FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 11 Mayıs 2019 49 Görüntüleme

Çingeneler ve Özgürlük

Edirne’de 5-6 Mayıs 2019 Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri büyük bir coşku heyecan ve mutluluk içinde geçti. Romanlar var olan sosyal sorunlarını iki günlüğüne bir tarafa bırakmış, coşkusuna, mutluluğuna, sevincine Roman olmayanları da dâhil etmiş kucaklamıştır. İl dışından ve yurt dışından gelen binlerce kişi Romanların mutluluğuna daha yakın olabilmek için Çingene-Roman kıyafetleri giymiş, Çingeneye benzemeye çalışmışlardı. Özetle Edirne Sarayiçi mevkiinde binlerce kişi o gün hepsi Roman’dı.
Kakava pagan geleneği olmasına rağmen; insanları dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan kucaklamış, sevgiyi, huzuru, mutluluğu birlikte hissedebilmiştir. Kakava’nın son günlerde asıl önemi; insanlar sevinci mutluluğu bu tür etkinliklerde aradığını gözlemlemekteyiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomi ve demokrasideki daralma etkileri ruhumuzu daraltmakta, toplumun psikolojisine güvensizlik ve umutsuzluk olarak yansımaktadır.
Romanların yokluğu, yoksulluğu, sosyal dışlanmışlığı tam olarak görülmese de Romanların neşesi, yaşama her zaman umutla sarılmaları, ruhundaki özgürlük, sevgi anlayışı umutsuz insanlara ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.
Devlet dediğimiz büyük bir kurumsal çatı içinde ortak aklı geliştirmek zorundayız. Devletin bütüncül varlığı milleti kucaklamalı, birlikte yaşama kültürü içinde ayrıştırmadan, sen ben düşüncesinden uzak kalması ile mümkündür. Birileri büyük bir zenginlik, saltanat içinde yaşıyor, diğerleri huzursuz, mutsuz, yaşam zorluğu altında ezilip gidiyor.
Romanlar, yaşamış oldukları tüm sosyal sorunlara rağmen Kakava da tüm bireyleri ortak birliktelikte, sevgi ve kardeşlikte buluşturuyorsa devleti yönetenler de hukuk, demokrasi, sosyal refah temelinde daha iyi gelişmeler yaratmalıdır. Tarihin derinlikte kalan kalan ünlü şahısların değerli ve anlamlı sözlerini günümüz koşullarında çok iyi analiz etmek zorundayız. Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye yazmış olduğu mektubun bir bölümünde “Ey oğul! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ” sözü o günün şartlarında söylenen en adaletli demokratik bir söylemdi. Şeyh Edebali, kul hakkından, adaletten, insan haklarından söz ediliyordu. Edirne’de doğan Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın adalet ve devlet vurgusu üzerindeki güzel ve anlamlı sözleri çok değerlidir.
“Aklı öldürürsen Ahlâkta ölür.”
“Ahlâk ve millet öldüğünde millet bölünür.”
“Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür.”
“Adaleti öldürdüğün gün “DEVLET” ölür.” sözlerini asla unutmamak gerekir.
Türkiye toplumu Romanlar gibi içindeki özgürlüğü hissetmeli, hukuk ve demokrasinin içinde yaşam bulmalıdır. Aksi takdirde Fatih’in sözlerine maruz kalırız.

İlginizi çekebilir

BİZ NE İSTİYORUZ?

BİZ NE İSTİYORUZ?

Tema Tasarım | Osgaka.com