yazarlara saygı kültürünün oluştuğu toplumda yaşamayı hangi yazar istemez?”
Kitap okumak; yaratıcı düşüncenin filizlenmesine  ön ayak olur.
Eğitim-öğretimde  uygarlaşmak, temelde okul dönemlerinin, yaratıcılıkla desteklenmesinin gerekliliğine ihtiyaç duyar. Yaratıcılık ömür boyu sürmek zorundadır. Yaratıcılık ömür boyu süren ihtiyaçlara, çözüm yolları, yenilikler getirir. Sanatçı yaratıcılığa hayatta her an ihtiyaç  duyabilir. O an eser yaratması gerekebilir. Bu tabiidir. Onun sanatçı olmasından ileri gelir.
Yaratıcılıkla üretilen ürünler, eserler toplumsallaşmanın gerçekleştiği alanlarda  yüz yüze iletişimin gerçekleşmesine olanak sağlarlar. Birbirlerini tanımayan insanlar bir anda kendilerini  bir iletişimin içinde buluverirler.
İnsanoğlunun elleri yaratıcılığa dokunarak; insanlık çağdan çağa yürürken önceki dönemlerde yaşamış insanlardan sonrakilere  izler bırakmışlardır. O izlerde bizleri bugünlerle buluşturan örneklerini gördüğümüz, geliştirerek yaşayan üretimlerin yaşanmış izlerinin günümüze dokunan  devamlılığımızı sürdürmemize ön ayak olmuşluğuna, ince bir hakikate tanık oluruz …
Sağlıcakla kalın…

Tema Tasarım | Osgaka.com