a

‘Özel Gereksinimli Çocuklar ve Ergenlik’ Semineri

ad826x90

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireyler ve aileleri için eğitim programları düzenlendi.

Edirne Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireyler ve aileleri için eğitim programları düzenlendi.

Engelli bireylerin ve ailelerin yoğun katılım gösterdiği programda ilk olarak  Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Fazlıoğlu söz aldı. Prof. Dr. Fazlıoğlu  ‘Özel Gereksinimli Çocuklar ve Ergenlik’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Bugünün çok özel bir gün olduğunu belirtti.

“Sosyal ve cinsel acıdan çocuklarımız normal akranları gibi değişiklikler gösterebiliyor” diyen Dr. Fazlıoğlu, “Engellilere farkındalık yaratmak adına belediyelere ve üniversitelere bu konuda büyük bir görev düşüyor. Ben bu konuda Edirne Belediyesi’ne çok teşekkür etmek istiyorum. Bugünkü konumuz yaşamın içinden bir konu. Ergenlik ve engellilikten bahsetmek istiyorum. Çocuklarımız büyüyor. Sosyal ve cinsel acıdan çocuklarımız normal akranları gibi değişiklikler gösterebiliyor. Yüzde 15’ini engelli bireyler oluşuyor. Ergenlik dönemi 25 yaşına kadar uzayabiliyor. Kız çocukları daha erken ergenliğe girebiliyor. Bir takım hormonal ve fiziksel değişiklikler oluşuyor” dedi.

 

“Hedefimiz Engelliler İle İlgili Farkındalık Oluşturmak”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu engelli yakınlarına yönelik ilkyardım bilgilendirmesi yaparak, “Bugün 3 Aralık Dünya Engeliler Günü. Bugün temel hedefimiz engeliler ile ilgili farkındalık oluşturmak. Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde bu etkinliği yapıyor olmak benim için çok güzel bir duygu. Benim için bir onur. Engellilerin sosyal yaşamın içinde olma hayalini bugün hep beraber gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli aracı, akülü şarj istasyonları, engelli vatandaşlarımız için hizmete sunmuş bulunmaktayız. Edirne Belediyesi olarak bir düşümüz var, şehrimizi ‘Engelli Dostu’ bir şehir haline getirebilmek. Bunun için çok yol aldık. Sizlerin gücü, sizlerin isteği çok önemliydi. Engelli annelerinin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum”  dedi.

Daha sonra Nefize Ramadan, ‘Engelliler için yoga’ etkinliği düzenledi. Etkinliğe Badem Çocuk Evi Akademi öğrencileri de gösterileri ile katıldı. Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Elektrik ve Doğalgaz Fiyatlarında İndirime Gidilmeli”

HIZLI YORUM YAP