a

“ONU CUMHURBAŞKANI YAPMAYACAĞIZ”

ad826x90

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz,  gazetemize erken seçim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapmayacağız. Doğusuyla güneydoğusuyla, Akdeniz’iyle, egesiyle orta Anadolu’suyla, Karadeniz’iyle, Trakyalısıyla Marmara’sıyla biz onu Cumhurbaşkanı yapmayacağız” diyen Özyılmaz ile cumhurbaşkanlıgı seçimlerinden milletvekilliği adaylığına kadar uzanan geniş bir söyleşi gerçekleştik.

15’lerin CHP den İYİ partiye geçişini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 15 Milletvekilinin İYİ Parti’ye geçirmesi iyi bir hamle artık  9 tane partinin içine İYİ Parti de girmiştir. CHP’nin 15’ler hamlesi olmasaydı İYİ Parti Demokrat Parti listelerinden seçimlere girecekti şimdi de fazla değişen Bir şey yok İYİ Parti ve Demokrat Parti ittifak yapmıştır kolkola seçime gireceğiz.

Seçimlerde Millet Vekilliğine Aday olacakmısınız?

Tabiki millet vekilliğine adaylıgımı koyuyor buradan sizler aracılığınızlada acıklamış oluyorum

politikaya çok ufak yaşlarda başladım  demokrat partisinin edirne ilbaşkanıyım ve politikadaki tarihsel tecrübemi miilet vekili olarak sürdürmek istiyorum.

Sizce Demokrat Parti ve İYİ Parti ittifakı AKP  karşısında etkin olabilecek mi?

Evet ittifakımız her iki parti içinde hayırlı olacak elimizi çok güçlendirecek. Tabiki CHP de bir aday gösterecek, tüm muhalefet kendi adayını ilk turda gösterecek ve seçime girecek herkes ilk turda kendi adayını destekleyecek. İkinci tura kalan aday kimse  tercihimizi AKP karşısında çogulcu demokrasiyi kim savunuyorsa  kim tek adam rejiminin karşısındaysa tercihimizi ikinci turda bu nitelikdeki bir adaya göre belirleyeceğiz. Yani Akşener kalırsa ikinci tura Akşener’le ittifakımız devam edecek.  CHP’nin adayı kalırsa  AKP’nin karşısında CHP’yi destekleyeceğiz.

Alpullu Şeker Fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Özelleştirmeye en fazla biz karşıyız. Neden? Tarih ne yazıyorsa o. Atatürk’ün yapmış olduğu iki tane şeker fabrikasından sonra DP 9 tane  şeker fabrikası yaptı. Demokrat Parti derken Adnan Menderes ve Süleyman Demirel’in partileri DP ve AP. En son şeker fabrikasını  Turgut Özal açtı. 27 tane şeker fabrikasının zaten 10 tanesini biz yaptık. Demokrat Parti zihniyeti yaptı. Biz CHP’nin içinden çıkan bir partiyiz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelişmekte olan demokrasinin birinci ayağı biz olduk. Biz İnönü’ye dedik ki: mademki demokrasi aşığıyız, mademki demokrasiyi getirdik. Biz artık çoğulcu demokrasiye geçelim. İnönü ve Celal Bayar oturdu ikisi ne yapmak lazım dedi ve Demokrat Parti kuruldu. Demokrat parti kurulduktran sonra seçime girdi.İlk seçime girdikten sonra DP bir önerge verdi. 1. 24 Anayasasında o dönemde cumhurbaşkanı kim idiyse onun resmi paraya, pula basılır. Onu kaldıracağız. İnönü de kabul etti. Hemen inönün resmi kaldırıldı Atatürk’ün resmi  kullanıldı.

“Bugün yine aynı mücadelenin peşindeyiz”

Cumhurbaşkanı başkanlık sisteme geçiliyor. Birçok şey ülkede değişecek. Şayet seçimlerde ittifak yaptığınız İYİ Partisi ile bir iktidarı ele alırsanız eski sisteme dönüşü hedefliyor musunuz?

