a

Öykü Arin’e Umut Olmaya Devam Ediliyor

ad826x90

Emek ve Meslek Örgütleri Edirne Şubeler Platformu, kan kanserinin çok özel bir türü ile mücadele eden 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya ve diğer çocuklara destek olmak ve kök hücre ile kan bağışının önemine dikkat çekmek için kampanya başlatmışlardı.  Başlatılan bu kampanya 2018 yılının Kasım ayında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Lösemi (JuvenilMiyelomonositik Lösemi – JMML) teşhisi konulan Yazıcı’ya ve diğer Lösemi teşhisi konulan diğer çocuklara destek olmak amacıyla Kızılay’n Erasta AVM’de kurduğu stantta Edirneliler kan bağışında bulundular.

Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail İsmail yaptığı açıklamada; “Aldığımız kanları Sağlık Bakanlığı’na teslim ediyoruz. Sağlık Bakanlığı, alınan kanların hepsinde lösemili ya da kök hücre bekleyen çocuklarda uyum olup olmadığına bakıyor. Kök hücre bağışı genel olarak işlem olarak ilk etapta örnek alınıyor. Alınan örnek testler çalışıldıktan sonra uyum olursa kök hücrenin yapılacağı merkeze, kök hücre bağışçısı davet ediliyor. Bu genelde İstanbul, Ankara, Antalya olabilir. Ender olarak yurt dışı da olabiliyor. Çünkü yurt dışından çocuklarımıza kök hücre vermek isteyen  yabancılar da oluyor. Bunun sonucunda nakil yapılacağı yere ,bağışcı  bütün masrafları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmak şartıyla nakil yapılacağı yere götürülüyor. Bir, iki, üç gün kandaki o hücre sayısını arttırmak için bir aşı yapılıyor. Normalde kemik iliğinin belli bir kana belli bir kök hücre salgılaması var.Bu aşı il bu salgılama arttırılıyor. Ve belli bir seviyeye ulaştıktan sonra 4’üncü veya 5’inci günde kök hücre verme işlemi, kan verme işlemine benzer bir işlem olarak koldan damardan 4-5 saat sürerek alınıyor. Bu birinci yöntem. Yüzde 90 oranında bu böyle yapılıyor.” diye konuştu.

Kök hücrede yaş sınırlamasının farklı olduğunu ifade eden Dr. İsmail, “Yüzde 10 oranında kemikten bir parça alınıyor. Genelde insanlar belden ve omurilikte alındığını sanıyor. Hayır belden ve omurgadan değil, leğen kemiğinden veya bacaktan veya göğüs tahtasındaki bir kemiğin içerisindeki bir parça alınıyor. İkinci yöntem bu ama buna ender ihtiyaç oluyor. Kök hücre için yaş sınırlaması farklıdır. 18 ile 50 yaş arasında olması gerekiyor. Çünkü 50’nci yaştan sonra kandaki kök hücre sayısı azalıyor ve yeterli seviyede çıkmayabiliyor. Bu yaş grubundaki sağlıklı olan her bireyin kök hücre bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Uyum olduğunda bir kişinin canı kurtuluyor. Kan da, kök hücre de insandan başka kaynağı olmayan, tedavi edici unsurlardır. Kan bağışı da, kök hücre bağışı hayat kurtarıyor”Kök hücre bağışını verebilecek herkesi bekliyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu kan ve kök hücre bağışı kampanyasını başlatmıştı. Burada açıklama yapan Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına,  “Başta Öykü Arin kızımızın durumunu göz önünde bulundurarak ülkemizde ve dünyada hastalıklarından dolayı yaşamlarını güç sürdüren çocuklarımız için hepimizin özveride bulunması gerekiyor ve özveriyi gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz Edirne emek ve meslek örgütleri platformu olarak duyarlılık sağlamak amacıyla kampanya başlattık ve bu kampanya sürekli sürecek. Arkadaşlarımız bağışlarda devam edecek. Kan bağışında bulunarak ben de katkı vermek istedim. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyorum.” dedi.

2018  Fırtına; “Başta Öykü Arin kızımızın durumunu göz önünde bulundurarak ülkemizdeki ve dünyadaki hastalıklarından dolayı yaşamlarını güç sürdüren çocuklarımız için hepimizin özveride bulunması gerekiyor ve özveriyi gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz, KESK Edirne Şubeler Platformu olarak duyarlılık sağlamak amacıyla kampanya başlattık ve bu kampanya bugün başlıyor. Bundan sonraki günlerde de sürecek. Arkadaşlarımız uygun oldukları zamanlarda bağışlarda devam edecek. Ben de sadece kan bağışında bulunabildiğim içinkan vererek destek olmak istedim” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan  Löseminin nadir görülen saldırgan bir türü olan ve görülme sıklığı milyonda 1-9 arası değişen JMML hastalığı nedeniyle Öykü Arin Yazıcı’ya en geç 2 ay sonra kök hücre nakli yapılması gerekiyor.  Kadriye TUNÇ

 

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trakya Birlik Üyeleri Genel Kurula Alınmadı!

HIZLI YORUM YAP