a

İŞVEREN İŞÇİSİNİ ZORLA YILLIK İZNE ÇIKARABİLİR Mİ?

ad826x90

Hayır çıkaramaz! Diyemiyoruz. Dünyada yaşanan Corona COVID-19 virüsünün yayılma oranının yüksekliği ve dünya genelinde binlerce ölüm olması sebebiyle, ülkemizde de karantina uygulamaları başladı. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu uygulamaların işyerlerine yansıması kaçınılmaz bir durum olarak önümüze çıkacaktı. Önce bar ve eğlence yerleri ile başlanan bu süreç giderek büyük işletmelere de yansıyacak. Keza üretimin ve tüketimin toplu olarak yapıldığı tüm yerler, virüs için yayılma alanı olacaktır. Bu durum ülke çapında ciddi bir üretim kaybı ve beraberinde ekonomik sarsıntıyı da beraberinde getirecektir. İşverenler de işçiler de bu zararı olabildiğince az kayıpla atlatmaya çalışacaktır. İlk elde akla gelen ve işverenler açısından en pratik yöntem, işyerinde izin hakları bulunan işçilerin bu dönemde yıllık ücretli izinlerini kullanması olacaktır. Bu konuda taraflar arasında uyuşma olabileceği gibi çoğu zaman itirazlar da olacaktır. Peki işçi izin hakkını kullanmak istemez ise işverenin bir hakkı var mıdır? Ya da işveren işçisini zorla yıllık ücretli izne çıkarabilir mi?
İş Kanununun 60’ıncı maddesine dayanarak çıkarılan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 8’inci maddesine göre; izin kurulu veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı olmamakla beraber  izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanır.
İşyerini yöneten ya da onu işleten işverenin gerek işçilerin çalışma koşulları ve gerekse işlerin yürütülmesi konusunda, sözleşme ve kanun hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla, sahip olduğu karar verme hakkına yönetim hakkı denmektedir. Ve yönetim hakkı kapsamında işverenin yıllık izin dönemlerini belirleme yetkisi vardır.
Burada asıl önemli olan konu, bu hakkın objektif olarak kullanılmasıdır. Yani işçiler arasında bir ayrım olmaksızın, somut kriterlerle hareket edilerek, yıllık izinlere ilişkin kararlar ayrımcılığa yol açmadan verilmelidir.
İşveren, işçisine yıllık ücretli iznini hem de hak ettiği tarihten itibaren 1 yıl içinde kullandırmak, işverenin sadece yetkisi değil aynı zamanda bir yükümlülüğüdür. O nedenle işveren işçisini, o istemese bile, zorla ücretli izne gönderebilir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2011/6774 Esas ve 2013/13240 sayılı kararında, şu şekilde ifade edilmektedir; “Yıllık ücretli izin ile hafta tatilinin süresi İş Kanununda nispi emredici olarak düzenlenmiş olup, işçinin belli bir süre çalışması durumunda hak edeceği yıllık izin ve hafta tatilinin kullanılacağı zamanı belirleme yetkisi yönetim hakkı kapsamında işverene tanınmıştır. Yıllık ücretli izin, işverenin yönetim hakkı kapsamında işçiye yılın herhangi bir zaman diliminde yada daha sonraki bir dönemde kullandırılabilir. Kullandırılmadığı takdirde sonuçta, iş sözleşmesinin feshi ile bu hak izin alacağına dönüşmektedir” denilmektedir.
Dolayısıyla, işyeri kapatmalarının yaygın olarak yaşanacağı bu karantina günlerinde ilk seçenek olarak işçilerin biriken yıllık ücretli haklarının kullandırılması işverenlerin gündeminde olacaktır. Karantina günlerinin bu şekilde ücretli izin ile sonlanması her iki taraf açısından da olumlu olacağı kanaatindeyim. Üretim yapamayan, kamudan destek alamayan, borçları ertelenmeyen ve ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşayacak olan işyerleri için; ücretsiz izin, iflas gibi işçi açısından da olumsuz sonuçları olacak durumlardan önce “zararsız” görünen uygulama işçilerin yıllık ücretli izin haklarını karantina sürecinde kullanmaları olacaktır, düşüncesindeyim.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Umut Yolcuları

HIZLI YORUM YAP