İYİ Parti’nin kuruluş nedeni İYİ parti genel başkanı Meral Akşener’i seçme nedeni eski çok partili çoğulcu demokrasi sistemini devam ettirmek. Cumhuriyet’i ancak ve ancak bu çoğulcu demokrasi sistemiyle devam ettirme düşüncesiyle zaten Akşener cumhurbaşkanı adayı. Ve biz de onun için onunla beraberiz. Akşener olur ya da CHP’nin göstermiş olduğu bir adayı cumhurbaşkanı olur. Hangisi olursa olsun MHP ve AKP birlikteliğinin dışında seçilecek olan cumhurbaşkanı kesinlikle ilk etapta yapacağı çoğulcu demokrasiye tekrar geri getirmek olacaktır. Bizim bütün meselemiz bu. Biz tek adamlığa karşıyız  biz şefliğe  karşıyız biz çoğulcu demokrasi den yanayız çogulcu demokrasinin ilk adımlarını demokrat parti nin kökleri atmıştır . Cumhurbaşkanı hem bir cumhurbaşkanı hem de bir partinin genel başkanı olmasın. Cumhurbaşkanı bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, cumhur başkanı olsun  benim doğudaki kardeşimin de benim güneydoğudaki kardeşiminde  batıdaki kardeşimin  de orta Anadolu’daki kardeşimin de  hepimizin cumhurbaşkanı olsun. Partili olmasın. Biz 1946-1947’de bunun mücadelesini verdik. O gün o mücadeleyi verdik.  Bugün de yine aynı mücadelenin peşindeyiz. Sandıkların güvenliğinden emin misiniz? YSK’nın şeffaf davranacağını düşünüyor musunuz? Kemal Kılıçdaroğlu’nu çok kişi tenkit eder. İyi bir muhalefet lideri değil gibi şeyler söylerler. Kılıçdaroğlu son 3-4 aydan beri dört dörtlük bir muhalefet liderliği yapıyor. Şimdi Kılıçdaroğlu bir milyon müşait çıkarmanın peşinde. İnanıyorum tüm muhalefet partiler bu işin peşinde olacaklar.Biz onlara o hileyi 2. defa yaptırtmayacağız.

YSK odalarına müşaitler giremiyor bu nasıl güvenliği sağlayacaksınız?

Tabi oralarda kaos yaşayacağımızı biliyoruz. Çünkü jandarmayı dikecek, polisi dikecek ama bizim yetkili organlarımız hiç olmazsa bir tanesi girecek oraya .Onların geçmişte yapmış olduğu hileyi yaptırtmayacağız. Çünkü benim genel başkanım Kılıçdaroğlu ile haftanın iki günü görüşüyor. Akşener ile her gün görüşüyor. Biz burada Tayyip Erdoğan olmasın da ne olursa olsun peşinde değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin peşindeyiz. Çünkü biz bu cumhuriyeti kolay edinmedik. Atatürk bu cumhuriyeti kurarken Türkiye Cumhuriyeti devleti 13 milyon nüfusa sahipti. Ben Uzunköprülüyüm benim dedemin yanı başında yatan Ahmet efendi, Malatyalı Mehmet efendi.  Benim dedemin  bir tarafında Diyarbakırlı yatıyor bir tarafında Malatyalı yatıyor. Bu Cumhuriyeti hep birlikte kurduk. Kalkıp da bu Cumhuriyeti buradan yok edip 90 sene önceki Abdülhamid’in,  peşine düşecek halimiz yok bizim. Onun için biz bu mevcut düzenin tekrar yakalamanın peşindeyiz. Asla ve asla da geçirtmeyeceğiz. Çünkü onların sistemi 15 seneden beri yaptıkları ortada zaten iflas ettiler. Hiç beğenmedikleri Süleyman Demirel yıllarca hep yaptı. Ereğli demir çelik, gübre sanayi hep yaptı. Bunlar da 15 seneden beri hep sattı hala bitiremediler. Bitiremeyecekler. Biz yapıcı bir partiyiz. Geleceğiz yine yapacağız. Çok iddialıyız. Bu dönem Demokrat Parti olarak biz meclisteyiz ve inanıyoruz Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapmayacağız. Doğusuyla güneydoğusuyla, Akdeniz’iyle, egesiyle orta Anadolu’suyla, Karadeniz’iyle, Trakyalısıyla Marmara’sıyla biz onu Cumhurbaşkanı yapmacığız. Onun için ben Edirne’nin yerel siyasetine onlara ben çok borçluyum. O borcumu ben onlara  benim alacağımla gelecekte fazla fazla ödeyecem.

AKP’nin bu seçimi bu kadar öne almasını nasıl değerIendiriyorsunuz?

Korku. AKP de artık farkında gideceğini biliyor korkudan seçimleri yıldırım hızıyla öne aldılar. Makbule TUNÇ

 

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

OTİZM farkındalığını anlattı

HIZLI YORUM YAP