a

Saraçlar’da Esnaf Tükeniyor

ad826x90

Edirne’nin en işlek ve gözde caddesi olan Saraçlar Caddesi’ndeki dükkanlar bir bir kapanırken, küçük esnafın yoğun olarak etkilendiği ekonomik bunalımdan büyük mağaza zincirleri de etkilendi.
Gün geçtikçe artan ekonomik kriz, Edirne esnafını ve Edirne’deki büyük mağaza zincirlerini vurmaya devam ediyor. Giyimden ayakkabıya, beyaz eşyadan mobilyaya, bir çok sektör dükkanlarını ekonomik krizden dolayı kapattı. Edirne’de Saraçlar Caddesi’nin önemli mağazaları ekonomik krizin etkisiyle dükkanlarına kepenk vurdular. Beyaz eşya satan EVVE Mağazası, ayakkabı satan FLO ve Polaris mağazalarını kapatırken, Saraçlar’ın 13 yıllık ve 20 bin kayıtlı müşterisi olan giyim mağazası Ender Mağazası ise ekonomik krizi ön görerek, mecburi ekonomik tedbir alarak, 4 katlı mağazasının 4.katını kapatarak önlem aldı.
Edirne esnafı ve mağazaları yaşanan bu krizden rahatsız. Gözle görülmek istenilmeyen ama gizli bir ekonomik kriz yaşandığını ifade eden esnaflar, yetkililerin krizin ciddiyetinin farkına varmalarını istiyorlar. Öte yandan esnaflar, tarihi dokusuyla, önemli yerlerden biri olan Saraçlar Caddesi’ne valilik ve belediyenin önem vermediğini söylediler.

YÜZBİNLERCE ESNAF KEPENK KAPATTI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin yayın organı TESKOMB Dergisi’ne dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son dört yılda 402.441 esnaf ve sanatkarın kepenk kapattığını açıklamıştı..

TESKOMB Dergisi’nde yer alan açıklamaya göre, büyük ekonomik krizin yaşandığı 2018 yılında kepenk kapatan esnaf sayısı son dört yılın en yüksek oranına ulaştı: 106.167… Açıklamaya göre, 229.298 esnaf da tescil aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açıklamasında şunları kaydetmişti: “2019 yılı Ocak ayı itibariyle Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi’ne (ESBİS) kayıtlı, 1 milyon 758 bin 53 esnaf ve sanatkâr, 1 milyon 891 bin 787 esnaf ve sanatkâr işletmesi bulunmaktadır. 2018 yılında 229 bin 298 tescil işlemi, 106 bin 167 terkin işlemi gerçekleştirilmiştir. Yani 2018 yılı içerisinde kapanan her esnaf ve sanatkâr işletmesinin yerine iki işletme açılmıştır. Son 5 yılın açılan işletme sayılarını karşılaştırdığımızda sürekli olarak bir artış gözlenmektedir.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mühendislerden Seçim Uyarısı!

HIZLI YORUM YAP