a

Toplu Taşımaya Koronavirüs Desteği

ad826x90

Edirne Belediye Meclisi’nin 2020 yılındaki II. Olağanüstü Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde COVİD-19 tedbirleri kapsamında Belediye Meclis Salonu, ekipler tarafından dezenfekte edildi. Belediye Meclis üyeleri ateşleri ölçüldükten sonra içeriye alındı. Gürkan, “2018 yıllından beri büyükşehirler kentlerindeki özel toplu taşıma firmalarına bu gelir desteğini yapıyordu.  COVİD-19 gerçekten bütün esnafı sıkıntılı bir duruma soktu. Hükümetimiz bu kapsamda, 7244 Sayılı “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte; şehrimizdeki ETUS ve Tek Araçla Ulaşım firmalarına günlük kilometre başına 75 kuruş bir destek ödenecek.”dedi.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen II. Olağanüstü Toplantı öncesinde Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, kent merkezinde devam eden altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bugüne kadar yapılan altyapı çalışmalarını değerlendiren Tetik, çalışmaların başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Altyapı projelerini İller Bankası’na onaylattıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da altyapı çalışmaları ile ilgili teknik detaylar verdi.

Bayrama kadar Abdi İpekçi Caddesi’nde her türlü altyapı çalışmasının bitmiş olacağını belirten Gürkan, söz konusu caddede asfaltlama çalışmasına başlayacaklarını söyledi.

Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantıda gündemdeki 4 maddeyi görüşerek karara bağladı.

Belediye Meclisi’nin ilk görüştüğü madde Hıdırbaba tabya girişinde belediyenin kullanımında olan 5129 metrekarelik alanın müze tarafından kullanılmak üzere Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi konusu oldu.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uzun süredir, Hıdırbaba Tabyalarının restorasyonunu yapıldığını söyledi. Hıdırbaba Tabya’sının Balkan Tarihi Müzesi olarak hizmete açılacağını ifade eden Başkan Gürkan, “Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Edirne için çok ciddi bir kazanım. Hem tarihi ve kültürel varlığın ayağa kalması hem de müze olarak değerlendirilecek olması kentimize çok önemli katkılar sağlayacaktır. Hıdırbaba Tabya girişinde belediyemizin 5 bin 129 metrekarelik bir alanı var. Park alanı olarak gözüküyor. Müzede parklanma alanı olarak kullanılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na süresiz olarak tahsisi var. Bu Edirne’nin kazanımıdır. Devletin, milletin, halkın malıdır. Yine milletin amaçları doğrultusunda kullanılacaktır” diye konuştu.

Madde oy birliği ile kabul edildi.

TOPLU TAŞIMAYA GELİR DESTEĞİ

Daha sonra 17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 7244 Sayılı “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında toplu taşıma hizmetinin kesintisiz olarak yürütülebilmesiyle sınırlı olacak şekilde koronavirüs önleme tedbirleri dönemi içerisinde gelir desteği yapılması ve toplu taşıma hatlarındaki düzenlemeler için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi konusu görüşüldü.

2018 yılında Büyükşehir Belediyeler Kanuna eklenen bir madde ile Türkiye’deki 30 büyükşehirdeki özel toplu taşımalara gelir desteği yapmalarının önünün açıldığını belirten Gürkan, “2018 yıllından beri büyükşehirler kentlerindeki özel toplu taşıma firmalarına bu gelir desteğini yapıyordu.  COVİD-19 gerçekten bütün esnafı sıkıntılı bir duruma soktu. Hükümetimiz bu kapsamda, 7244 Sayılı “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte; şehrimizdeki ETUS ve Tek Araçla Ulaşım firmalarına günlük kilometre başına 75 kuruş bir destek ödenecek. Bunu da hiçbir şekilde aylık 100 bin TL’yi geçmeyecek. Türkiye’nin her yerinde toplu taşıma sayıları düştü. Edirne’de de Türkiye’nin her yerinde de Sağlık çalışanlarımız ücretsiz taşındı. Taşınmaya devam ediyor. 20 bin TL sadece mazot gideri ama 10 bin TL gelir. Arkadaşlar bugüne kadar dayandılar. Devletin ve hükümetin talimatlarını yerine getirdiler. Ama devlette bu kanunu çıkararak, onların en azından nefes almaları için bir destek verdi” şeklinde konuştu.     

