a

“Yunanistan Hakkında AİHM’ye Davalar Açacağız”

ad826x90

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Edirne Baro Başkanı Alper Pınar ve beraberindeki avukatlar ile Yunanistan’a geçmek için Pazarkule sınır kapısında bekleyen göçmenler ile ilgili incelemelerde bulundu.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Edirne Baro Başkanı Alper Pınar ve bazı avukatlar sınırda incelemelerin ardından göçmenlerin sıkıntılarını dinledi.Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Feyzioğlu; Yunanistan’a karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde, zarar gören sığınmacılar tarafından Edirne Barosu ve TBB desteğiyle bireysel başvurularda bulunulacaktır.

“ADLİ YARDIM FONUNU DEVREYE KOYDUK”

Bundan sonraki çalışmalarını  Edirne Barosu’yla birlikte ve mülteci hukuku konusunda Edirne Barosu’nun  her türlü desteklenmesi suretiyle devam edeceklerini ifade eden Feyzioğlu şunları kaydetti: ” Bana hiç kimse bu gördüklerimizden sonra ‘Yunanistan hukuk devletidir, Avrupa Birliği hukuk devletinin banisi, koruyucusudur.’ hikayesini anlatmasın. Buna artık kimse inanmaz bu manzaradan sonra. Coplanan, gazlanan, öldürülen ve haşlanan insanlar bunlar. Edirne Baromuzla birlikte delillendirmelerimizi yapıyoruz. Türkiye Barolar Birliğinin adli yardım fonunu devreye soktuk. Bu fon vasıtasıyla talep sahibi olacak, eziyet görmüş, dayak yemiş, işkence görmüş insanların vekaletlerini almaya başladık, Edirne Baromuzun uzman kadrosu… O uzman kadronun arkasına Türkiye Barolar Birliğinin dünya çapında uzman olan mülteci hakları çalışma grubunu da koyduk. Bundan sonra ilk adımda Yunanistan makamlarına gerekli suç duyuruları yapılacak. Bir şey beklediğimden değil, tüm dünya Yunanistan’ın bir hukuk devleti olmadığını görsün. Sivil, silahsız ve masum insanları, vatansız kalmış insanları haşlayan, eziyet eden, öldürmeye teşebbüs eden memurları hakkında kılını kıpırdatıyor mu tüm dünya görsün. Başvurucular lehine tek tek Yunanistan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde davalar açacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi insan haklarını koruyan bir üst mahkemeyse, bu delillerle kaçabileceği veya topu taca atabileceği bir ihtimal yok. İşi hükümetlerin siyasetinden çıkarıp, mahkemelerin objektifliğine emanet etmek istiyoruz. Yunanistan ile ilgili umudum zayıftır ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde başaracağımızı düşünüyorum” dedi. Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne Otogarında Koronavirüsüne Karşı Tedbir

HIZLI YORUM YAP