a

“Mavi Saros siyah Saros Olmayacak”

ad826x90

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Trakya’ya yapılması planlanan nükleer santral ve Sazlıdere Limanı ile ilgili projeye karşı Trakya halkının el ele verip karşı duruş sergilemesi gerektiğini söyleyerek; “Mavi Saros siyah Saros olmayacak” dedi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Trakya’da kurulacağı belirlenen Nükleer Enerji Santrali ve Sazlıdere Köyü’ne yapılacak Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı olduklarını kamuoyuna açıkladı. Zobar , AKP hükümetini yaşamı hiçe sayan projelerden vazgeçmeye çağırdı ve “Mavi Saros siyah olmayacak” dedi.

“Karşımıza iki büyük tehlike birden çıkarıldı” diyen Zobar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çocukların sağlıklı çevre ve güzel bir gelecekte yaşayabilmesi için çocukların hayatlarını olumsuz etkileyecek projelerden AK Parti hükümetinin artık ellerini çekmesini istedi.

Devletin çocuklara güvenilir bir çevrede bulunma ve sağlıklı beslenme olanağı sağlama görevi vardır. Trakya bu konuda en şanslı bölgelerden biriydi. Bizler Ergene Nehri’nin temizlenme çalışmalarının başlatılıp, rehabilite edilip topraklarımızda güvenli besinlerin yetişmesini bekliyorken karşımıza iki büyük tehlike birden çıkarıldı. Trakya’da kurulacağı belirlenen Nükleer Enerji Santrali ve Sazlıdere Köyü’ne yapılacak olan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi.

Nükleer enerji santralleri ölümdür”

Nükleer enerji santrallerinin işletimi esnasında ve sonrasında yaratabileceği tüm sağlık, çevre ve toplumsal zararların hatta yıkımların neler olabileceğini artık ilkokuldaki çocuklarımız bile bilmektedir. Alternatif yenilenebilir enerji potansiyelimiz vardır ve bunların kullanımı güvenle yaşayabileceğimiz bir ülkenin ta kendisidir. Unutulmamalıdır ki; Çernobil faciasından sonra kanser vakıalarının en fazla görüldüğü bölgelerden biri Trakya’dır. Yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır ki 26 yıl geçmesine rağmen bölgemizde hala radyasyon bulunmaktadır yani hala ölüm bu topraklarda bizlerle kol kola gezmektedir.

“Mavi saros siyah saros olmayacak”

Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne tüm Trakya halkı el ele verip karşı duruş sergilemektedir. Çevreyi korumakla görevli olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adeta Saros’un mavisini ve Trakya topraklarını yıkıma uğratmak için bu projeye imza atmıştır. Bu proje ile Sazlıdere Köyü’ne doğalgaz aktarım limanı kurulacak ve 17 kilometrelik boru hattı döşenecektir. Devasa doğalgaz kargo gemilerinin Saros’da ki ekolojik dengeye vereceği tahribatı görmek için uzman olmaya ise hiç gerek yok.

“Yaşamı hiçe sayan projelerden elinizi çekin”

Sonuçlarının ne olacağını bile bile yapılacak, yaşamı hiçe sayan bu projelerden artık AKP hükümetinin vazgeçmeli. İnsanın hayvanın ve doğanın değerinin bilinmesi bu ülkede artık bir zorunluluk olmalı. Suyumuz toprağımız ve havamız bizi hayatta tutacak yegâne şeylerdir. Çocuklarımızın sağlıklı bir çevrede ve güzel bir gelecekte yaşayabilmesi için çocuklarımızın hayatlarını olumsuz etkileyecek bu projelerden artık ellerinizi çekin.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünya Tarihinde Edirne Savaşı

HIZLI YORUM YAP