FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 1 Temmuz 2019 87 Görüntüleme

İKTİDAR BLOĞU YENİLDİ

İktidar bloğu zoraki tekrarlanan seçimlerden yenik çıktı. Büyük oy farkıyla geriye düşen iktidar bloğunun yenilgisini tariflerken; kısa vadeli düşünmemekte yarar var. İstanbul için yirmibeş yıldır süregelen iktidarın, saltanatını muhalefet yerle bir etti. İstanbul seçimlerinin sarsıntısı ülkenin her köşesinden hissedildi, sevinci yurt dışına taştı. Uluslararası basın, İmamoğlu zaferine oldukça geniş yer verirken; AKP’nin çözülmeye başladığına vurgu yaptılar. Yurttaşlar Trakya’da, Karadeniz’de, Marmara’da, Doğu Anadolu’da, tüm bölgelerimizde seçim sonuçlarını zafer şarkılarıyla, coşkun halaylarla kutladılar.

Ondört yaşında bir delikanlının seçim otobüsü yanında koştururken; “Ekrem abi üzülme, her şey çok güzel olacak” diye coşkuyla bağırması yankı buldu ülkenin dört bir köşesinde. Genç Berkay’ın sözcükleri yankılandı ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’. Seçim günü ‘Her Şey Çok Güzel Oldu’ denilmeye başlandığında; geleceğe dair işareti de veriyordu sonuçlar. Önümüzdeki dönemler yapılacak yeni seçimlerde, gerileyen iktidar bloğunun alacağı malubiyetlerin temellerini atmıştır. Atılan bu temellerin başlangıcı da 2013 yılında Gezi Kalkışması’yla başlamıştır. Bazı sanatçı dostlar oyunu kullanırken; “Bir oyum var, Gezi Şehitleri için kullanıyorum”demiş. Taksim Meydanı’nda seçim sonrası Gezi günlerini andıran sloganlarla alanları dolduran insanlarımızın coşkusunun gelecek günlerin işareti olduğunu söyleyebiliriz . İktidar bloğunun, Gezi ve Gezi bileşenlerinden intikam alırcasına anti-demokratik uygulamalarını sürdürmesi, Canan Kaftancıoğlu’nun yargılanması , zoraki tekralranan seçimler vb. uygulamalara, sandık aracılığıyla seçmenler; ‘Demokratik bir hukuk devleti istiyoruz’ demişlerdir. Seçimlerde kurulan sandıklardan çıkan sonuç budur, demoktratik hukuk devleti arzusudur. Birbirinden farklı, birbirine benzemez insanların Gezi Kalkışması sırasında ortak taleplerini yanyana, el ele haykırdıklarına tanık olmuştuk. Şimdi de aynı, birbirine benzemez milyonların seçim sandıklarında buluştuğuna tanıklık ediyoruz. Milyonlar, ‘Demokratik hukuk devleti istiyoruz’ dediler, zoraki tekrarlanan seçimlerin iptal gerekçesini hukuk devletiyle bağdaştıramayan milyonlar, iktidar bloğuna sandıkta demokratik tavrıyla cevap verdiler.

Ben, seçimleri İstanbul Güngören ilçesinde izledim. Güngören ilçesinin bazı bölgeleri iktidar bloğunun en güçlü olduğu yerlerdir. Gözlem yaptığım okulda daha önceki yıllarda muhalefete her sandıktan çıkan oy sayısı yirmi veya otuz aralığındayken; geçirdiğimiz seçimlerde sandıklardan muhalefete çıkan oy oranının dört kat yükseldiğini görme fırsatım oldu. AKP’den CHP’ye oy geçişi çok yüksekti. İktidar bloğunun seçmenlerinin bir kısmı da sandığa hiç gitmeyerek tepki vermiş oldu. Altını önemle çizdiğim bir diğer gözlemim de HDP’ye bir parentez açmak gerekir. Kişisel görüşüm şudur; Edirne’de cezaevinde bulunun HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş iktidar bloğuna göz kırpsaydı bayramda evinde olma ihtimali çok yüksekti. Yeri gelmişken buradan belirteyim AİHM, Demirtaş kararını verdi, ‘Demirtaş’ın tutukluluğuna son verin’ kararı çıktı. Ufak bir not olarak belirttiğim AİHM kararı başlı başına ele alınması gereken bir konu olduğu için ayrıntısını açmayacağım fakat birbirine benzemez seçmenlerimizin taleplerini göz ardı etmemek gerektiğini, demokratik hukuk devleti arzusunda olan seçmenlerimizin sandık tavrını, iktidar bloğu umuyorum doğru okur ve Selahattin Demirtaş artık evinde olur. Konumuza dönecek olursak da altını çizmek istediğim husus HDP seçmeninin tavrıydı, ortalıkta dolaşan, sık aralıklarla servis edilen mektup olayına karşın HDP seçmeni cezaevinden seslenen Selahattin Demirtaş’a kulak vermiştir. Ne demişti Demirtaş; “Bu dönem Sayın İmamoğlu’nu desteklemek gerekir. HDP Genel Merkezi açıklama yaptı, inanıyorum ki HDP’liler sahada da gereğini yapacaktır” demiştir. Evet, HDP’li seçmenler İmamoğlu’nu kendi adayları olarak görmüş, sahada da gerekli çalışmayı yürütmüşlerdir. Güngören’de tanık oldum, HDP’li müşahitler, görevliler bir an bile sandık sorumluluklarını bırakmamış, seçimin son anına kadar görevlerinin başında kalmışlardır. Mahallelerinden yaşlı insanlarını sandıklara yetiştirmek için sıra dışı bir emek sarfetmişlerdir. Kendi adıma demokratik tavırlarını kutluyorum.

İlginizi çekebilir

Efsaneler

Efsaneler

Tema Tasarım | Osgaka.com