a

SAROS’A SAHİP ÇIKIN!

ad826x90

Trakya’nın incisi Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyü sahilinde, Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından yapılması planlanan ‘yeniden gazlaştırma terminali’ (FSRU) ve Kara Boru Hattı Projesi için ÇED süreci başlamasının ardından çevrecilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyü sahilinde, BOTAŞ tarafından yapılması planlanan yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Kara Boru Hattı Projesi’ne karşı başlatılan imza kampanyası Edirne’de de başladı. Çevre severlerin ‘Sorosuma Dokunmayın’ adı altında başlattıkları eylemler sürüyor.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, “ bir hafta boyunca Saraçlar Caddesi’nde ‘Saros’uma Dokunma’ diyen halkımızın imzalarıyla destek olmaya standımıza bekliyoruz.”dedi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Tabip Odası, DAYKO Vakfı, EDOSK, Makine Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Edirne Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu ile birlikte bu yıkıcı projeye karşı bir araya geldiklerini ifade eden Eren açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizin en temiz deniz, sahil ve doğal fauna ve florasına sahip Saros Körfezi Sazlıdere Sahilinde BOTAŞ tarafından Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi tasarlanıyor. Bu projeyle 17 km orman ve tarım alanlarından geçerek çok büyük tonajlı gemilerin yanaşacağı 270 m.’lik bir iskeleden her gün Türkiye- Yunanistan hattında doğalgaz nakli yapılmak isteniyor.

Saros Körfezi, önemli kuş alanları, bitki alanları ve özel ekolojik yapısı ile korunması gereken yerler olarak 1/100 bin ve 1/25 binlik planlara işlenmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, bölgeyi 2018 yılı Ocak ayında Kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgesi olarak onaylamıştır. Şimdi bu kararın tam zıddına, buraları tahrip edecek olan bu liman projesine ÇED başvuru dosyası 29 Haziran’da yayınlandı ve 2 Ekim 2018 tarihinde halkın katılımı toplantısı düzenleneceğini duyuruldu. Duyuruda toplantının yeri ve saati açıklanmazken, ‘ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir’ ifadelerine yer verilmiştir.

Danıştay 6’ncı Dairesi’nin verdiği karara göre; ‘Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması’ gerekmektedir. Saros kıyıları Danıştay kararı ile koruma altına almıştır. Bu kararın aksine olan ÇED raporunun başvurusu kabul edilemez.”

Sazlıdere, Gökçetepe, Adilhan, Evreşe, Bolayır, Koruköy, Kavakköy, Gelibolu’yu gibi yerleşimleri etkileyecek projenin Anayasa’nın 17. maddesi, 45. maddesi, 56. maddesi, 169. maddelerine, Çevre Kanunu’na tamamen aykırı olduğuna dikkat çeken Eren; “Trakya ve Saros Körfezi’nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek ve doğal yaşamı ortadan kaldıracak olması nedeniyle Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne ait ÇED sürecinin derhal iptal edilmesini ve acilen sonlandırılmasına karar verilmesini istiyoruz.

Bizler Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Tabip Odası, DAYKO Vakfı, EDOSK, Makine Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Edirne Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu ile birlikte bu yıkıcı projeye karşı bir araya geldik ve bir imza kampanyası başlattık. Bir hafta boyunca Saraçlar Caddesi’nde ‘Saros’uma Dokunma’ diyen halkımızı imzalarıyla destek olmaya standımıza bekliyoruz.” diye konuştu.

Tanıtım toplantısı 2 Ekim’de

Edirne İli Keşan İlçesi Sazlıdere Köyü’ne Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından yapılmak istenen Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’nin Halkın Katılımı Toplantısı tarihi açıklandı. Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün internet sayfasından yapılan duyuruda toplantı tarihi açıklanırken, toplantının yer ve saati ise belirtilmedi. Duyuruda, Edirne İli Keşan İlçesi’nin sınırları içerisinde Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) sürecinin başladığı belir tilerek;“Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 02/10/2018 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir” ifadelerine yer verildi.

Halkın tepkisi erteletmişti

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi’ne dair, 19 Temmuz’da Sazlıdere köyü sahilinde planladığı ÇED bilgilendirme toplantısına halk izin vermemişti. Projenin hayata geçmemesi için de Keşan Kent Konseyi önderliğinde bazı demokratik kitle örgütleri, imza kampanyasına başlamıştı. Makbule TUNÇ

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TARİHİ KÖPRÜLER ARTIK ÇİFT YÖNLÜ AÇIK

HIZLI YORUM YAP