a

Yıkılan Öğretmenevini Sordular

ad826x90

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, geçtiğimiz yıl öğretmenevi binasının yıkılmasının ardından herhangi bir gelişme olmadığını belirterek, “Trakya bölgesinin hemen her konuda liderliğini yapan şehrimiz de modern bir öğretmenevinin bulunmaması bizler için hem utanç hem de üzüntü kaynağıdır” dedi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar yaptığı yazılı açıklamada; “Edirne Merkez Öğretmenevi ASO binası 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesince depremsellik analizleri yapılmış, beton kalitesinin düşük olmasından dolayı binanın sadece deprem durumunda değil, ağır işletme yükleri altında da can güvenliği tehlikesi olabileceğinden yıkılarak yenisinin yapılması önerilmiştir. Depremsellik analizinin Devlet Üniversitelerine değil de neden özel bir üniversiteye yaptırıldığı hala kamuoyunun sorularından biridir. Bu binanın çimentosunun bozuk olduğunun yıllar sonra bir anda nasıl ortaya çıktığı da ayrı bir tartışma bir konusudur.

Aynı dönem içerisinde şehrimizdeki bazı devlet kurumlarında da aynı bozuk yapıda çimentonun kullanıldığı, bu binalarda da incelemeler yapıldığı ve yıkım kararı olabileceği yetkililerce ifade edilmiştir. Bu konudaki inceleme raporlarının kamuoyuyla detaylı bir biçimde paylaşımını ve sonuçlarının neler olduğunu da hala beklemekteyiz.”  ifadelerini kullandı.

Dönemin Milli Eğitim Müdürü yıkılan öğretmenevinin yerine modern  bir öğretmenevi yapılacağı konusunda açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Zobar şunları kaydetti: “Evinin yıkım kararının ertesinde dönemin Milli Eğitim Müdürü tarafından mevcut yerine veya şehrin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılacağı ifade edilmiştir.
Devlette süreklilik esasına göre, Milli Eğitimin Müdürlüğünün en yetkili ağzından verilen bu sözün hala geçerliliğini koruması gerektiğini ve bu konuda çalışmaların başlatılacağını umuyoruz. Trakya bölgesinin hemen her konuda liderliğini yapan şehrimiz de modern bir  öğretmenevinin bulunmaması bizler için hem utanç hem de üzüntü kaynağıdır.
Edirne Öğretmenevi ile ilgili süreci dikkatle takip ettiğimizi kamuoyuna bildiririz.”

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Çiftçi Ciddi Sıkıntıda”

HIZLI YORUM YAP