a

Tarihi Seçek Yağlı Güreşleri’ne Edirne Belediyesi Güreşçileri Neden Göndermedi?

ad826x90

Kızıldeli Seyid Ali Sultan Dergahı’nın düzenlediği 700 yıllık bir gelenek olan Seçek Yağlı Güreşleri bu sene 3-5 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti. Seçek Yağlı Güreşlerine her sene giden ve destek olan Edirne Belediyesi’nin iki senedir katılmaması, halkta soru işaretleri oluşturdu.

Seçek Yağlı Güreşlerinden Sorumlu Emrah Çengel GERÇEK’e yaptığı açıklamalarda Edirne Belediyesi Güreşçilerinin son anda vazgeçtiklerine dikkat çekti. 2018 Seyyid Ali Sultan anma etkinlikleri ve Seçek Yağlı Güreşleri Baş Pehlivanı Gümülcine’den Niyazi İbiş oldu. 2. gelen pehlivan Üsküp’ten Muhammed Veyseli, 3. gelen pehlivan ise İstanbul’dan İsmet Karabulut oldular. Seçek Yağlı Güreşleri’nin ağalığını ise bu yıl Ruşenler Köyü’nden Hüseyin Bakal yaptı.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden de daha eski tarihi olan Seçek Yağlı Güreşleri’nde yaşanan çarpıcı olayları GERÇEK gün yüzüne çıkardı. Seçek Yağlı Güreşlerinden Sorumlu Emrah Çengel; “Edirne Belediyesi’nden eskiden davul ekibi gelirdi. Geçen sene davulları ve güreşçileri talep etmemize rağmen göndermediler. O yüzden bu sene bir talebimiz olmadı belediyeden. Davulları kendi insanlarımız ücretini toplayıp tuttular. Güreşçilere gelince… Bazı Edirne Belediye güreşçileri ile irtibata geçtim ve bunlar son gün 2 Ağustos akşam üzeri beni arayarak gelemeyeceklerini söyledi. Bana dediler ki; spor komitesinden bunlara haber gitmiş, ‘Giderseniz İçişleri Bakanlığı sorun yaratır, giderseniz maaşlarınız kesilir.’ Ve güreşçiler gelmekten vaz geçti. Ben bu kadarını biliyorum. Doğru mudur değil midir bilemem” diye konuştu.

“Türk güreşçilerimiz azınlıkta kaldı”

Türk güreşçilerinin azlığından şikayet eden Çengel; “Edirne Belediyesi’nden 12 güreşçiden 4 kişinin vizesi yoktu. Yunan konsolosluğu ile burada azınlık milletvekillerimiz devreye girdi vizelerini aldırdık. Buna rağmen böyle bir şey yaşadık. Bu kadarını biliyorum ben. Böyle olunca, son gün gelmekten vazgeçince zor durumda kaldık. Halbuki birçok Balkan ülkesinden güreşçiler geldiler. İstanbul’dan gelenler de vardı. Keşke Edirneden de olsaydı. Güreşçiler Edirne’den gelemeyince Türk güreşçilerimiz azınlıkta kaldı” dedi.

“Akın Çetin ile aramız açıldı”

Edirne Cem Vakfı Başkanı Akın Çetin ile aralarının açıldığını ifade eden Seçkin; “Geçen sene bizim dergahta baş postnişin değişti. Akın Çetin çok kritik zamanlarda farklı farklı fotoğraflar yayınladı. Belki düşüncesizliğinden belki de kasıtlı. Bilemiyoruz. Gelip kendini de savunmadı hiç. O yüzden tepki ve şüphe çekti. Bizim onlarla aramız biraz açıldı. Gecen yıl Edirne Cem Vakfı da davul ve güreşçiler için uğraşırdı. Simdi ben belediye ile Cem Vakfı arasında olup biteni bilemem. Bu iki kurum arasında da kalmak istemiyorum. Ama bu yıl Edirne Cem Vakfı da Edirne Belediyesi de otobüs kaldırmadı .

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu geçtiğimiz sene çok uğraştı Tarihi Seçek Güreşleri için. Ama belediyeye bir yerden baskı gittiyse bilemem. Ertuğrul Bey de bu yıl güreşlere gelmedi” diye konuştu.

Son olarak şunları aktaran Çengel; “Kısmetse seneye bizim Seçek ağamızın yanında Türkiye’den de ağalar görmek en büyük isteğimdir. Seçek Güreşlerini bizlere yadigar bırakan Rumeli Fatihi Seyyid Ali Sultanı yaşatarak; onun çok sevdiği ata sporumuz güreşleri burada, balkanlarda her taraftan katılan güreşçilerle inşallah daha iyiye götüreceğiz ”dedi.

Seçek Yağlı Güreşlerinin kısaca tarihi hakkında bilgi veren Çengel şunları kaydetti: “Bizim bildiğimiz Kırkpınar Güreşlerinden 15 veya 20 yıl önce başlamış. Zaten Kırkpınar da ilk Simivna’da yapıldı. Bugün Yunan sınırı içinde yunanca Ammovuno Köyü yakınındadır. Balkan Savaşlarında ara verilmiş tabi. Fakat elimizde 1910’lardan itibaren sadece ağalık yapan kişilerin listesi var. Maalesef burası çok karışık bir bölge yazılı kayıtlarımız yok; bildiklerimiz hep sözlü olarak aktarılmış.”

Edirne Cemevi Vakfı Başkanı Akın Çetin ise yaptığı açıklamada, iki senedir Seçek Yağlı Güreşlerine katılmadıklarını ve Sultan Seyid Degahı’na bağlı olduklarını ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını dile getirdi. Çetin daha sonra şunları aktardı: “Bizim Belediye ile bir alakamız yok onlar kendi işine bakıyor, biz kendi işimize bakıyoruz. Edirne’den bize bağlı canlar kendi imkanlarıyla gittiler. Uzunköprü Belediyesi Seçek Yağlı Güreşleri için gittiler. Oradaki canlar da bize bağlılar.”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ise Seçek Yağlı Güreşleri’ne işlerinin yoğunluğundan katılamadığını aktardı.  Ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Edirne Belediyesi Güreşçilerinin geri çekilmesi ile ilgili açıklama almak için Özel kalemi aradığımızda geri döneceklerini ifade etseler de Gazetemize herhangi bir dönüş sağlanamamıştır.

Öte yandan Çengel 1912 yılından 2018 yılına kadar ağalığı kazananların listesini paylaştı. Makbule TUNÇ

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SAROS’A SAHİP ÇIKIN!

HIZLI YORUM YAP