a

Sağlık Yolu Açıldı

ad826x90

Edirne Belediyesi’nin, Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi arasına yaptığı “Sağlık Yolu” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Edirnelilere söz verdiği projelerden birini daha hayata geçiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin ilk ve tek planlı yolu olan Sağlık Yolu’nun Edirne’ye ve hastalara şifa olmasını diledi. Gürkan, daha sonra makam aracının şoför koltuğuna oturarak, yoldan ilk geçişi yaptı.

Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi arasındaki mesafeyi kısaltacak; Edirne’nin en kapsamlı, ilk ve tek projeli yolu olan Sağlık Yolu, düzenlenen törenle açıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin gönderdiği telgraflar okundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu burada yaptığı konuşmasında, ‘İki dakika daha olsaydı, yaşardı. İki dakika daha olsaydı, şu organı zarar görmezdi’ diyebildiğimiz çok kaza oldu. Ama şimdi en azından onu demeyeceğiz. Çünkü bugün Sağlık Yolu’nu açıyoruz. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Artan trafiği mutlaka rahatlatacaktır. İnsanları sağlığına kavuşturacak, insanları belki hayata bağlayacak bir yol olduğu için anlamlı bir proje”dedi.

“Çöpten elektrik üretmeye başlıyoruz”

Edirne’nin çok önemli bir eksiğini giderecek, yaşamlarının kurtarılmasını sağlayacak çok önemli bir hizmeti Edirne Kuzey Çevre Yolu Sağlık Yolu Bölümü’nü hizmete açtıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da konuşmasında, “Elbette belediyelerin kendi alanlarında, kendi sahalarında yaptığı hizmetler var. Temel belediyecilik hizmetleri, diğeri de sosyal belediyecilik hizmetleri. Edirne’mizde maalesef temel belediyecilik hizmetleri yönünden çok ciddi eksiklerimiz vardı. 60 yıllık bir vahşi depolama çöplüğümüz vardı. 3 Kasım itibariyle kapandı, bitti. Türkiye’nin ilk 5’ine giren bir çöplük yaptık. Yaklaşık 1-1,5 ay içinde de çöpten elektrik üretmeye başlıyoruz. Şuanda arıtması çalışıyor. Yeniimaret, Yıldırım Mahallelerinde koku kalmadı, problem kalmadı. Bizim KDV dahil 10,1 milyon TL’ye bitirdiğimiz yeni çöplük başkaları tarafından 110 milyona, 75 milyona, 85 milyona yapıldı”diye konuştu.

Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden 1 yıl sonra ayda 16 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretileceğini belirten Gürkan, “Edirne’nin artık rezervi tükenmek üzere olan Süloğlu ve Paşaçayır’dan aldığı hem maliyeti yüksek hem kalitesi düşük içme suyu kaynağımızı değiştirerek, Kırklareli Kayalı Köy Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden binlik çelik borularla yıllık 20 milyon 500 metre küp su alma işine ait isale hattını tamamladık ve Aralık ayından bu yana oradan su alıyoruz. Yine bu suyun geldiği noktada Lalapaşa Kavşağı’nda bu suyu arıtmak için İçme Suyu Arıtma Tesisi yaptık, tesisimiz devreye girdi. Ve Aralık sonundan bu yana Süloğlu ve Paşaçayırı’ndan değil Kırklareli Kayalı Barajı’ndan daha kaliteli, daha temiz daha hijyenik içilebilir suyu Edirneliler ile buluşturuyoruz. Geçtiğimiz 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Kirişhane Paşaçayırı Mevkii’nde Edirne’mizde evsel ve kanalizasyon atık sularını arıtacak, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attık. O da 1,5 yıl içerisinde bitecek ve hizmete girecek. Geriye bir tek eksiğimiz kaldı, bütün bunları doğrudan konforlu bir şekilde buluşturacak, alt yapı hizmetleri, yaklaşık 370 bin metrelik içme suyu şebekesinin tamamen yenilenmesi, kanalizasyon şebekesinin 110 kilometresinin yenilenmesi ve 30 kilometrelik yağmur suyu hattının yapılması, yine 360 kilometre olan şehir için yolların, asfalt ve kilit parkelerin neredeyse tamamının yenilenmesi. Onunda ihalesini 4 Aralık’ta yaptık. Onayını bekliyoruz.  OHAL nedeniyle gecikmeler yaşıyoruz.Onun onayı da geldiğinde, altyapıya da başlayacağız. Edirne bununla birlikte üst yapıdaki eksiklerini de gidermeye başlayacak. Bun yatırımların toplam bedeli 500 milyon TL’yi buluyor. Bizim bütçemiz  taslak bütçemiz 240 milyon dolayında, geçen sene gerçekleştirilen bütçemiz 162 milyon. Bununla kıyaslanırsa 4 yılda yapılan 500 milyon TL’lik yatırımın ne anlama geldiği daha iyi hesaplanabilir”dedi.

