a

“Sözün Değil, Suyun Bittiği Noktadayız”

ad826x90

Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, temmuz ayının ikinci pazar günü tüm dünyada gerçekleştirilen ‘Büyük Atlayış’ etkinliği çerçevesinde Ergene Nehri’ndeki kirliğe dikkat çekmek için ilginç bir çalışmaya imza attı.

Türkiye sınırından bir kilometre ötede yer alan Yunanistan’ın Kastanias beldesine giden Çidem, Arda Nehri’nde yüzen Yunanlılar ile nehrin tertemiz görüntüsünü fotoğrafladı.

Tüm dünyada ‘Nehirlerin özgürce akması’ için her yıl aynı anda gerçekleştirilen Büyük Atlayış – Big Jump etkinliği kapsamında binlerce insan Temmuz ayının ikinci Pazar günü eş zamanlı olarak nehirlere atlarken, Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem ise Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki tarihi köprüde ancak Ergene Nehri’nin zehirli sularına bakabildi.
Çidem, dünyada binlerce insan eş zamanlı olarak nehirlere atlarken, Ergene kıyısındaki izlenimlerini “Sözün değil, suyun bittiği noktadayız” diyerek paylaştı. Çidem şunları kaydetti;
“2005 yılından bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinde binlerce insan, Temmuz ayının ikinci Pazar günü aynı saatte nehirlere atlıyor.
Dünyada her yıl Temmuz ayının 2.pazar günü yapılan bu atlayışa Big Jump,  (Büyük Atlayış) deniyor. Eylem insanları nehirlerle barıştırmayı, nehirlere dikkat çekmeyi hedefliyor. 
Ülkemizde 2011 yılından bu yana, ‘Büyük Atlama’ olarak adlandırdığımız bu etkinlikte Türkiye’nin birçok noktasında, Avrupa ülkeleri ile aynı saatte nehirlere, göllere ve denizlere atlıyorlar.  Trakya Hariç. Biz atlamıyoruz. Atlayamıyoruz.   
Tek Akarsuyu Ergene. Çünkü su değil sıvı akıyor. Hem de ‘Niteliği Belirsiz Sıvı’.
Her yıl yapılan bu etkinliğe bizler de ‘Nehirlere Atlama MA’  olarak katılıyoruz.
Trakya’nın tek akarsuyu Ergene zehir akıyor. Bunu defalarca dile getirdik.  Trakya’da başka hiç mi akarsu yok diyeceksiniz.. ? Yok..  3 Dağı,  3 Denizi, 3 İli olan Trakya’da nehir 1 taneydi. Artık su değil sıvı akıyor..
14 Temmuz 2019 günü Ergene kıyısına yine gittik. Ne yazık ki yine kötü bir koku, simsiyah bir sıvı köpük köpük akıyor.
Ergene Nehri’nden sonra, nehre akan, nehri besleyen dereler de can çekişiyor. Bir taraftan sanayi tesislerince kirletilirken, diğer taraftan her yerde mantar gibi biten endüstriyel hayvancılık tesislerinden çıkan atıklarda dereleri kirletip, göletleri ise atık havuzuna çeviriyor.  Etkin adli ve idari tedbirler fakatsız, amasız, ancaksız  acilen uygulanmazsa  çok yakında dereler ve göllerimizde Ergene gibi hazin sonu yaşayacaklar. Ergene’ye akan derelerin içinde ve çevresinde yaşayanların gelecekleri de Ergenenin rengi gibi. Kap kara.
Sözün değil, suyun bittiği noktadayız.
Oysa 1960’lı yıllarda derelerimiz türkülere konu olmuş,  Türküler yakılmıştı.  Türkan Ebcioğlu-Muzaffer Sarısözen  tarafından derlenen  ‘Dere Geliyor Dere, kumunu sere sere’   Lüleburgaz türküsüdür.  1970 ve 1980′ lı yıllardan sonra derelerden kum değil, zehir gelmeye başladı.
Var olan temiz su kaynakları ise, günlük çıkarlar uğruna yok edilirken, ticarileşirken, temiz suya erişim her geçen gün biraz daha zorlaşırken gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya kalmayacak.“  Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

47. Tarım Festivali’ne Ünlü Akını

HIZLI YORUM YAP