AKP Grup Başkanı Mehmet Çapoğlu’nun önerisi üzerine verilecek katkının 120 bini geçmeyecek şekliyle meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE KİRACILARINDAN KİRA VEYA ECRİMİSİL BEDELLERİ ALINMAYACAK

Belediye Meclisi’nde görüşülen 3. Madde de; 244 Sayılı Kanunun 1/ç maddesine göre Belediyemiz mülkiyetinde veya hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların 19/03/2020 tarihinden itibaren 3 aylık döneme ait tahsil edilmesi gereken kira bedelleri veya ecrimisil bedellerinin (faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden) tahsil edilmemesine, işlemlerin yürütülmesi ile usul ve esaslarını belirlemek üzere Belediye Encümenine yetki verilmesi konusu oldu.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Biz Edirne Belediyesi olarak buna çok önceden başlamıştık. Pandemi krizinin ilan edilmesiyle birlikte kesik suların açılmasını sağladık. Ardından bütün meclis hep beraber Türkiye’de ilk olarak su bedellerinde 2 ay indirime gittik. Şu anda 92 kiracımız var. 27’si tamamen açık ama gelen yok. 17’si kısmen açık. 28’i tamamen kapalı. Bir de terminalimiz var o da kısmen çalıştı. Yine sözleşmeleri devam eden 12’si dediğim şartlarda açık. Önceden tuvalette 100 kişi geliyorsa şimdi 3 kişi geliyor. Spor alanlarımız, lokallerimiz var onlar tamamen kapalı. Turizm Otobüsümüz neredeyse hiç çalışmıyor. Umumi tuvaletler, yol kenarı araç paklanma da aynı şekilde” diye konuştu.

Madde oy birliği ile kabul edildi.

KATI ATIK ÜCRETİ ALINMAYACAK

Belediye Meclisi’nde görüşülen son madde de 7244 Sayılı Kanunun 1. maddesi 1. fıkrasının (g) bendinde “Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık İlan ve Reklam Vergileri ile yıllık Çevre Temizlik Vergilerinin, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmaz.” denildiğinden, COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık İlan ve Reklam Vergileri;  yıllık Çevre Temizlik Vergileri ve Edirne Belediye Başkanlığı 2020 Yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri’nde belirlenen için Katı Atık Toplama ve Taşıma Ücreti’nin faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmının alınmaması, konu hakkında usul ve esasların Belediye Encümeni tarafından belirlenmesi konusu görüşüldü.

Bu maddenin Edirne’deki tüm esnaf için geçerli olduğunu belirten Gürkan, “Edirne’de bin 400 işyeri faaliyetlerini durdurdu. Türkiye’deki bütün belediyeler gibi biz de çok sıkıntıdayız. Bir taraftan hem COVİD ile ilgili tedbirleri alıyoruz hem de hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz. Hem de gelirlerimizin önemli bir kısmını kesintiye uğratıyoruz. Ama bunu gönül rahatlığı ile yapıyoruz. Bu zor zamanda halkın yanında olmazsak ne zaman olacağız. Bu ay bütün belediyelerin hazine payları yüzde 50 üzerinde düşerek geldi. Bu zorlukları beraber aşacağız. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işyerlerinden bu dönemle sınırlı olmak üzere katı atık taşıma ve toplama ücreti alınmayacak” dedi.

Son madde de Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplantının ardından Edirne İMECE hakkında bilgi vererek; meclis üyelerinden ve Edirne Halkı’ndan destek istedi.

COVİD-19 tedbirleri kapsamında yapılan çalışmaları da değerlendiren Başkan Gürkan, “Bu süreçte tüm evlere maske, kolonya ve el dezenfektanı ulaştırdık. Eksik bırakılan atlanan olduysa sosyal medyadan yazabilir ya da telefonla ulaşabilir. Arkadaşlarımız kendilerine ulaştıracaktır. Bu bağlamda kentimizdeki bütün berber, kuaför, güzellik salonları ile tarihi çarşılarımızdaki işyerlerinin dezenfekte ettik, hijyen kitlerini dağıttık” diye konuştu.

19 MAYIS’TA BANDO ŞEHİR TURU ATARAK KONSER VERECEK

Belediye Başkanı Recep Gürkan, 23 Nisan Akşamı Turizm Otobüsü ile belli bir güzergâhta Belediye Bandosu ile birlikte gezdiklerini belirterek, “Vatandaşlarımızda evlerinin balkonlarını bayraklarıyla süslemişler. Çok coşkulu bir kutlama oldu. Gururla İstiklal Marşı’nı okuduk Ama sonra çok fazla eleştiri aldık. Ama sonra baktık ki şehrin sadece belli bir bölgesini gezebilmişiz. Şimdiden ilan ediyorum. Belediye Bandomuzu iki gruba ayırıyoruz. İki ayrı araçla şehrimizin tüm bölgelerini gezecek ekiplerimiz. 23 Nisan’daki eksiğimizi de bir anlamda telefi etmiş olacağız. Ben şimdiden ülkemizin kurucusu, milletimizin kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa  Kemal Atatürk’ün (Benim doğum günümdür) de dediği 19 Mayıs Samsun’a çıkışının yıldönümünü bir kez daha kutluyorum. Gençlerimizi de tebrik ediyorum. Atatürk’ün dediği gibi Cumhuriyet onlara emanet” dedi.

Gürkan, tüm Edirne Halkı’nın da Ramazan Bayramı’nı kutladı.

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı Açıklama Yapıyor-CANLI YAYIN

HIZLI YORUM YAP