Edirne’nin ilk proje yolu

Sağlık yolunun planlamasından yapımına kadar çok kişinin emeği olduğunu belirten Gürkan,Öncelikle yüklenici firma çok temiz çalıştı. Bu yol 4 ay önce bitecekti ama kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle biz de kış şartlarında yolu yapıp sonradan sorun yaşamamak için inşaatı 4 ay ötelemiş olduk. Edirne’de ana arter hariç yapılan tüm yollar, belediye tarafından yapılmıştır. Belediye ve başka kurumlar tarafından yapılan tüm yollar arasında ilk kez bir projeye dayalı yapılan ilk yol bu yoldur. Buna Güney Çevre Yolu da dahildir. Güney Çevre Yolu’nu da zemini açıp, üstüne kaplamasını atmışızdır. Ama Sağlık Yolu temel yapıları ile sıkıştırmaları ile korkulukları, aydınlatması, yeşil alanları, bisiklet yolu ile Edirne’nin ilk projeli yoludur”şeklinde konuştu.

Gürkan, yolun yapımı sırasında verdiği desteklerden dolayı Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na da teşekkür etti.

 

Edirne Belediyesince Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında yapımı tamamlanan Sağlık Yolu’nun 6 milyon 100 bin TL bedel ile tamamlandığını ifade eden Gürkan, “Toplam 1700 metre uzunluğundaki yol 9’ar metre genişliğinde çift gidiş-geliş olarak inşa edildi. Yol güzergahının her iki tarafında da toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olan 2,5 metre genişliğinde bisiklet yolu, 2,25 metre genişliğinde yaya yolu, 1,20 metre genişliğinde koşu yolu bulunuyor. 2,10 genişliğinde orta refüjü bulunan yolda ayrıca 1400 metre uzunluğunda otokorkuluk bariyeri de yapıldı. 85 bin m2’lik alanda 50 metre genişliğindeki bir alana oturtulan yol toplam 35 metre genişliğinde. Her iki tarafta kalan toplam 15 metrelik alan da yeşil alan olarak düzenlendi. Yol için toplam 76 bin ton altyapı malzemesi kullanıldı. Yola 12 bin ton asfalt serimi, 7 bin 500 metrekare parke taş döşendi. Ayrıca yağmur sularının drenajı için 4350 metre kanal, 5 adet menfez ve 110 adet ızgara yapıldı. Yolun Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile birleştiği alanda 20 metre çapında kavşak yapıldı. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü de buraya aydınlatmalı bir kaide yaptı. Bu kaidede Edirneliler’in vatan aşkını, bayrak sevdasını, gururumuz, onurumuz, rengini şehitlerimizin kanından alan bayrağımızın yeni bir formunu göreceksiniz. Tredaş tarafından da yolun aydınlatması sağlandı. Yolumuzun aydınlık, açık ve umutlarımızın her daim canlı olması temennisi ile Kuzey Çevre Yolu Sağlık Yolu’nun Edirne’mize, hastalarıma şifa olmasını diliyorum” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından  Gürkan, makam aracının şoför koltuğuna oturarak, yoldan ilk geçişi yaptı. Gürkan’a Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP Milletvekili Adayı Yakup Atalay da eşlik etti.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Edirne’nin Hoşgörüsü Ülkenin Her Yerine Ulaşabilmeli”

HIZLI YORUM YAP