a

Protokülün İptali İçin Toplanan İmzalar Valiliğe Teslim Edildi

ad826x90

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, tartışmalara neden olan Anaokullarında 4-6 yaşş arasındaki çocuklara öğretilmek istenilen kuran kursu protokolünün iptalini istedi. Protokolün iptali için toplanan Bin 581 imza valiliğe teslim edildi.

Protokolün iptali için toplanan imzaların valiliğe verilmesinden önce Edirne Kent Konseyi’nde açıklama yapan Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu“çocuklara Türk alfabesi daha tanıtılmadan arap alfabesini tanıtmakla ne amaçlanmaktadır” dedi.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına açıklama yapan Edirne Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, , Anaokullarda dayatılan Kuran Kursunu iptal edin.Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne İl Müftülüğü yaptığı protokol çerçevesinde okul öncesi 4-6 yaş grubuna kuran kursları öğretim programı uygulanarak okullarımız diyanete, öğrencilerimiz riyakati belli olmayan kişilerin insiyatifine bırakılmak istenmektedir.” dedi.

MÜFTÜLÜĞÜN ÖĞRETİCİLERİNE İHTİYAÇ YOKTUR”

Değerler eğitimi bahanesiyle çocuklarımız bilimsellikten uzak, çocuk haklarına aykırı bir biçimde belirli bir yanlış bir uygulama kalıbın içerisine sokulmaya çalışılmaktadır” diyen Aytekin; “Dini cemaat yapılanmalarının şimdiye kadar ülkemize verdiği zararları unutan bir takım sendikalar bazı dini gruplarla birlikte yanlış olduğunu bile bile ideolojik gerekçelerle siyasal islama hizmet etmek amacıyla protokolün arkasında olduklarını ifade etmişlerdir. Hatta devlet yetkilisi bir kişinin bunun Atatürk’ün yolu olduğunu ifade etme cüretini bile göstermiştir. Gerçekten amaç çocuklarımıza değerler eğitimi kazandırmaksa bunlar okullarda öğretmenler tarafından zaten verilmektedir.

Değerler eğitimi sevgi, saygı adalet, yardımlaşma, sabır iyilik gibi evrensel etik kavramlardır. Anaokullarından liseye kadar bütün sınıfları kapsayan eğitimlerde gerek derslerde gerekse komisyonlar tarafından okulların genelinde öğretmenler tarafından uygulanan bir eğitim sürecidir. Yani bunun için milli eğitimin, müftülüğün öğreticilerine ihtiyacı yoktur.” diye konuştu.

MÜFTÜLÜKLERE BÜYÜK BÜTÇELER AYRILIYOR”

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tarihi Edirne Ticaret Lisesi’nin müftülüğe ihtiyaçları konusunda kullanılmak üzeri verildiğini ifade eden Aytekin şunları kaydetti:

Siyasal iktidarın tercihleri doğrultusunda, müftülüklere büyük bütçeler ayrılmakta olup, her mahallede istedikleri kursu açabilmektedirler. Ayrıca kamuya ait yapılar farklı yöntemlerle yine müftülüğe tahsis edilmektedir. Örneğin Tarihi Edirne Ticaret Lisesi, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün ihtiyaçları için kullanılmak yerine, Edirne Müftülüğü 4-6 yaş grubu kuran kursu olarak yine bir protokolle verilmiştir. Açıkça görüldüğü gibi, çocuğuna dini eğitim aldırmak isteyen velilere kamunun tüm imkanları sunulmaktadır. Tüm bunlara rağmen, okulların bu kurslar için tekrar yapılandırılmasının altında yatan asıl nedenin ne olduğu açıkça ifade edilmeli ve kamuoyu yanlış yönlendirilmemelidir.

Anaokulu ve anasınıfı öğretmenlikleri özel bir alan bilgisine sahip ve uzmanlık gerektiren branşlardır. 296 saatlik çocuk gelişimi kursunu (uzaktan eğitimle de olabilir) bitiren müftülüğün görevlendirdiği kişilere çocuklar teslim edilmemelidir.”

TÜRK ALFABESİ TANITILMADAN ARAP ALFABESİNİ TANITMAKLA NE AMAÇLANIYOR?”

Neden protokolün iptalini istediklerini ve neden sorduklarını da açıklayan Aytekin; “Pedagoji bilimi çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişmelerini inceleyerek ruh sağlığı hakkında bilgiler edinmeye çalışan bilimdir. Çocukların 4-6 yaşında soyut kavramları öğrenmeye başlaması pedagojik değildir. Dini soyut kavramların bazıları çocukları korkutabilir ve çocuğun zihinsel duyggusal ve sosyal gelişimine zarar verebilir. Bazı çevrelerin dediği gibi dini soyut kavramlarla anne sevgisine eş değer görmek doğru değildir. Sevgi soyut bir kavram olarak düşünülse de somutta yaşanır.Türk alfabesi dah tanıtılmadan arap alfabesini tanıtmakla ne amaçlanmaktadır. Öğrencilerin güvenliğinden sorumlu olan birim belli değildir. Çocuğun başına gelebilecek herhangi bir olayda veli, karşısına muhatap olarak il Milli Eğitim Müdürlüğünü mü, İl Müftülüğünü mü yoksa okul müdürlüğünü mü alacaktır. Bilimsel ve pedagojik hiçbir dayanağı olmayan, çocuğun üstün yararı ilkesini yok sayan protokol, Edirne Valiliği tarafından iptal edilmelidir”. Diye konuştu.

Açıklamanın ardından protokülün iptali için toplanan imzalar Edirne Valiliğine teslim edildi.Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özgecan Aslan Unutulmadı

HIZLI YORUM YAP