FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Köşe yazıları 30 Kasım 2018 171 Görüntüleme

BİZ NE İSTİYORUZ?

Metre kareye düşen bilmem ne kadar yağmur suyu (!) bir felakete neden olmuş Edirne’de. Hayatını kaybeden insanlar olmuş kentimde. İnsanım evlerinde mahsur kalmış, mahsur bırakılmış. Çaresiz ve ne yapacağını bilmez bekleyişlerle bir umut aranan ve hiç gelmeyen itfaiye araçlarını beklemiş Edirneli. Suyun baskın verdiği yerlerden arta kalan susuz yerlere sığınmak zorunda kalmış insanım Edirne’de. Korku dolu bekleyişler, komşu Yunanistan’daki felaketi getirmiş akıllara çaresiz bekleyişlerin eşiğinde. Komşular çıkmış bir tek birbirine sahip çıkan, kimi sudan geçemeyen bir insanına omuz vermiş, kimi tahliye edilen evin içindeki bir eşyanın ucundan tutuvermiş akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar süren bekleyişte.

Sevgili Gerçek Gazetesi okurları, birkaç satırla değindiğimiz vehameti anlatmak çokcası mümkün değil! Kendi yaşadığım evimde bende aynı zorlukları yaşadım, belime kadar gelen suları aşmak zorunda kaldım veya yağmurun etkisi ile bodrum katımızda biriken suyun birinci kata kadar ulaştığına tanıklık ettim. En vahimide bulunduğum binada bir patlama oldu, bina sarsıldı, komşularla birlikte dışarı çıkmak istedik, çıkamadık. Çünkü önümüzde biriken, yer yer bir metrenin üstüne çıkmış su birikintisine karışan lağım sularının içerisene sığınmak yerine sarsıntı geçiren binamızda kalmak durumunda kaldık. Ben ve bina sakinleri itfayiyeyi aradık tüm Edirneliler gibi. Aldığımız cevap bizi ürküttü, 611 tane ihbar aldıklarını ve ellerinde sadece üç tane itfaiye aracı olduğunu söyleyen itfaiye görevlisi de anlaşılan bizden farksız değildi yani çaresizdi.

Buraya kadar yaşananları ve yaşadıklarımızı anlattım. Bu yazıdaki asıl amacımın yaşadıklarımı anlatmak olmadığının bilinmesini isterim. Bizler Edirne’de yaşayan insanlar, yağmur suyunun yarattığı felaketi yaşamayı haketmiyoruz. Kimse bunun Allah’tan olduğuna kendini ikna etmeye çalışmasın ya da çıkıpta beylik laflar etmesin. Öncelikle yapılması gereken yerel yönetim algısının değişmesidir. Edirne yerel yönetimine idareci olarak kim gelirse gelsin, orada olma amacı Edirne insanına hizmet etmektir. Zorlukları, güçlükleri ortadan kaldıran idari anlayışı olmalıdır, belediyeciliğini halk için yapmalıdır. Biz Edirne halkıyız ve kentimizin üst ve altyapısı ile çevre kalitesinin arttırılmasını, tarihi, doğal, sosyal ve kültürel değerlerin korunmasını, sağlıklı, güvenli, kaliteli, ekonomik ve çağdaş yaşam ortamlarının oluşturulmasını temel hedef alan bir belediyecilik anlayışı istiyoruz. Biz, alt ve üst yapısıyla, çevresel ve tarihsel değerleriyle, kültürel çoğulculuğuyla yaşanabilir bir kentin oluşturulmasını istiyoruz. Ben değil, biz mantığıyla konulara yaklaşmanızı istiyoruz. Yerel yönetimlerin katılımcılığı benimseyen, temel kentsel sorunları toplumun tüm katmanlarının mutabakatı ile çözüleceğine inanan, şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık, gücünü bir takım kişi ve gruplardan değil halktan alan yönetimler olmasını istiyoruz. Biz, insan onuruna yakışır, sağlıklı bir çevrede yaşam için, yerel yönetimlerin eğitim, sağlık, sosyal hizmetler ve yardım gibi temel kamu hizmetlerine, kamusal alan sorumluluğu ile yaklaşmasını istiyoruz. Kentte yaşayanların müşteri değil kentsel hizmetlere eşit ulaşma hakkına sahip bireyler olarak görülmesini istiyoruz. Biz, yönetim kavramı çerçevesinde kenti ilgilendiren tüm kararların kapalı kapılar arkasında pazarlanmasını değil, halkın önünde tartışılmasını istiyoruz. Biz, kentleşme politikalarının ve imar planlarının kar ve rant temelinde değil, önce insan ilkesi temelinde geliştirilmesini istiyoruz. Kentin, kamu yararına aykırı, yasa dışı plan değişiklikleriyle talan edilmesinin önlenmesini istiyoruz. Önlenmediği taktirde yağan yağışların nasıl etkiler doğurduğunu hep birlikte gördük Biz, deprem tehlikesi ve riskini dikkate alan, sel felaketinin nelere mal olduğunu gören, afete duyarlı planlama yaklaşımının geliştirilmesini istiyoruz. Artık kentimizde sıvılaşma alanlarının, taşkın alanlarının, heyelan alanlarının yerleşime açılmasını, insan hayatlarının tehlikeye atılmasını istemiyoruz. Kentimizin deprem senaryosu ve afet planının bir an önce oluşturulmasını istiyoruz.

İlginizi çekebilir

Taklide Gerek Yok!

Taklide Gerek Yok!

Tema Tasarım | Osgaka.com