a

“TAMAM bu işi bitirecek”

ad826x90

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ziyaretinin ardından, Edirne İstasyon Meydanı’ndaki mitingte halka seslendi. İnce konuşmasında Erdoğan’ın “Milletim tamam derse çekilirim” açıklamasına gönderme yaparak “bu tamam, bu işi bitirecek” dedi.

 

Muharrem İnce Edirne İstasyon Meydanı’nda yapacağı miting öncesi HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ziyarette bulundu. Ziyareti takip etmek isteyen basın mensuplarına 4 kilometre  yasağı getirildi. Basın mensupları Edirne F Tip Kapalı Cezaevi’ne 4 kilometre uzakta bir benzinlikte İnce’nin çıkmasını beklediler. İnce ve yanındakiler basın mensuplarına görünmeden diğer kapıdan çıkarlarken Gerçek Gazetesi’nin objektifine yansıdı.

 

İnce’ye destek olmak için mitinge İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen ve Abdullatif Şener de katıldı. İnce üç ismi de tek tek mitinge katılan yurttaşlara takdim etti.

İnce kürsüye gelerek ‘havuz medyaya’ tepki gösterdi. İnce, “Bugün burada tarih yazacağız. Bir hükümetin medyası var. Bir de milletin medyası var. Onlar ister göstersin, ister göstermesin. Şimdi hepiniz çıkarın telefonlarınızı, canlı yayın yapın.” dedi.

İnce, daha sonra kendisi de eline bir telefon alarak canlı yayın yaptı. Halk da miting bitene kadar telefonlarında canlı yayın yaptı. Mitingte bir kadın fenalaştı. İlk müdahaleyi Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu yaptı.

İnce konuşmasında, “Ben Sayın Karamollaoğlu ile görüştüm ve başarılar diledim. Sayın Akşener ile de görüşerek başarılar diledim. Biraz önce Selahattin Demirtaş ile bir araya geldim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu akşam saat 21.00’da Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde görüşeceğiz. Şimdi de ona gidip başarılar dileyeceğim.” dedi.

“Benim en çılgın projem, huzur içinde beraber yaşamak”

Türkiye’de önemli olanın birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak olduğunu dile getiren İnce; “Benim en çılgın projem huzur içinde beraber yaşamak, bu milleti barıştırmak bunun için meydanlardayım. Bakın; camileri, sendikaları, medyayı, şehitleri böldüler şehitleri. Köprülerimizi böldüler. En son şimdi de üniversiteleri bölüyorlar, üniversiteleri. Cudi’de şehit olursan başka para, Afrin’de şehit olursan başka para. Şimdi de üniversiteleri bölüyorlar, ama o üniversiteleri böldürmeyeceğim, böldürmeyeceğim, böldürmeyeceğim. Bizim çılgın projemiz var diyor. Nedir o, Kanal İstanbul. Ya bundan 40-50 sene önce ilk köprüyü Demirel, ikinciyi Özal, üçüncüyü Erdoğan yaptı, dördüncüyü de gelir İnce yapar. Ne olacak?

Ben ilk önce 80 milyona bir, iri, diri olmasını göstereyim, sonra tıpkı Atatürk’ün döneminde olduğu gibi başı dik olacağız. Tek olan hepimizindir. Cumhurbaşkanı tektir. Vatan tektir. CHP’lilerin vatanı ayrı, MHP’lilerin vatanı ayrı olur mu? Cumhurbaşkanı da tektir, hepimizindir.

Ben gariban oluyorum da, sen nasıl zengin oldun o maaşla? Ülkeyi yöneten zengin, öğretmen gariban oluyorsa; çiftçi, emekli gariban oluyorsa burada bir sıkıntı var. Ülkeyi yöneten zenginleşiyor, yaşayanlar garibanlaşıyorsa bir sıkıntı var. Ülkeyi yönetirken zenginleşmeyen hep gariban kalan bir cumhurbaşkanı lazım. Size, Yalovalı Kamyoncu Şerif’in oğlu olarak bir söz veriyorum; siz zenginleşmeden zenginleşmeyeceğim. Beraber zenginleşeceğiz, beraber huzur içinde yaşayacağız.” dedi.

 “Sınav parası diye bir şey olur mu?”

