a

TREEPAŞ’tan Yeni Uygulamaya Dair Açıklama

ad826x90

‘TREPAŞ Aboneleri Öfkeli’ başlıklı haberimiz ses getirdi. gazetemizde yayınlanan haberin ardından TREPAŞ’ın sorumlu yetkileri gazetemizle iletişime geçti. TREPAŞ yetkileri ve GERÇEK  gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri  Müdürü Makbule Tunç   ve İmtiyaz Sahibimiz Zeki Özkorkmaz ile bir araya geldiler.

TREPAŞ’ın Trakya genelinde başlattığı bilgi güncelleme çalışması abonelerce itirazlara neden olmuştu TREPAŞ gişelerine fatura ödemesi için giden aboneler bilgi güncelleme yapılması gerektiği için faturalarını yatıramamışlardı  gazetemiz konuya dair  yaptığı haberde soruna değinmişti . Gelişmeler üzerine gazetemiz aracılığıyla TREPAŞ yöneticileri konuyu kamuoyuna ilk defa duyurmak için gazetemiz GERÇEK’in yetkilileri ile bir  araya geldiler

TREPAŞ Tahakkuk Tahsilat Edirne ve Kırklareli Müşteri Hizmetleri Müdürü S. Burak Savaş ile Satış ve Müşteri Hizmetleri Müdürü Nihat Ülkücü ile gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Özkorkmaz ve Yazı işleri müdürü Makbule Tunç’la Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan TREPAŞ Müşteri Hizmetleri Müdürlüğünde buluştular.  TREPAŞ Tahakkuk Tahsilat Edirne ve Kırklareli Müşteri Hizmetleri Müdürü S. Burak Savaş ile Satış ve Müşteri Hizmetleri Müdürü Nihat Ülkücü gazetemizin sorularını  açıklıkla yanıtladılar.

Bu yeni uygulamaya TREPAŞ neden ihtiyaç duydu ve uygulamanın faydaları var mı, genel hatlarıyla uygulamayı nasıl hayata geçireceksiniz ?

Abonelerin, mevcut faturalarının alt kısmında yer alan iletişim bilgileri alınan mutlaka kontrol etmelerini, bu alanda yer alan özellikle telefon numaraları ve T.C Kimlik bilgileri eksik ya da hatalı olan abonelerin vakit kaybetmeden TREPAŞ müşteri hizmetleri merkezlerine başvurarak bu bilgileri ivedilikle güncellemeleri gerekiyor.

Yürürlükte bulunan Tüketici Hizmetleri Yönetmeli; tüketicilere elektrik enerjisi ve/veya kapasite satışı ile buna ilişkin hizmetlerin sunulmasında asgari standart, usul ve esasları belirlemektedir. Bu yönetmelik gereğince kullanım yerinde fiili olarak elektrik kullanan kişinin kendi abone olması yasal zorunluluktur.

Bu hususta yönetmeliğin 48. maddesinin 1.fıkrasının b. bendinde; b) Kendi adına parakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması olmadan daha önceki tüketici adına düzenlenen ödeme bildirimlerini ödemek suretiyle elektrik enerjisi tüketmesi,” usulsüz elektrik kullanımı olarak tanımlanmıştır yönetmeliğin 48. maddesinin 3. fıkrasının b) bendi gereğince bildirimi takip eden 15 gün içerisinde kendi abone olmayan tüketiciye kesme ve bağlama bedelinin 5 katı ücret (2019 yılı AG Mesken aboneleri için KDV dahil yaklaşık 200 TL) tahsil edilerek elektriğinin kesilmesine yönelik sürecin başlatılacağı belirtilmektedir. Yine aynı yönetmelikte tüketicilere fatura,borç kesme ve diğer bildirimlerin kayıtlı veri saklayıcısı ile kayıt altına alınmak suretiyle SMS ya da e-posta ile de gönderilmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır. Tüm bu  nedenlerden dolayı şirketimizce yaklaşık 1.100.000 adet abonemizin bilgilerinin güncellenmesine ihtiyaç duyulmuş ve bu hususta geniş kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır. Veznelerimize fatura ödemeye gelen abonelerimizden kayıtlı bilgilerin kontrol edilerek güncellenmesi  de bu kapsamda yapılan çalışmadır.

TREPAŞ Genel Müdürlüğünüzce başlatılan bu uygulama yerel mi, bölgesel bir uygulama mıdır

Uygulama Trakya genelinde hayata geçirilmiştir .Biz duyuyoruz İstanbul’da başka şirketler faturasını güncellemeyen abonelerin elektriğini kesmişler. Bu daha büyük bir mağduriyet doğurur. Abone tekrar elektrik hizmetinden yararlanmak için en baştan işlem yapmak zorunda kalacak .oysa biz gişelerimize gelen abonemizden sisteme destek vermelerini bekliyoruz  bilgisi güncel olmayan abonenin bilgileri ekranda kırmızı bir şekilde yanıyor güncelleme  yapılınca her şey normalleşiyor .

Vatandaş bu yeni uygulamayı TREPAŞ şubelerine geldiğinde öğreniyor. Vatandaşın mağduriyet yaşamaması için kurumunuzun aldığı önlemler var mı?

Aylardır fatura üzerinde ek not düşerek bilgi güncellemesini abonelerimize duyurduk. Abonelerimize mesaj yoluyla güncel fatura bilgilerini göndermek amacındayız. Henüz otuz bin civarında telefon numarası bilgisi sistemlerimizde kayıtlı abonelerimize hak kaybına neden olmadan hizmet ulaştırmayı amaçlayan çalışma yürütüyoruz

Abone bilgilerini güncelleme çalışmanızda TC numarasına  neden ihtiyaç duyuluyor ?

Tüm bilgilerin güncel olması gerekir fakat önceliğimizi telefon güncellemesine verdik zamanla TC numarası  güncellemesini de tamamlamak istiyoruz

Devletimizle yaptığımız sözleşme gereği   güncel bilgiye ulaşmak zorunluluğundayız TC bilgisine ihtiyaç da gerçek aboneye ulaşmak içindir. Hanede yaşayan abonemiz  taşınmış olabilir çeşitli nedenlerle artık aboneliğin gerçekleştiği adreste yaşamıyor ve sorumluluk sahibi değildir ya da hayatını kaybetmiş olabilir böylesi durumlarda başkasının üzerine olan abonelikten yasa dışı yararlanmak söz konusudur. Yasalarımıza göre başkasının üzerine kullanılan elektrik kaçak elektrik olarak görülmektedir yukarıda söylediğimiz rakamlarla cezai yaptırımı vardır. İnsanlarımız mağduriyet yaşamaması için önlem almaya çalışıyoruz. Bilgi güncellemesinin amacı oluşabilecek mağduriyeti ortadan kaldırmaktır.

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantısı Yapıldı

HIZLI YORUM YAP