a

“ŞEKER FABRİKALARINI SATTIRMAYACAĞIZ”

ad826x90

Trakya Bölgesi’nin tek şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın da aralarında bulunduğu 14 şeker fabrikasının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye açılarak satışa çıkarılmasına tepkiler gelirken Alpullu Şeker Fabrikası önünde protesto edildi. 

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Atatürk’ün 1926’da kurduğu şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikasının satılmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Fabrika önüne CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve bölge belediye başkanlarıyla çok sayıda halk katıldı.

“Amerika tokadını bize attırdı”

Fabrikalarının  satılmamasını isteyen Alpullu Şeker Fabrikası işçileri; “Biz özeleştirmeye karşıyız.Zaten ülkeyi özelleştire özelleştire bir şey kalmadı.Fabrika özelleştirlirse bir kere fabrikada çalışacak işçileri bulamazsın. Çünkü burada yetiştirdiğin elemanlar olacak. Şuan bu fabrikada çalışanların çoğu bu işin tozunu yutmuş. Onları çıkardığın zaman başka bir yerde anlaşamazlar. Biz şuan 18kişinin işini 3 kişi yürütüyoruz. elaman sıkıntısı var.” dedi.

Fabrikalarının kapatılmadığını ham madde olmadığından dolayı üretime geçilmediğini belirten işçiler; ” özel sektör alırsa bura dayanamaz. Ham madde olmadı mı  fabrikaya kilit vurulacak. Buranın deposunu  başka fabrikaların deposu olacak. bu ne olacak daha sonra Alpullu şeker fabrikasının eseri kalmayacak. Burada çalışana, ekine hepsi mağdur durumda olacak. Bu fabrikanın kapatılması demek Cumhuriyetimizin temellerine domba koymak gibidir. Bu fabrikalar sadece fabrika değil, milli miras. Bu cumhuriyetimizin ilk fabrikası. Biz mevcut hükümetin Amerika’ya  Osmanlı tokadı atmasını beklerken maalesef ki Amerika tokadını bize attırdı. Bu özelleştirme değil bir peşkeştir” şeklinde konuştular.

“ÜLKE TARIMI VE EKONOMİSİ BÜYÜK BİR DARBE ALACAKTIR”

Banko Birlik Genel Başkan Yardımcısı ve Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen;  fabrikanın satılmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, ” Bu satışlar aniden karar verildi. Banko Birliğe bilgi verilmedi. Maalesef Cargill’e oturulup beraber anlaşma imzaladılar. Biz sadece Apullu’da değil Türkiye’nin satışa çıkarılan 14 fabrikasında eylem yapmaya başladık. Eğer hazineye destek sağlamak için yapılıyorsa varlık fonundan yapsınlar. Fabrikanın faaliyete geçmesi sonrasında Trakya pancar üretimi 18 bin tondan 130 bin tonlara kadar yükseldi. Bu yıl 250 bin ton civarında olacaktı. ama bu vaziyette ekim durmuş görüyorum.  Onun için özelleşme yapılacaksa doğrusu yapılsın. Doğru kişilere teslim edilsin. Amerika’daki gibi, Fransa’daki gibi  yüzde yüz kooperatiflere  devredildi. Türkiye’de bir Amerika firmasına satılacak. Bu fabrikayı sattırmayacağız. Şeker Fabrikalarının bilinçsiz bir şekilde özelleştirilmesinden ülke tarımı ve ekonomisi büyük bir darbe alacaktır. Avrupa’da şeker pancarı üretiminde söz sahibi olan Türkiye, özelleştirilmenin ardından bu üstünlüğünü kaybederek şekerde de ithalatçı duruma gelecektir. Şeker piyasası tamamen Cargill’in kontrolüne girecektir.”şeklinde konuştu.

“HEPİMİZİN ÜZÜLECEĞİ GÜNLER YAKIN”

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu yaptığı konuşmasında; ”  16 yıldan buyana ülkemizi yönetenler yine bir özelleştirme, yine bir satış, yine bir pazarlamayla bizleri başbaşa bıraktı. Ama sattırmayacağız. Cumhuriyet ile  bugüne kadar gelen değerleriyle satılırsa,  Amerika’ya peşkeş çekilirse hepimizin üzüleceği günler yakındır. Her yerde her şey için referandum yapanlar gelip burada referandum yapsınlar bakalım. Eğer burada  yüzde 2 çıkarsa satılsın diyen  ben bugün milletvekilliğinden istifa edeceğim.” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMENİN TANIMI DEĞİŞTİRİLDİ”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu:  “Bundan 5-6 ay önce bu fabrikanın çalışmadan startını verdik. Dedik bakalım haydi açalım. Aynı Hükümet şimdi bu fabrikanın ve bunun gibi 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi, aslında kapatılması için 15 Şubat akşamı karar aldı. Plan Bütçe Komisyonunda özelleştirilmenin tanımını değiştirdiler. Dediler ki artık özelleştirme kamunun giderlerini azaltmak için değil kamuya gelir sağlamak için yapılacak. Yani bu ne demek artık para kalmadı o kadar çok harcadık ki bu halkın kanını o kadar çok emdik ki az bir şey kaldı onu da alalım. Neyi alalım üreteni alalım, şeker pancarını alalım, bitirelim yerine bizim Amerikalı dostlarımız var. Küresel sermayeye hizmet ediyoruz zaten. onlar ne derse onu yapalım 2 aydan beri Cargill Tarım Bakanlığında yatıp kalkıyor. Sunumlar hazırlıyor.Diyor ki şu şeker pancarı çok su tüketiyor onun yerine mısır var, hatta geodolu mısırı getirin bak ne güzel oluyor. İnsanlar bunu tüketsinler hasta olsunlar. İlacı  zaten bizden alacaklar. Yani şeker hastası, kanser hastası, obez olsunlar biz onlara ilaç veririz. Hem zehirleriz hem ilaç veririz. Bu daha başlangıç devamını hep beraber getireceğiz.  Bu fabrikalarının her birinin Nisan ayında şart nameleri verilecek ve ciddi anlamda teklifler verilecek ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Nasıl ki 2009 ‘da bu fabrikaları özelleştirilmesini Danıştay iptal  ettiyse, 2012’de sizler sayesinde yapmış olduğunuz eylemler sayesinde geri adım atıldıysa daha fazla eylem yapacağız.Bu hükümet et balık kurumunu sattı Türkiye hayvan, et ithal ediyor. Yem sanayini sattılar Türkiye saman ithal ediyor” ifadelerini kullandı.

