a
ad826x90

İnsan, kavranabilecek konularda, akıl süzgecinden geçirdikten sonra, o konu hakkında sonuca varmaya çalışır. Toplumsal olarak, toplumun yaşaması, sürekliliğini sağlaması şüphesiz duyuların önemini gözler önüne getirir.

Aklın işlevsel oluşu, anlama süreçlerinde, insanın düşünürken karar almasında önemlidir.

Uzay insan aklının alamayacağı sonsuzluktur. Bu yüzden insan, her zaman ilerleme ihtiyacı duymaktadır. İnsanoğlu geçmişten günümüze devam eden bir araştırma, bulma, inceleme çabaları içinde olmuştur. Deneyler yaparak bilimsel ilerlemelere katkılarda bulunmuştur.

Örneğin; kitap okurken, doğası gereği orada olduğu hissini de yaşayabilir. Bu his insanı farklı farklı açılımlara taşıyabilir. İnsan okurken bir yandan da yazının içinde adeta pür dikkat gezinir. Duyularla edindiklerinin de sınandığı yerlerdir.

Duyu, duyulama etkinliğinin farkına varan içsel bir güçtür. Dışsal duyuların nesneleri arasındaki farkı ortaya koyan yetidir. İnsan da somut fizik gerçeklikleri maddesel bir şekilde tanıyabilme gücüdür. Tanıma da görme, koklama, işitme, tat alma, dokunma bizler için gerekli duyulardır.

Evrenin varoluşu, yaradılışı, bir yaşam ve bunun devamı varsa zorunluluktur. Evren varolduğu sürece, yaşamda devam edecektir.

“Bilim, herşeyin öncüsüdür. Doğanın ve evrenin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmamıza olanak sağlar. Bunun sonucunda bilimsel kanunlar ve teorilerle karşılaşırız. Öncelikle, nedir bu bilimsel teori ve kanun? Bilimsel kanunlar, genel olarak matematiksel bir denkleme indirgenebilir. Böylece uygun koşullarda ve verilerle istediğimiz sonucu kesin olarak elde edebiliriz. Bilimsel teoriler ise, gözlem ve araştırmalar sonucu elde edilen kanıtlara göre yapılan açıklamadır. Bilimsel kanunlar gibi matematiksel bir denklemi yoktur.” (Kaynak: http://science.howstuffworks.com/innovat…)

Bilimsel çalışmalar da akılla  yürütülür ki, aklın evrenle olan ilişkisinin zorunluluğudur. Aklın soyut olarak dile getirilen niteliği üzerinde, örneğin; üretimde, ortada bilinirliği olamayan, henüz icat edilmemiş elle tutulur, gözle görülür madde formuna getirilmemiş, yeni bir icat form haline getirilip üretildiği zaman soyut aklın madde ile görünen tarafını da algılayabiliyoruz.

Aklı, mantıklı kararlar verirken de kullanırız. Matematik işlemlerinde de aklı kullanırız.

 

Sağlıcakla kalın…

 

 

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

NARSİSTLERİN BESLENME NOKTASI: INSTAGRAM

HIZLI YORUM YAP