a

Zamana Yazılmış Bir Kenti Zervan’ın Ağzından Anlattı

ad826x90

Arkeolog- Yazar Esra Alkan ile ‘Kalk Gidelim Edirne’ isimli kitabı hakkında konuştuk. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Kitap Fuarı’na konuk olan Yazar Esra Alkan düzenlediği ‘Kalk Gidelim’ isimli televizyon programını bir kitapta nasıl bütünleştirdiğini gazetemiz GERÇEK’e anlattı.

Kitap fuarlarının bir kültürü yansıttığını ve her kültürden yayıncı ve yazarların olması gerektiğini savunan Alkan şunları aktardı: “Hayatın bir gerçeği var. Kitap hayatın gerçeği. Hiçbir zaman hayatın pratiğinden ayrı tutulamıyor. Dolayısıyla bu yılki ilk AVM’de açılıyor KİPA’da dedikleri zaman bir durdum, acaba nasıl olacak diye. Sonra hemen şu aklıma geldi: İyi çünkü Edirne’nin havasıyla tavasıyla derken hani geçen sene çok yağmurlar olmuştu gerçekten zor durumda kalınmıştı. Kitap ve kitapçılar için de KİPA’da çok fazla alan olduğunu da öğrenince bu gayet iyi olacak ve dolayısıyla buraya koşarak geldim. Böyle bir kültürü sürdürmek önemli. Fuarlar kültürü yansıtıyor o yüzden bütün yazar ve yayınevleri böyle fuarlarda olması gerektiğini düşünüyorum. Buraya gelmek, kitap fuarında olmak yayıncılarla, yazarlarla, kitaplarla haşır neşir olmak Edirne için çok önemli. Hepimiz için her şehir için önemli. Edirne tam sınırda olan bir kent ve kitabımdaki gibi zamana yazılmış bir kent. Kitap fuarları ne olursa olsun her yıl yapılmalı.”

Kalk Gidelim programlarını; TRT’de seyahat programları olarak yaptığını ifade eden Alkan; “Çocuklarla birikte il il dolaşarak o şehirde yaşayan çocuklar arkeolojisini, tarihini yaşadıkları şehrin yeme içme kültürü, sosyal yaşamlarını anlatıyorlardı. Beraber gezdiğimiz yerleri seyircisiyle buluşturan televizyon programlarıydı Kalk Gidelim’ler. Bunları hep kitaplaştırmak aklımdaydı. Şimdi de uzun süreden beri ilk kitap 2011 yılında ‘Kalk Gidelim Düzce’ çıktı. Kitaplarımı Kalk Gidelim Rize, Kalk Gidelim Mardin, Kalk Gidelim Ahlat, Kalk Gidelim Sinop, Kalk Gidelim Edirne ve şimdi de Kalk Gidelim Tokat’ı yazıyorum. Her İstanbul TÜYAP Fuarı’na bir tane kitap yetiştirmeyi hedefledim. Geçen sene TÜYAP’ta Kalk Gidelim Edirne buluşmuştu sizlerle. Şimdi de İstanbul TÜYAP’a ‘Kalk Gidelim Tokat’ yetişiyor.” diye konuştu.

ZAMANA YAZILMIŞ BİR KENTİ ZERVAN’IN AĞZINDAN ANLATTI

Kitaplarında hangi ili anlatıyorsa o ilin kültüründen bir örnek ile başladığını ve Edirne’yi ise ‘Zervan’ın ağzından anlattığını dile getirerek şunları aktardı: “Kitaplarda hedeflediğim, anlattığım iller arkelojisiyle, yemek kültürü, yaşam tarzı ve hepsi o ile mal olmuş, gelişmiş ileri çıkmış unsurları dile geliyor. Örneğin Rize’de çay yaprağı dile geldi. Örneğin Edirne’de Zervan dile geldi. Çünkü Edirne’de o kadar çok simgeleşmiş eser var ki, hangi birine dil versem diğeri eksik kalacak. Dolayısıyla zaman tanrısı Zervan bana yol gösterdi.Ve zaman yazılmış kenti ‘Zervan’ın ağzından anlattım. ‘Kalk Gidelim Edirne’ beni bir hayli zorladı diğer kitaplarıma nazaran. Çünkü nereye baksam bir tarih, nereye baksam arkeoloji ve üstelik öyle bir şey ki gizlenmiş ki ancak 2 metre yanına yaklaştığın zaman hemen kendini gösteriyor, uzaktan göstermiyor. Meriç’in akarsuyu coğrafyası her şeyi dile geldi Zervan’ın ağzından.”

KALK GİDELİM KİTAPLARI, ARAŞTIRMA KİTAPLARI NİTELİĞİNDE

Kalk Gidelim kitaplarının 12 yaştan 120 yaşa kadar hitap ettiğini dile getiren Alkan; “Önceden 9 yaştan 90 yaşa kadar. İçimdeki çocuğu yaşatan büyükler için de diyordum. Gittikçe dil yukarı çıkmaya başladı. Ve tahmin ediyorum ki Tokat kitabı 12 yaş ve üstü olacak. Esasen şimdi yaşam da gittikçe yukarıya çıkıyor. Teknolojinin artmasıyla ilgili de 120 yıla kadar insanların yaşama hedefi var. Bunlardan biri de benim. 12’den 120’ye diyoruz ve okuyucusuyla buluşmasını diliyorum. Hatta size bir hayalimi paylaşayım. İnanıyorum ki 5000 sene sonra Kalk Gidelim Kitapları araştırma kitapları olarak, araştırmacı kimliklere rehber olacaktır. Çünkü M.Ö 3-4 bin yıldan itibaren 2000’li yıllara getiriyorsunuz ve ondan sonra geleceğe de projekte ediyorsunuz. Ve 2 binli yıllarda günümüzdeki çocuğun, büyüğün Edirne’de olsun ya da diğer yazdığım şehirlerde olsun vizyonunu da bir şekilde işin içine katıyoruz. Ve de böyle olunca 500 sene sonra bir araştırma bir el kitabı, bir başvuru kitabı haline gelecek. Hep yazarken 500-1000 sene sonraki insanı düşünüyorum. Şimdi bu cümleyi acaba nasıl yorumlayacaklar. Herhalde bunda da bir arkeolog olmanın ve kazılarda bulduğumuz objeler ya da katmanları bulurkenki heyecanım aklıma geliyor. Onun için ‘Kalk Gidelim’ kitaplarını arkeologlar, araştırmacılar okurken acaba neler neler düşünecekler, diye düşünüyorum.” dedi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Her Gün Bu Merdiveni Kullanıyorlar

HIZLI YORUM YAP