a

Tarihi Köprüler Ne Zaman Kapatılacak?

ad826x90

Edirne Valisi Ekrem Canalp, kentte görev yapan basın mensuplarını Vali Konağı’nda düzenlediği sabah kahvaltısın bir araya geldi. Eşi Dr. Ayten Canalp ile birlikte basın mensuplarını ağırlayan Vali Canalp, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

KÖPRÜLER KAPATILACAK MI?

Tunca ve Meriç Köprüleri’nde tadilat çalışmalarının 15 Temmuz’da başlayacağını ifade eden Canalp; “Tesis sahiplerimiz, aktif dönemin sonunda Temmuz ayının ortasından itibaren bu işlem yapılırsa kendi işlerinin daha az aksayacağı noktasında bir talepleri oldu. O taleplerden dolayı başlamasını geciktirdik. İnşallah Temmuz 15’te çalışmalarımıza başlayacağız. Tadilat yapılırken tek taraflı kapatmanın teknik olarak sağlıklı sonuçlar vermeyeceği söyleniyor. Esnafımızın da talebi tek taraflı trafiğe kapatılması yönünde. Tamamen kapatılırsa yapılacak işin çok daha sağlıklı olacağı yönünde değerlendirmeler var” ifadelerini kullandı.,

SINIRA 1700 ARAÇLIK OTOPARK YAPILDI

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan gurbetçi sezonu için önceden hayata geçirdikleri otopark projesinin bittiğini söyleyen Vali Canalp; “Bu parkı gurbetçi sezonuna yetiştirdik, alanı düzenledik. Şu anda 1700 aracı alabilecek şekilde bir park yaptık oraya. Vatandaşlarımızın çilesi; güneşin altında arabada dur kalk yapa yapa saatlerdik bekleme yapmak. Tabi ki Bulgar gümrüğünün de bir kapasitesi var. Devasa bir otopark oldu. İnsanların kuyruk oluşumunu engelleyecek, olsa bile çok az tolare edilebilecek şekilde bir kuyruk olacak. İnsanlar o park alanında uygun bir şekilde bekleyecek, tesislerden faydalanacak. Herkese park alanına girdiklerinde kendilerine bir sıra numarası verilecek aracın plakasıyla beraber. Araç panolardan kendi sırasının ne kadar zaman içerisinde geleceğini görebilecekler. Sıraları geldiğinde de alana girip işlemlerini yaptırıp yollarına devam edecekler. Yani yolda çile çekmeyle geçireceği zamanı, dinlenmeyle geçirecekler” diye konuştu. 

Kakava şenliklerinde köprüde yaşanan izdihamı Kırkpınar’da yaşamamak adına bir köprü kuaracaklarını söyleyen Vali Canalp; “Daha önce Kakava’da sıkıntı yaşadık, insanların aynı anda, özellikle yağmurdan sonra köprüyü bir anda kullanmalarıyla beraber belli bir sıkışıklık oldu. Kırkpınar’da aynı sıkıntıyı yaşamamak için Garnizon Komutanımız Yüksel Paşamız ve 1’inci Ordu Komutanımız Musa Paşamızla beraber ortak bir çalışma yaptık. Edirne Belediyemiz de bu konuda desteğini verdi ve beraber elbirliğiyle geçici, seyyar yaya köprüsünü kurduk şu anda Kırkpınar alanında. Bu köprü geçişlerde rahatlık sağlayacak. Daha önce Kakava’da vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları inşallah Kırkpınar’da yeniden yaşatmayacağız” dedi. 
EDİRNE DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN UĞRAK YERİ HALİNE GELDİ”

Geçtiğimiz günlerde düzensiz göçmenleri taşıyan aracın kaza yapması sonucu 10 kişi hayatını kaybetmiş 30 kişi de yaralanmasıyla ilgili kazadan dolayı üzüntü içinde olduğunu dile getiren Vali Canalp, “En son yakaladığımız araçta da 41 insanı bir panel minibüsün içerisine sıkıştırarak seyahat ettiriyorlar. Normalde bu araç insan taşımak için değil, yük taşımak için geliştirilmiş ama o araçların içerisinde herkes ayakta, sıkıştırılmak suretiyle seyahat ediyorlar. Ne yazık ki bu insanların bu kadar sıkıştırılarak taşınması bu şekilde ölümlerine sebebiyet verdi. Bunun üzüntüsünü de hepimiz yaşıyoruz” diye konuştu.

Edirne’nin Türkiye’de en fazla göçmenin yakalandığı il olduğunu ifade eden Canalp; “Emniyetimiz, Jandarmamız, Hudut birliklerimiz olarak 81 vilayetin içerisinde en fazla düzensiz göçmeni biz yakalıyoruz. Geçen yılki sayımız 75 bin düzensiz göçmendi. Bu tüm Türkiye’de yakalanan düzensiz göçmenin kabaca 4’te birine tekabül ediyor. Biz bu düzensiz göçmenleri her gün 400-500’ünü Edirne’de yakalıyoruz. Onların işlemlerini yapıp geri gönderme merkezlerine gönderiyoruz. Bunu yaparken de Edirne’nin ekonomisini, ticaretini, turizmini rahatsız etmeden, kente de, dokusuna da zarar vermeden yapıyoruz. Türkiye’de bunu başarabilen başka bir vilayet yok. Edirne bu yönüyle düzensiz göçmenlerin en son uğrak noktası haline geldi” dedi.  Makbule TUNÇ


+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP’den Eren Erdem Komisyonu

HIZLI YORUM YAP