a

‘Yıkılışından Doğuşuna Edirne Büyük Sinagogu’ Sergisi Açıldı

ad826x90

Yıkılışından Yeniden Doğuşuna Edirne Büyük Sinagogu” fotoğraf sergisi, Kaleiçi’ndeki sinagog yanındaki Vakıf Kültür ve Sanat Evi’nde açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar ile mimar fotoğraf sanatçısı Rubi Asa’nın fotoğrafının yer aldığı serginin açılışına Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Türk Musevi Toplumu Geçmiş Dönem Başkanı Silvyo Ovadya ve katılımcılar katıldı.Sergi, 18 Mart’a kadar açık kalacak.

 

Yıkılışından Yeniden Doğuşuna Edirne Büyük Sinagogu” fotoğraf sergisinin açılış öncesi konuşan Rubi Asa şunları ifade etti; “1997 yılında hızla yıkılan yapıyı Vakıfların gösterdiği çok büyük bir duyarlılıkla orijinal halinde tekrar restore etme olanağı bulduk. Bu büyük emek, kültürel mirasa sahip çıkma arzusu hem Musevi vatandaşların, hem Edirne halkının,hem de dünya mirasının sonucunda paylaşacağı bir hedef haline geliyor ve 2014 yılında inşaat tamamlanıyor. Yapının inşa sürecinde çok sık gelerek olayları, yapım şeklini belgelemeye çalıştım. Bu sergide hem yıkım, hem yapının yapım aşamalarını kapsayan süreci sırasıyla izleme imkânınız olacak. Eski Edirne ailelerinin birkaç hatıra fotoğrafı ve nasıl bir profil izlediklerini gösteren birkaç karemiz var. Sonuç olarak yapı birçok sosyal ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptığı gibi, geçmişin izlerini gelecek nesillere taşıyabilme olanağı da bizlere sağlıyor”.

Türk Musevi Toplumu Geçmiş Dönem Başkanı Silvyo Ovadya da serginin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu önemli çalışmaları gözler önüne sermesi açısından çok önemli olduğunu belirterek; “Gerçekten önemli bir sergi. Burada Vakıfların da yapmış olduğu çalışmayı gözler önüne serdik. Yavaş yavaş yıkılışından restorasyonuna ve bugünkü haline gelişi sürecini içeren bir sergidir. İzzet ve Rubi beylerin yıllardır çalışmalarından oluşan bir sergidir. Bu yapı için vazgeçilmez bir sergidir. Vakıfların kazandırdığı ve bizim de naçizane çalışmalarımızla canlı tutmaya çalıştığımız bir bina. İnsanların sadece sergi için gelmek istemeyebileceklerini düşünerek üniversite ve vakıflarla da konuşup konserler yaparak daha canlı tutmaya çalışacağız” dedi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren; “Yaklaşık 4 yıl önce burası açıldı. 4 yıl içerisinde Türk-Musevi toplumuyla birlikte çok etkinlik yaptık. O etkinliklerden bir tanesi için şimdi buradayız. Yapılan işin önceki halini gözlemlememiz açısından bu sergi son derece önemli. Biz restorasyonu yaparken Yahudi toplumuyla çok koordineli çalışmıştık. O esnada da mimar ve bir fotoğraf sanatçısı olması nedeniyle Rubi Bey’den çok ciddi katkı sağlamıştık. Rubi Bey’in o zamanki çalışmalarını, bugün burada sergilemek çok keyif verici bir durum. Bu bir serginin ötesinde çok ciddi bir arşivleme ve belgeleme çalışması” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından sergi açılış törenine katılan protokol, birlikte açılış kurdelesini kestiler. Sergiyi gezen katılımcılar, fotoğrafları tek tek inceleyerek Edirne Sinagogu’nun restorasyon süreci ile ilgili bilgi aldılar. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Örgütlü Olmak Özgürlüktür”

HIZLI YORUM YAP