“NANKÖR MİRASYEDİSİNİZ”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce: “Fakir fukara millet dişinden tırnağından arttırarak bu fabrikaları kurdu.Şimdi bu nankör mirasyediler ‘bir çimi çaktın’ diyor. Fabrikaların yerini AVM’ler yükseliyor. Üretmeyen tüketen bir toplum olduk. Bu sadece Trakya’nın sorunu değil, sadece pancar üreticinin veya çiftçinin sorunu değil.Küspe taşıyan kamyoncuların, tarlada pancar üreten çiftçinin değil  80 milyonun sorunudur. AKP’ye oy verenler de sorumlu onların çocukları da torunları da bu sorunu yaşayacak. 15 yılda 120 kamu şirketi. Bunlara söylenecek tek söz var, siz nankör mirasyedisiniz. Bize ilkokul zamanlarında Türkiye’nin kendi kendine yetebilen 7 ülke arasında olduğu söylenirdi. Şimdi ise her şey ithal Türkiye artık kendine yetebilen ülkelerden biri değil. Bugün artık mercimeğini, fasulyesini, bezelyesini, ineğini, samanını dışarıdan alan Türkiye var. İnek yabancı, saman yabancı sonra da utanmadan ayrana yerli ve milli içki diyor. İnek ithal, saman ithal ayran nasıl yerli, milli oluyor? Yerli ve milli olanlar fabrikalarımız onları sattırmayacağız.diye konuştu.

” AFRİN NE KADAR MİLLİ İSE ALPULLU DA O KADAR MİLLİDİR”

Fabrikalarınn önünde nöbet çadırı kurmaları yönünde öneride bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da  “Fabrikalar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle ‘şehrin kaleleridir’ Alpullu Şeker Fabrikası bölgemizin kalesidir. Afrin ne kadar milli ise Alpullu Şeker Fabrikası da o kadar millidir. Bu fabrikanın satış amacının rant olduğunu hep söylüyoruz ancak bunun belgesini istiyorsanız, 87 parçanın satış listesini sunacağım. Toplam 1 milyon 344 bin 315 metrekare yer satılıyor. Şeker üretmeyecekler, kaynakların hepsini heba edecekler, talan edecekler, buna izin verecek misiniz? O zaman size öneride bulunuyorum, sahip çıkacaksak burada nöbet çadırı kuralım. Nöbet çadırına var mısınız? Peki hepimize başarılar diliyorum, biz milletvekilleri de çadırda nöbet tutacağız, destek vereceğiz.” dedi.

 

“ŞEKER FABRİKALARI İŞÇİLERİNE AMERİKA TOKADI ATMAK İSTİYORLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise şunları kaydetti: “Önceki günlerde 14 şeker fabrikasının satışı gündeme gelince Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bir talimat vererek komisyon kurdu. 20 milletvekillinden oluşan komisyon bütün Türkiye’de satılmaya çalışan şeker fabrikalarının satılmaması için bir mücadele başlattı. İlk mücadele bugün Alpullu’da başladı. Hep beraber bu fabrikaya sahip çıkacağız, işgalse işgal, burası onların babasının malı değil. Bunu satanların babalarının malı değil, bu fabrika sizin babalarınızın, dedelerinin, torunlarınızın, çocuklarınızın malı. Özelleştirme adı altında şeker fabrikalarını satmaya çalışıyorlar. Bu satış talebi Amerikan şirketlerinden geldi. Şimdi diyorlar ‘Osmanlı tokadı’ atacağız. Amerikalılara Osmanlı tokadı atmak isterken, şeker fabrikası işçilerine Amerika tokadı attırıyor. Yüzlerinizi onlara çevirmeyin, tokat yemeyin hep beraber ekmeğinize sahip çıkın. ‘Amerika firmasının taleplerinin gündeme geldiğini öne sürerek, “Geçtiğimiz haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme yaptı. İlk kez tarihimizde bu görüşmede not alan tercüman yok, not tutan kimse yok. Tercüman kim? Çavuşoğlu. Burada sanıyorsunuz ki başka konular konuşuldu. Gündem ne Afrin idi, ne YPG idi. Gündem şeker farikalarıydı, Alpullu’dan tüm Türkiye’ye duyuruyorum. Gündem şeker fabrikalarının satışıydı. Gündem Amerikan şirketinin taleplerinin karşılanmasıydı. 96 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşanmadı. Osmanlı padişahları bile ülkelerini bu kadar kolay satmadı. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, bize bırakılan miraslara da sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak, Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır.” Makbule TUNÇ

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Çocuk İstismarına Sessiz Kalmak Suça Ortak Olmaktır”

HIZLI YORUM YAP