a

Uğurlar Olsun ‘Hamza Abi’

ad826x90

Edirne’de demokrasi mücadelesinin mihenk taşlarından biri olan Hamza Güven’i kaybettik. Hamza Güven bazen karşınıza basın açıklaması okurken, bazen elinde bildiri sokak sokak gezerken çıkmıştır. ‘Hamza ağabey yoruldun, gel otur’ diyene de ‘Bu gençleri korumak gerekir, bu gençler bizim geleceğimiz’ diyerek düşürmemiştir elindeki bildiriyi yere. Hamza Güven sosyalist biri olduğunu asla gizlemez, sosyalizmin yılmaz savunucusu olduğunu her fırsatta tekrarlar ve savunduğu fikirlere hem emeğini yansıtır hem de fikrini bir bayrak gibi yukarı taşıma gayretini ölüm gelip de aramızdan alana kadar sürdürmüş biridir. Gazetemizi de gönülden destekleyen Hamza Güven’i yıldızlara uğurlarken, Hamza ağabeyimizin bir başka yönü olan ve  çok sevdiği tavla  oyunu ile ilişkisini kendi ağzında son bir defa daha sizlere sunmak istedik. İşte Hamza Güven’i çocuklar gibi coşturan tavla  oyunu ile ilgili yaptığımız röportajın tam metni: 

Dünya Tavla Federasyonu Edirne Ligi Fahri Direktörü Hamza Güven ile Modern Tavla üzerine konuştuk.  Dünya Tavla Federasyonun düzenlediği tavla turnuvalarında bir çok ödül alan Güven, Modern tavla ile geleneksel tavla arasındaki farktan bahsederek,  tavla oynamanın bir yaşam biçimini belirlediğini ifade etti.

 

Tavlaya ilginiz ne zaman başladı?

Tavlaya ilgim çocukluğumda evde aile içinde başladı. Bu zaten arkadaş arasında sohbet muhabbet içerisinde. Eskiden hemen hemen her evde olurdu tavla. Edirne’ye geldiğim zaman tavla için bir kafe açmıştık. Tavlayı kafede sürdüreyim dedim ama normal bildiğimiz bu geleneksel tavla dediğimiz tavlayı oynadık, bir turnuva yaptık hatta. Ama konulan kurallar işte oynayış biçimleri derken pek başarılı olamadık. Ve artık bir daha tavla oynatmamaya karar vermiştim ki bir arkadaş bunun profesyonelce yapıldığını işte Dünya Tavla Federasyonu olduğunu, internette onu bulabileceğimi söylemesi üzerine Dünya Tavla Federasyon’un iletişim  sayfasından Arda Fındıkoğlu’nun ismini ve telefon numarasını buldum. Onunla yaptığımız konuşmalar sonucu Edirne’de bir bölgesel tavla turnuvası yapmaya karar verdik. Yaptığımız turnuvalarda arkadaşlar arasında da hoşnut kaldı. Ve Edirne’de yapma kararı aldık. Bundan 11 yıl önce biz bunu lige çevirdik. 2008 yılından bu yana biz bu tavlaya başladık. Ve bu ana kadar da geldik. Hala burada fahri li direktörüyüm şuanda asil olarak Ahmet Deniz arkadaşımız lig direktörlüğünü yürütmekte.

Tavlayı seven herkes için başarı mümkün”

Turnuvalarda birçok ödül aldınız. Bu başarının kaynağı nedir?

Başarının kaynağı öncelikle tavladan büyük bir zevk almak. Tavlada elbette başarı elde etmek çok önemli ama bu işten zevk almadığın müddetçe bu tavlayı da devam ettirmek çok da mümkün değil. Öncelikle tavlayı sevmek gerekiyor. Ve tavlada tavlayı seven herkes için başarı mümkün.

500’den fazla kişiye ulaştık”

Edirne’de tavla turnuvalarına ilgi nasıl?

Bu işi profesyonelce yaptığımız için belli bir ekonomik gücü de gerektiriyor. Bu nedenle belli kesim bu tavlaya devam ediyoruz ki Edirne’de aslında bugüne kadar ulaştığımız kişi sayısı 500’den fazla.

Tavla oynamayı seveceksiniz”

Tavlada altın kural var mıdır?

