a

‘Soykırım İnsanlık Suçu’ndan Geriye Kalanlar

ad826x90

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda kurulan Auschwitz-Birkenau toplama kamplarında vahşice öldürülen Roman vatandaşlarının anısına “Soykırım İnsanlık Suçudur” adlı fotoğraf sergisi düzenlendi.

Soykırımda yaşanan olayların sergilendiği sergiye dernek üyelerinin yanı sıra Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu ve Erasta AVM Pazarlama Sorumlusu Gülfem Akhan da katıldı.

Basın açıklamasını yapan Derneği Gönüllü Çalışanı Gizem Ganime Bür, “Dünyamızın en masum halklarından olan Romanlar kendine özgü yaşam tarzı, yoksulluk,  ayrımcılığın getirdiği sosyal dışlanmanın ağır etkilerinden kurtulamadığı gibi; Türkiye hariç, bulundukları her ülkede büyük bedeller ödemiş, büyük zulümler görmüşlerdir. Dünyanın en neşeli toplumu olarak görünseler de gerçeğinde sosyal sorunlar, ayrımcılık, eşitsizlik girdabından kurtulamamaktadır.  Günümüz Avrupa’sında bugün halen toplumun en korumasız topluluğu olan Romanlar, bazı ülkelerde kendilerine yönelik koruma amaçlı yasal azınlık hakları verilmesine rağmen, zaman zaman faşist saldırılara maruz kalmakta, derin ayrımcılığı yaşamaktadırlar. Romanlara yönelik ırkçı politikalar yürütmeye çalışan İtalya içişleri bakanı Matteo Salvini kendi ülkesinin vatandaşları olan Romanlara yönelik tutum ve davranışları Avrupa değerleri ile örtüşmemektir. Soykırımlar insanlarda derin acılar bıraktığı gibi, İnsanlığın yüzkarası olmaya, vicdanlarda lanetle anılmaya devam edecektir. İnsan sevgisinin bittiği, vicdanların eridiği bir Dünya olmasın. Bugün bu vesile ile Nazi döneminde soykırıma uğrayan Romanları,  diğer kurbanları, 11 Temmuz 1995 yılında Avrupa’nın göbeğinde etnik kimliğinden, dilinden, dininden dolayı soykırıma uğrayan Boşnak kardeşlerimizi de rahmetle anıyoruz. Sergimizin amacı: tarihin karanlık sayfalarında kalan Roman/Çingene soykırımını (PORAJMOS) gündeme getirmek, yaşadığımız evrende hiçbir insanın etnik kimliğinden, dinsel, dilsel farklılığından dolayı soykırıma uğramaması gerektiğini vurgulamak, her bireyin yaşam hakkının evrensel değerler altında korunması gerektiğini vurgulamak, bütün soykırımların bir insanlık suçu olduğunu toplum bilincine yaygınlaştırmaktır.” dedi.

Edirne Şallı, Porajmos’un herkes için vahşet dolu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, burada yaptığı konuşmada, “Bugün, Nazi Almanya’sı Hitler döneminde 2-3 ağustos 1944 yılında Polonya’da bulunan Auswitz – Birkenau kampında 4 binden fazla Romanın tek seferde gaz odalarında öldürülmesi ve krematoryumlarda yakılarak yok edildiği bir günün anısına ‘Soykırım İnsanlık Suçudur’ adlı fotoğraf sergimizi açmış bulunmaktayız. Bu fotoğraf sergimizin açılışında emeği geçenlere, destekleyenlere teşekkür etmekte birlikte serginin açılmasında kapılarını derneğimize açan Erasta AVM yönetimine teşekkür ediyoruz. Dünya insanlık tarihinin yüz karalarından olan bir dönem. Biz insanlıkta soykırımın, bir insanlık suçu olduğunu ve her zaman hatırlanması gerektiğini söylüyoruz. Bazen, ‘Neden bunlar hatırlansın, neden kötü anılar canlansın?’ deniliyor ama ders almadığımız zaman ne yazık ki; 1940’lardaki olaydan sonra Avrupa’nın göbeğinde Bosna’da olan soykırımı hatırlıyorsunuz. Demek ki unutturmamak gerekiyor. Soykırım, bir insanlık suçudur. Irkçılık da bir hastalıktır. Bu ırkçılığın tedavi edilmesi gerekir. Bunun toplumsal demografik yapısıyla ve içsel bir şekilde çocuklarımızdan başlayarak ebeveynlerle birlikte bir noktada şunu belirtmemiz gerekiyor: İnsanlar unuttuğu zaman ne yazık ki aynı hataları yapıyorlar. Unutmamamız gerekiyor. Irkçılığı hep beraber tedavi edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Irkçılık bir hastalıktır”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ise, şunları kaydetti:

 “Bu olay bizim için çok önemli. Dünya insanlık tarihinin yüz karalarından olan bir dönem. Biz soykırımın bir insanlık suçu olduğunu ve her zaman hatırlanması gerektiğini söylüyoruz. Bazen neden bunlar hatırlansın, neden kötü olaylar canlansın diyoruz ama ne yazık ki ders almadığımız zaman ortaya daha kötü olaylar çıkıyor. İşte 1940’lardaki olaydan sonra Avrupa’nın göbeğinde olan Bosna’daki soykırımı hatırlıyorsunuz. Demek ki unutturmamak gerekiyor. Soykırım, bir insanlık suçudur. Irkçılık da bir hastalıktır. Irkçılığın tedavi edilmesi gerekir. İnsanlar unutunca aynı hataları yeniden yapıyorlar. Unutmamamız gerekiyor. Unutursak, geçmişte yaşanan acı olayları sanki yok sayarak, yeniden yeniden yaşıyoruz. Biz geçmişteki acılarımızda yaşarsak geleceği bu şekilde kuramayız ama geçmişteki olaylardan da ders almazsak geleceği sağlıklı bir şekilde kuramayız” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nı Ülke Tarımının Geleceği Olarak Görüyoruz”

HIZLI YORUM YAP