FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Çevre, Güncel 24.05.2019 36 Görüntüleme

Üniversite Öğrencilerinden, ‘İklim Değişikliği’ Grevi

Edirne’de üniversiteliler, iklim değişikliğine dikkat çekmek için okula gitmeyerek ‘İklim Değişikliği’ grevi yaptı. Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, 114 ülke, 1400 şehir ve kasabayla eş zamanlı olarak öğrencilerin bu konuda farkındalık etkinliği yaptığını söyledi.

Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, 114 ülke, 1400 şehir ve kasabayla eş zamanlı olarak öğrencilerin bu konuda farkındalık etkinliği yaptığını söyledi.

Trakya Üniversitesi öğrencileri, 114 ülke ile 1400 şehir ve kasabada ikinci kez eş zamanlı gerçekleştirilen küresel iklim boykotuna Saraçlar Caddesi’nden katıldı.
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in ‘Geleceğimiz İçin Cumalar’ ismiyle başlattığı iklim boykotunun dünya çapında ikincisi gerçekleştirildi. İklim değişikliğine karşı harekete geçilmesini istediklerini ifade eden öğrenciler 114 ülke, 1400 şehir ve kasabayla eş zamanlı olarak Saraçlar Caddesi’nde buluşup eylem yaptı. Öğrenciler eylem kapsamında ellerindeki pankartlarla yürüyerek konuyla ilgili bildirilerini okudu.
İKLİMİN KÖTÜYE GİDİŞİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYORLAR
Etkinlikle ilgili konuşan T.Ü. Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, amaçlarının iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak söyledi. Can; “Bugün burada birçok arkadaşımızla birlikte uluslararası bir etkinlik olan Fridays For Future / Geleceğimiz İçin Cumalar etkinliğinin Edirne ayağını gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte iklim değişikliği ve iklimdeki kötüye gidişin önüne geçmek için öğrenciler olarak harekete geçmek istedik. Türkiye’deki birçok şehirde ve özellikle Avrupa’da öğrenciler bu konuda farkındalık yaratmak için yürüyorlar. Biz de bugün hem yürüyüp hem de konuyla ilgili bildirimizi okuyacağız. Gittikçe daha çok büyüyen bir etkinlik bu” dedi.
ERGENE’YE DİKKAT ÇEKİLDİ
Ellerinde “İklim için ses ver”, “Çocuklarım, öğrencilerim, ailem, kendim, arkadaşlarım için yaşanılabilir bir dünya” ve “Zamanımız tükeniyor” yazılı dövizlerle gerçekleştirdikleri farkındalık yürüyüşünün ardından konuyla ilgili bildiriyi ise T.Ü. İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi Hilal Aslan okudu. Aslan; “Bunun yanında büyükleri uyarmak, yaşamak için daha uygun bir dünyayı istediği göstermek için ‘İklim İçin Okul Grevine’  sloganıyla, şiddetsiz grev temel prensibiyle toplanılmaktadır.  Bizler daha çok üniversite öğrencileri olarak, geleceğin öğretmenleri, iş potansiyelini eline alacak insanlar olarak, Edirnede de bir bilinç oluşturmak için bu eyleme katılmak istiyoruz. Tamamen şiddetsiz, bir kaç pankartla desteklenecek ve sessizce geçecektir çünkü eylemin temeli şiddetsizliğe ve dikkat çekmeye dayanmaktadır. Küresel iklim krizi nedeniyle bugün yaşayanlar ve gelecek nesillerin çok büyük bir risk altında olduğunun bir kez daha teyit edildiğini de hatırlatmak isteriz”diye kaydetti.

Edirne’nin kanayan yarası olan Ergene Nehri’ne de unutmayan öğrenciler, ‘Ergene’ yazılı tişörtü dikkat çekti. Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com