a

‘Savunmanın Önündeki Tüm Engeller Kaldırılsın’

ad826x90
Edirne Barosu, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı nedeniyle bir tören düzenlendi.  Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Edirne Baro Başkanı Alper Pınar; savunmanın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istedi.

Törende Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İdare Mahkemesi Başkanı Yaşar Erdem, Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar, anıta çelenk sundu.Törende konuşan Edirne Baro Başkanı Alper Pınar;” Biz avukatlar masanın taraflarından biri olarak, bu adalet mücadelesini büyük bir sadelik, dürüstlük ve hatta tertemiz bir saflık içerisinde yaparken, emeğimizin karşılığını da alabilmeliyiz. Özellikle genç meslektaşlarımızın haykırışlarına kulak vermeli, genç avukatların sorunları ve de iş alanları ile mutlaka ilgilenmeliyiz. Savunmamız önündeki tüm engeller kaldırılmalı, masada daha rahat oturabilmeliyiz. Kurumların, o masada oturan biz avukatlara bakışı sözde değil özde değişmelidir.” dedi.
“Adalet, hakkında insanlık tarihinden bu yana söz yazılan, insanların, toplumların ve devletlerin içselleştirmek zorunda olduğu bir duygudur” diyen Pınar şunları kaydetti:

Adalet, Kutadgu Bilig de de aynı kavramlara işaret eder, Cicero’nun meşhur savunmasında da.. Adalet, insanın özünde ve ruhunda yaşar. Bizler, Yeni adli yıla da bu umudumuz ile giriş yapıyoruz. Olayları, karmaşık hale getirmek gereksizdir. Her zaman basit düşünmek, basit ve akılcı çözümler üretmek ve empati yapabilmek doğru sonuca ulaşmak için geçerli bir kılavuzdur.

               Kapımızı çalan ve adalet arayan vatandaşımızın istediği basittir. Hukuki problemine çare bulmak. Yargıya başvurduğunda, hakkını koşulsuz arayabileceğini, kanun önünde eşit olduğunu, karşısında kim olursa olsun hukuk ve yasalar çerçevesinde haklı ise mutlaka adil bir sonuç alacağını ve de bu sonucu makul ve en kısa sürede alabilmek istediğini bilmeli ve buna göre davranmalıyız. Empati yaparak, kendimize sormalıyız biz de aynı durumda bunu istemez miyiz ? Ayrıcalık değil, adalet hepimizin istediği olgudur. Bu bilinç yapısında olan bizler, emek vererek hazırladığımız dilekçemizi, hakim ve savcılarımızın incelemesine sunmak, adil yargılanma ilkesinin zedelenmeden kendi normal sürecinde ilerlemesine kılavuz olmak, makul ve en kısa sürede sonuç almak, bunu yaparken, hakim ve savcılarımız açısından da empati yaparak, onların da içinde bulundukları zor koşullara rağmen adalet duygusu içinde hareket ettikleri inancı ve koşulsuz bilinci içerisinde adaleti aramalıyız. Biz avukatlar, hakim ve savcılar, hukuken karşıt olsak da, maddi gerçeğe ulaşmak isteyen ve aynı masanın etrafına oturarak bu gerçeğe ulaşmak için sohbet eden ve amacı ortak olan bir camiayız. Sohbetlerimiz sırasında karşılıklı sevgi ve saygıyı kaybetmeden, hukuk içerisinde sesimizi yükselttiğimizde olmuştur, olur, olacaktır ancak bütün bunlar, hakkını arayan sade vatandaşın adalet duygusuna bir tuğla daha koymak içindir. Ve sonucunda o masanın etrafında bir mutabakat imzalarız. Bu mutabakatın sonucunda, hak arayan vatandaş, ben hakkımı aradım, bana tamamen eşit davranıldı, tüm delillerim dinlendi, yargılama tamamen adil yapıldı verilen karar aleyhime de olsa tamamen adil olduğuna inanıyorum diyebilmelidir. Bunu bugüne dek olanca ve büyük çoğunlukla başardığımız gibi, devletimizin bekası, milletimizin refahı için sürekli olarak başarmaya ve bunun için asla vazgeçmemeye mecburuz.

               Biz avukatlar masanın taraflarından biri olarak, bu adalet mücadelesini büyük bir sadelik, dürüstlük ve hatta tertemiz bir saflık içerisinde yaparken, emeğimizin karşılığını da alabilmeliyiz. Özellikle genç meslektaşlarımızın haykırışlarına kulak vermeli, genç avukatların sorunları ve de iş alanları ile mutlaka ilgilenmeliyiz. Savunmamız önündeki tüm engeller kaldırılmalı, masada daha rahat oturabilmeliyiz. Kurumların, o masada oturan biz avukatlara bakışı sözde değil özde değişmelidir. Kürsüye ve o masadaki adalet arayışının kutsallığına saygı gösteren biz avukatlara da aynı saygı gösterilmelidir. Avukata gösterilen saygı, hakkını ve adaletini arayan vatandaşımıza saygıdır. Hakim ve savcılarımıza gösterilen saygı da aynı şekilde insanımıza, adalete ve de devlete gösterilen saygıdır. Masanın etrafında oturan tüm tarafların kendisini adaletten, insanımızdan üstün görme hakkı yoktur.

               

Bizler, Adaletin, hakkın yanındayız.

Halkımızın yanındayız,

Hukukun yanındayız,

Hukuk devletinin yanındayız,

Ve bu kırmızı çizgilerden asla taviz vermeyiz.

 

Sizleri, yeni adli yılda da bu ilkelere sahip çıkmaya, bu uğurda mücadele etmeye, tüm zor koşulların üstesinden gelerek, adaleti, adil yargılanma ilkesinden ayrılmadan, en makul sürede bulmaya davet ediyorum. Yeni adli yıl kutlu olsun.Hayırlı olsun.”

Törene Başsavcı Fatih Karabacak, Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal,Adalet Komisyon Başkanı Gökhan Yaldız, İdare Mahkemesi Başkanı Yaşar Erdem, hakim,savcı ve avukatlar katıldı. Makbule TUNÇ

 
 
                                                                            
+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balıklar Tezgahlarda Yerini Aldı

HIZLI YORUM YAP