a

“Proje ÇED Yönetmeliğine Aykırıdır”

ad826x90

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne’nin Keşan İlçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesinin ÇED sürecine itiraz ettiler. Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçelerini sunan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği adına basın açıklamasını yapan Dernek Başkanı Ayten Eren; “Bu proje, ÇED yönetmeliğine aykırıdır, eksiktir. Çünkü bölgede yaşayan halkın başta sağlıklı yaşam hakkı olmak üzere haklarını korumuyor. Doğanın ise ekolojisini, bütünlüğünü korumuyor” dedi.

 

Yapılacak projenin geri dönüşü imkansız çevre zararlarına neden olacağını ifade eden Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti:Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesinin ÇED sürecine itiraz etmek için Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’ndeyiz. 2018 yılı Ağustos ayında Edirne merkez başta olmak üzere Keşan ilçesi ve çevresinden binlerce itiraz dilekçesi toplayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermiştik. Bu proje, ÇED yönetmeliğine aykırıdır, eksiktir. Çünkü bölgede yaşayan halkın başta sağlıklı yaşam hakkı olmak üzere haklarını korumuyor. Doğanın ise ekolojisini, bütünlüğünü korumuyor. Bakanlık, ÇED raporunu bunları korumakla mükellef olduğu için yapıyor. Bu nedenle ormanlarımızı, deniz ve topraklarımızı kamu yararına korumalıdır. Son yıllarda bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar, Saros Körfezi’nin dünyanın biyoçeşitliliğinin en yüksek olduğunu göstermektedir. Deniz içinde yapılacak iskele inşaatı ve gemilerin faaliyeti, bu biyoçeşitliliği etkileyecektir. Üstelik 2018 yılında burası Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca özel çevre koruma bölgesi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca turizm bölgesi olarak da planlanan bölgeye yapılacak proje, geri dönüşü imkânsız çevre zararlarına neden olacağı gerekçesiyle Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak ÇED sürecinin iptal edilmesini istiyoruz.”

Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili yaptığı duyuru ise şöyle: “Edirne İli Keşan ilcesinde Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TOKİ Evleri İçin Kuralar Çekildi

HIZLI YORUM YAP