a

Trakya’nın Kanayan Yarası Çorlu: Adalet İstiyorlar

ad826x90

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında, 8 Temmuz 2018 günü meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasının ardından yakınlarını kaybedenler Çorlu’da, ‘Adalet Yürüyüşü’ düzenledi.
Çorlu Belediyesi önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve aralarında CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un da bulunduğu yaklaşık 300 kişi, Omurtak Caddesi üzerinden 1 kilometre yürüyerek belediye hizmet binası önünde toplandı.

Cumhuriyet Meydanı Omurtak Caddesi’ndeki belediye hizmet binası önünde toplanan yaklaşık 800 kişilik grup, faciada ölenlerin resimlerinin bulunduğu tişörtler giyen aileler, ‘Adalet istiyoruz’ sloganları attı. Grup, ”Adalet istiyoruz” şeklinde slogan atarak cadde boyunca yürüdü.
Kazada kızını, kız kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, grup adına basın açıklamasını okudu.
Kazayı unutamadıklarını ve çok zor günler yaşadıklarını ifade eden Bilgin, ”8 Temmuz tren faciasında 25 can, birileri görevlerini yapamadığı için hayatlarına veda ettiler. İhmal değil ihmalsizlikler zinciri vardı. İhmalsizlikler zinciri vardı. İhmalsizlikler zincirine imza atanlara soruyorum: Siz hiç evladınızı kaybettiniz mi? 8 Temmuz günü o büyük ve acı kazada hepimiz canlarımızı kaybettik. Ben kızımı, kardeşimi, yeğenimi kaybettim. Hâlâ kendimize gelemiyoruz. Devam eden yargı sürecinde iddianame hazırlanıyor. Kaza ile ilgili 360 kişinin ifadeleri alındı ve bunlar göz önünde bulundurularak iddianame hazırlanacak. Bu kazada ihmal değil, ihmaller zinciri vardı. Hayat bu kadar ucuz olmamalıydı. İhmaller zincirine imza atanlara soruyorum; Siz hiç evladınızı gömdünüz mü? İçinize düştü mü o kar taneleri? Günlerce dua ettiniz mi hava soğuk olmasın diye? Bizler ettik. Ben her gün ettim. Allahım bugün kar yağmasın, yağmur yağmasın dedim. En sevdiğimiz yağmurlara küstük. Bahara, güneşe küstük. Suçlu asla yağmur olamazdı. Bihter de en çok yağmuru severdi. Sena, Özge, Gülce, Oğuz Arda en çok bunlar yağmuru severlerdi. Suçlu görevini yerine getirmeyenlerdir. Buradan facianın sorumlularına sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. 25 canın hesabını vereceksiniz. Bulunduğunuz makam mevkileri terk edin.“ dedi
6 aylıkken kazada ölen Beren Kurtulmuş için doğum günü pastası kesilirken, aileler gözyaşları döktü. Kazada 6 aylık yeğeni Beren, 2 kız kardeşi ve 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Zeliha Bilgin, adalet istediklerini dile getirerek, “İstediğimiz sadece adalet. Çok mu şey istiyoruz? 25 can gitti, evlatlarımız gitti canlarımız gitti. Çok mu şey istiyoruz?” dedi.
Yeğeni Beren’in 1 yaşına girmeden kazada öldüğünü söyleyen Zeliha Bilgin, “Beren 1 yaşına girecekti. Ancak doğum gününü göremedi, 6 aylıktı, annesi ile birlikte cennete gitti. Tek isteğimiz bu faciaya sebep olanların cezalarını çekmeleri. Ben bir anneyim. Kızımı, 2 kız kardeşimi kaybettim. İyi ki doğdun Beren, 6 ayda olsa iyi ki hayatımıza girdin, kalbimize dokundun. Beren’im annen ile birlikte, Bihter ablanla birlikte, Emel teyzenle beraber cennette sizinle görüşmek üzere, sizi çok seviyoruz. Adalet istiyoruz.” dedi Makbule  TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şallı: Çıngar Namangava

HIZLI YORUM YAP