a

Maskesi Olmayan Yurttaşlar Tarihi Çarşılara Alınmayacak

ad826x90

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın ardından AVM’ler ile tarihi çarşılar bugün açıldı. Edirne Belediyesi, 45 gündür kapalı olan çarşı esnafına 50’lik paketlerde maske, kolonya, el dezenfektanı dağıtılırken; her çarşıya da yeterli miktarda ateş ölçer verildi. Alipaşa Çarşısı Başkanı Yılmaz Sanış, “Maskesi olmayan esnaf, dükkan açamayacak. Bu kesin kural. Maskesi olmayan ziyaretçiyi de çarşıya almayacağız. Sürekli çarşının içerisinde anonslarla sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Önce sağlık diyoruz, ticaret ikinci planda” dedi.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 45 gündür kapalı olan tarihi çarşılar bugün itibariyle açıldı. Edirne Belediyesi, çarşı esnafına 50’lik paketlerde maske, kolonya, el dezenfektanı dağıtılırken; her çarşıya da yeterli miktarda ateş ölçer verildi. Bugün açılan çarşı esnafını Belediye Başkanı Recep Gürkan’da ziyaret ederek, esnafa hayırlı işler dileğinde bulundu. Gürkan ayrıca esnaftan hijyen kurallarına uymalarını ve tedbiri elden bırakmamalarını istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçişleri Bakanlığının kararı ile 11 Mayıs’ta AVM’ler açıldı. AVM deyince herkesin aklına modern AVM’ler geliyor ama Edirne’nin kültürü, kimliği, kültürel dokusu nedeniyle 3 tanede tarihi AVM’ye sahip. Bunlar tarihi dediğimiz çarşılarımız. Bu 3 çarşıda da toplamda 300 esnaf arkadaşımız çalışıyor, 45 gündür kapalılar. İlk kez bugün siftah yapacaklar. Çarşı esnafımız ile yaptığımız toplantının ardından 3 çarşıda da Edirne Belediyesi olarak dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Tüm işyerlerini dezenfekte ettik. Esnaflarımız 45 gündür kapalı. Gerçekten zor günler geçirdiler.  Bizde bugün bu 3 çarşımızın yönetimine ateş ölçer, el dezenfektanı, kolonya ve maske veriyoruz, ücretsiz olarak. Yine bu çarşımızdaki 300 esnafın her birine de 50’lik paket maske ve kolonyada veriyoruz ki bizimde çorbada bir tuzumuz olsun diye. En öne para kazanmayı değil de en öne sağlık tedbirlerini koyarak onlarda işyerlerini bugün açıyorlar” diye konuştu.

“MASKESİ OLMAYAN ESNAF DÜKKAN AÇMAYACAK”

Alipaşa Çarşısı Başkanı Yılmaz Sanış da Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, “Edirne Valilimizin ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın gayretleri olmasaydı, belki de biz bugün bu çarşıyı açamazdık. Yaklaşık 45 gündür kapalıydık. Bazı masraflar yapmamız gerekiyordu ve bizim bunlara ayıracak bütçemiz yoktu. Bu sadece bir deneme. Bir hafta boyunca deneyeceğiz. Her şey yolunda giderse devam edeceğiz. Çarşımızdaki 6 kapıdan 3 tanesi kapalı olacak.  Maskesi olmayan esnaf, dükkan açamayacak. Bu kesin kural. Maskesi olmayan ziyaretçiyi de çarşıya almayacağız. Sürekli çarşının içerisinde anonslarla sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Önce sağlık diyoruz, ticaret ikinci planda” diye konuştu. Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Sınır Kapıları Çok Katı Tedbirlerle ve Kademeli Açılmalı”

HIZLI YORUM YAP