Tavlada elbette kurallarımız var. Ama altın kural öncelikle tavlada sakin olacaksın ve tavla oynamayı seveceksin altın kural bu. Yani hırsını sevginin öncesine eğer moral bozukluğunu alırsan tavlada kaybedersin.

 Tavlaya yeni başlayanlara ne önermek istersiniz?

Yeni başlayanlara önerim şu olur: Öncelikle tavlayı seviyorlarsa iki kişiyle oynanabilecek, kişisel ilişkileri geliştirebilecekleri en güzel oyun. Ve tavlanın kişiliğe de etki ettiğine inanıyorum. Tavlada sadece bir zeka yetmez, tavlada aynı zamanda strateji oyunudur. Stratejiyi de iyi belirlemek gerekir. Yani tavlada son pulu alıncaya kadar yengi mümkün değildir. Rakip son pulu alıncaya kadar da yenilgi mümkün değildir. Tavla yaşamla aynı düzeyde gider. İnsanların karamsarlığa kapıldığı artık herşey bitsin dediği, hiçbir şeyden umudunun kalmadığı hayatlarında bazen aldıkları bir haber onları yeniden yaşama bağlar sıfırdan hayata başlarlar. Tavlada artık yenildim bundan kurtuluşum yok dediğin anda atacağın herhangi bir zar veya rakibin atacağı kötü bir zar seni o oyuna yeniden bağlar ve oyunu kazanmana neden olur.

Şansa mutlaka ihtiyaç var”

Modern Tavla ile normal(geleneksel) tavla arasında ne fark var nedir?

Normal tavlada iki zar var. Modern tavlada her oyuncuya ait iki zar var. Geleneksel tavlada yenen başlar, modern tavlada her iki kişi birer tane zar atar, atılan zarın büyüğünü atan yere atılan zarları oynar. Yani ilk atan çifte zar ile oynar.  Geleneksel tavlada şans yüzde 70 civarıdır, Modern tavlada ise şans yüzde 30’lara kadar düşer. Ama şansa mutlaka ihtiyaç var. İyi zara mutlaka ihtiyaç var. Modern tavla kötü zarlarla en iyi oyunu oynama sanatıdır. Klasik tavlada kötü zarla diye bir şey yok iyi zar atmak vardır. Geleneksel tavlada en fazla kaybedeceğin iki sayıdır. Modern tavlada maçı kaybedersin. Bir oyunla maçı verirsin. En iyi strateji oyunu tavladır. Satranç farklı. Satranç ezber oyunudur. En fazla oyunu kim ezberlerse oyunun favorisi o dur. Ama tavlada öyle değil. Yolda geçen bir adama tavlayı öğretirsin o adam tavla şampiyonu olma olasılığı vardır. Milyonda birdir ama vardır. Ama satrançta böyle bir olasılık yok. Ne kadar çok oyun ezberlersen o kadar çok olasılığın artar. Ama bizde hiçbir şeye kural koyamazsın. Bütün şeyi zar bozar. Sen satrançta 10 hamle sonrasını hesaplayabilirsin. Ama burada bir hamle sonrasını hesap edemezsin. Bir hamle sonrası sana yüzlerce değişik şeyler çıkarır. Çünkü atılan zar bir kere bir sürü olasılık ortaya çıkarıyor. Her zarın 36 olasılığı vardır. İlk oynayış hamlelerini tavlada da öğrenmek lazım.

Önümüzdeki sezon oynayacak mısınız?

Ben Antalya’da olacağım. Turnuva harici başka şeylere katılamıyorum.

Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tavla özellikle kuralları ile birlikte modern tavla oynadığınız tavla yaşam biçimi gibidir. İnsanlar yaşamlarında ki halleri ve tavırlarıyla tavla oyununda da kendilerini gösterirler. Kimisi agresif, kimisi korumacı oyununu seçer. Kimisi hem agresif hem korumacı iki oyunu birlikte seçmeye çalışır. Biz buna pasif oyun, atak oyun ve pasif atak oyun deriz. Tavlada böyle adlandırırız. Yani insanların kendi kişilikleri ne ise tavlada da o kişilikleri bunlara yakın olur. Haber Merkezi

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP, Belediye Başkan Adaylarını Tanıttı

HIZLI YORUM YAP