Cumhurbaşkanı olduğunda gençlere 19 Mayıs ve 29 Ekim’de ‘gençlik bursu’ adı altında 500’er TL vereceğini belirten İnce, “Bakın emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında iki ikramiye verildi. Ne güzel yaptı hükümetimiz, kutluyorum onları. Gençler, Muharrem Ağabeyiniz, öğretmen ağabeyiniz, size Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanı olduğumda 19 Mayıs’ta Gençlik Bursu, 29 Ekim’de Cumhuriyet Bursu, geri dönüşümsüz 500 lira para vereceğiz. 25 Haziran sabahı, şimdiden sonra Türkiye’de yapılacak bütün sınavlardan, ister KPSS, ister TUS, aklına ne geliyorsa, hiçbirinden ücret alınmayacak. Eğer 80 milyonluk bir ülke kendi evlatlarına sınava sokacağı zaman, o sınavdan para alıyorsa, bu utanılacak bir durumdur. Ücretlerden damga vergisi alınıyor. Bir diğer ayıp. Dünyada birkaç ülkede kalmış. Zaten bilgisayarla yapıyorsun her şeyi; kaldıracağız bunları, modern, çağdaş bir ülke olacağız. Soruyor, parayı nereden bulacaksın. Sarayın ışıklarını kısacağım. 6 ay süreyle halka açık olacak. Ben Çankaya Köşkü’ne gideceğim, Atatürk’ün mekânına. O saray da milletin parasıyla yapıldı, onu da bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim” diye konuştu.

“Dolar, faiz, benzin inecekse, sen de in be kardeşim!”

Doların gittikçe arttığını ifade eden İnce, “Dolar durdurulamıyor. Sayın Erdoğan diyor ki, “Tek dertleri beni indirmek istiyorlar” Benim seninle bir derdim yok. Benim derdim Türkiye. Sen indiğinde dolar, euro, faiz, mazot, benzin inecekse in be kardeşim!

Dünya beşten büyüktür de Türkiye de senden büyüktür. Bu saatten sonra ancak iflas belgesi yayınlayabilirsin. Bizim dönemimizde kimse kanmayacak. Ben de kimseyi kandırmayacağım. Önümüzdeki dönemin sloganı “İnce eleyip, sıkı dokuyacağız” olacak. Yakında bunlar ince hastalığa yakalanacaklar. Ben Müslüman kardeşlerimden bir şey rica ediyorum. Madem partisine oy vermiyorsunuz, kendisine de oy vermeyin. Münafık durumuna düşmeyin” dedi.

“Başörtüsü ile bir derdim yok”

Başörtüsü konusunda da konuşan İnce; “Biz, bir büyük yolculuğa çıkacağız. Korku şu, muhafazakârlara diyorlar ki; ‘Bakın bizim dönemimizde bazı haklarınız oldu, bu seçilirse kaybedersiniz bu haklarınızı.’ Muhafazakâr kardeşlerime sesleniyorum; İster evinde, ister dışarıda, ister devlette başörtünü tak. Bu mesele milletin meselesi olmaktan çıkmıştır. Nerede istiyorsan orda tak başörtüsünü ama bunu siyasetin sıcak malzemesi yaptırma. Benim böyle bir derdim yok.

İnce seçimlerde güvenlik konusuna da değinerek, “Aklınıza ‘oylarımızın başına YSK’da bir şey gelir mi?’ sorusu geliyor. Türkiye’deki en az 50 bin avukata sesleniyorum; Cübbelerinizi arabalarınızda bırakın. Arabanın içinde olsun. Çünkü 24 Haziran akşamı hepinizi YSK’nın önüne cübbelerinizle davet edebilirim.” diye konuştu.

“TAMAM bu işi bitirecek”

İnce  Erdoğan’ın “Milletim tamam derse çekilirim” açıklamasının ardından çok sayıda yurttaşın “TAMAM” etiketini paylaşmasına da göndermede bulunarak; “Kadınlar sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz bu sessiz devrimi. Tencerede et mi kaynıyor, dert mi kaynıyor bunu siz biliyorsunuz. Birlikte kazanacağız. Buna var mısınız? Tamam mı? Bak bu TAMAM bu işi bitirecek. Bu iş bitti” diye konuştu.

 

İnce konuşmasını şöyle sürdürdü:

Emeklilikte yaşa takılanlar. Canınızı sıkmayın. Bunlar ufak iş. Geçtiğimiz günlerde Abdullah Gül’ün adaylığı söz konusu olduğunda evinin önüne helikopter gönderdi. Kaddafi’ye “kardeşim” dedi, şimdi konuşmuyor. Esad’a “kardeşim” dedi. Şimdi konuşmuyor. Kemal Ağabey ne yaptı peki? Beni aday yaptı. Erdoğan Abdullah Gül ile kürsüye çıkabilir mi? Biz kırmaya, dökmeye değil, beraber yaşamaya geliyoruz. İnce konuşmasını mitinge katılanlara “Bir çivi, bir nalı kurtarır. Bir nal, bir atı kurtarır. Bir at, bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit, memleketi kurtarır” sözleriyle bitirdi.  Makbule TUNÇ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP Milletvekilleri Aday Adayları 16 İsmi Açıkladı

HIZLI YORUM YAP