a

Özgecan Aslan Unutulmadı

ad826x90

Mersin’in Tarsus ilçesinde, okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın üzerinden 4 yıl geçti. 

Ülke çapında eş zamanlı olarak basın açıklaması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği,Özgecen Aslan’ın katledilişinin 4. yılında da unutmadı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü, dernek binasında yapılan açıklamada Özgecan’ın kadına yönelik şiddetin simgesi haline geldiğini söyledi.

Hepgüllü; “Acımız, utancımız ilk günkü gibi büyük. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi olan Özgecan Aslan’ı unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Özgecan’lar tecavüze uğramasın diye Özgecan’lar ölmesin diye mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Hepgüllü açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Bahar çiçeği gibi taze bir fidandı. Anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı yürüyüşler düzenlendi. Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindir. Her 11 Şubat’ta şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için içimiz yanıyor. Sokak ortasında bıçaklanan, şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar her gün medyada yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyor, yumruklanıp, öldürülüyoruz.Toplumun her kesimine inen şiddet çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor. Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır.Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir.

Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Grip Salgını Devam Ediyor

HIZLI YORUM YAP