a

“Meriç Nehri Ne Oldu? 145 Milyon Nerede?”

ad826x90

Edirne Kent Konseyi (EKK) 2018 yılının son toplantısını ‘Sivil Örgütler Konuşuyor’ başlığıyla gerçekleştirdi. Edirne Kent Konseyi mevzuatı gereği yılda iki kez yapılması gereken seçimsiz genel kurulu, Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Burada konuşan Gökerküçük, Meriç Nehri üzerine yapılan Edirne Kanal Projesi’nin hala bir sonuca ulaşılmadığını belirterek; ‘Meriç Nehri Ne oldu?, Meriç Nehri’nin kanal olarak yapılması için harcanan 145 milyon lira nerede?” diye sordu.

2016 yılından 2018 yılının sonuna kadar Kent Konseyi olarak yaptıkları çalışmaları aktaran EKK Başkanı Gökerküçük gazetecilere yaptığı açıklamada “Edirne Kent Konseyi mevzuatı gereği 6 ayda bir toplantı yapmak zorunluluğumuz var. Biz bunu geçmiş senelerde her ay yaptığımız için fark edilmiyordu. O yüzden aylık toplantı yapmadığımız için 2018 yılının son toplantısını da yaptık. Burada konumuz ‘sivil örgütler konuşuyor’ adlı toplantıyı bilerek yaptık ki seçimlerde sivil örgütlerimiz yerel yönetime nasıl katılacak, onlar ne söyleyecekler, taleplerini dile getirdik. Burada bizim seçim çalışmalarımız da seçim bildirgesinin alt yapısını da oluşturuyor.

Valilik ve belediyeden temsilcilerin gelmemesini de şöyle yanıtlayan Gökerküçük, “Biz kimseye özel davetiye vermedik. Seçilmişlere genelde davetiye gönderiyoruz. Bu sefer bütün kurumlara tek tek vermedik. Burada basına, delege arkadaşlara mail attık. Mail yoluyla genel bir davetiye gönderdik. Daha önceki toplantılara davetiye gönderdiğimiz halde valilik ve belediyeden temsilciler gelmedi.

En çok önemsediğimiz konu sivil toplum örgütlerimizin bir yurttaş olarak yerel yönetimlere katılması, bir ikincisi de Meriç Nehri ne oldu? Hala çözemedik. Geçen sene bizim yaptığımız hava kirliliği uyarısında 5 sayfalık rapor vardı. Yetkililere verdik. Bakın hava kirliliği tehlikesi var Edirne’de. Uzunköprü’de, Keşan’da gördük. Bu tehlike Edirne’de de var. Demek ki kurumlarımız biraz sivil çalışmaları önemsemiyor gibi geliyor bana.” dedi.

Meriç Kanal mı Nehir mi? “

Gökerküçük Meriç Nehri’nin Kanal mı Nehir mi? olduğu konusunda herhangi bir çözüme ulaşmadığını belirterek; “Biz nehir olarak kalmasını istedik şu anda kanal yapalım dediler, kanal da olmadı. Hala o yapılan 145 milyon para nerede? Bize söylenen brifingte kanal için 145 milyon para yatırılmış. Ama hala kanal yapımı  devam ediyor. Devletimiz uzun zamanda da bitirir. Bir atasözü vardır; ‘Yürüyüşü ağırdır, darbesi ağırdır’ derler belki ileride yapılır. Ama keşke kanal olmasaydı” dedi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TRAKYAKA Yılın Son Toplantısını Gerçekleştirildi

HIZLI YORUM YAP