a

Yine Saros Yine ÇED….

ad826x90

Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Gökçetepe Köyü’nde Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesini uygun bulduğunu ve ÇED sürecinin başlatıldığını belirterek, “Edirne Valisi mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu ÇED sürecinin sonlandırılması gerekliliğini ilgili bakanlıklara bildirmeli.” dedi.

Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi ile Trakya’nın ormanlarını yok edileceğine  sosyal medya hesabından tepki gösteren Kaçar; “Saros Körfezi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hukuka, planlara, mahkeme kararlarına aykırı olan bir Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nin daha Proje Tanıtım Dosyası’nı uygun bulmuş ve ÇED sürecini başlatmıştır. Keşan ilçesi Gökçetepe Köyü’nde kurulmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi proje alanı 1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı’na göre orman alanıdır.

Trakya’nın kadim ormanlarını yok edecek Saros Körfezi’ni heba edecek bu projeye onay veren Bakanlık yetkilileri belli ki Edirne İdare Mahkemesi’nin ve Danıştay 6.Dairesi’nin kararlarını görmezden geliyorlar. Peki eski Bakan Veysel Eroğlu’nun Saros Körfezi’nde yeni taş ve kalker ocağına izin verilmemesi talimatı yetkililer tarafından neden uygulanmıyor? Orman Genel Müdürlüğü’nün koruması gereken bu ormanlık alana yetkililer nasıl oluyor da izin veriyor? Orman Genel Müdürlüğü de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da çevreyi ve ormanı, Trakya’nın doğal varlıklarını korumakla yükümlüdür.” dedi.

Saros Körfezi’nin, 2006 yılında Kütür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi’, 2010 yılında ise Bakanlar Kurulu tarafından ‘Saros Körfezi Özel Koruma Bölgesi’ ilan edildiğini hatırlatan Kaçar şunları dile getirdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge ve il planlarına aykırı izinler vermeye, yargı kararlarını gözetmemeye, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin ve ormanlarımızın geleceğini gözetmemeye kararlı görünüyor.

Proje alanı Uluslararası Çevre Sözleşmeleri kapsamında flora ve fauna açısından endemik ve korunması gereken türlere ev sahipliği yapmaktadır. Plan, hukuk, yargı kararı, doğa, tarım kime ne gam göreceğiz. Mecidiye Göleti’ni besleyen Çınar Deresi’ni kirletecek bu projeye nasıl izin verilirmiş göreceğiz?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yöre halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni ve Kültür Turizm Koruma Bölgesi’ni yok sayan, ormanı yok edecek bir faaliyete dair dosyaya uygunluk kararı vermesi, idari ve hukuksal bir skandaldır. Anayasa’nın 56.maddesine göre yetkililer yaşamımızı, doğayı, ormanları korumakla görevlidirler.”

Edirne Valiliği’ne de seslenen Kaçar açıklamasını şöyle sonlandırıldı: “Edirne Valiliği Saros Körfezi’ni ve ormanlarımızı korumalıdır. Bakanlıkların ildeki temsilcisi olan sayın Edirne Valisi mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu ÇED sürecinin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmelidir. Mecidiye Kalker Ocağı davasında verilen karar ve bilirkişi raporuna göre Saros Körfezi’ne, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar veren taş ve kalker ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulması Anayasa’nın 125’inci maddesine göre zorunluluktur.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Meriç Nehri Ne Oldu? 145 Milyon Nerede?”

HIZLI YORUM YAP