a

Mahalle Meclisleri İçin Biraraya Geldiler

ad826x90

Edirne Kent Konseyi (EKK) Mahalle Meclislerini oluşturmak için Bursa Nilüfer ve Eskişehir Odunpazarı’nda Mahalle Meclisleri oluşturan Bursa Nilüfer ve Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyleri’nin de katılımıyla eski nikah salonunda bir araya geldi.

“Kentin Sahibi olmak için; Mahalle Meclisleri” başlığı adı altında bir bir araya geldi. Toplantı devam ediyor.

“ADIM ATIYORUZ”

EKK Başkanı Gökerküçük; “Hepimizin ne yapılacağına dair bilgisi var ama önemli olan bunu hayata geçirmek. İki tane Türkiye’de bunu başaran belediyemiz var; Nilüfer ve Odunpazarı. Onları çağırdık, onlar ne yaptı, ne etti bakalım, onların açacağı yol üzerinden kendi fikrimizi kendi yerel özelliklerimizi alacağız, bundan sonra ki ikinci adım olarak buraya katılanlarla, delegelerimizle, belediyemizle, muhtarlarımızla oturup ikinci adımı atacağız ve orada ne yapacağımıza karar vereceğiz. Şu anda bir adım atıp kapı açıyoruz sadece.
Bu oluşumun yerel yönetimlere çok katkısı olacak, onun için zaten bütün siyasi partiler yerelden katılım ve katılımcı demokrasi istiyor çünkü kendi işlerinin de kolaylaşmasını istiyor. Mesela mahalledeki sorunlarla ilgili 20 tane dilekçe geleceğine 1 tane dilekçe geliyor. Mahalle kendi içinde örgütleniyor, ne yapacağına karar veriyor, mahallenin sorunlarını tespit ediyor, ondan sonra oradan bir sözcü belediyeye gerekli bilgileri veriyor, belediye de daha rahat oluyor. Hem bürokratik olarak azalma oluyor, hem de sürekli belediyeye giden gelen olmuyor. Bir de bu şekilde bireysel çıkarlar öne çıkmıyor, mahallenin çıkarları önemli oluyor. Dileriz bunu da Edirne’de başaracağız ” dedi. 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da, “Edirne Belediyesi sosyal bir belediyecilik yapmaya çalışıyor. Bunu da her zaman gündeme getiriyoruz. Recep başkan da yönetişimin çok önemli olduğunu, halkla beraber yönetmek noktasında gündeme getiriyoruz. O nedenle de şu an çok önemli deneyimlerini anlatacak Odunpazarı da, Nilüfer de. Çünkü onlar bir yol almışlar ama her yerelin de kendine özel durumları var. Yani şablon oluşturmak çok zor bazı konularda. Özellikle toplumsal ve sosyolojik açıdan. Biz şimdi kendi yolumuzu bulacağız, oradaki onların deneyiminden yola çıkarak. Bunu çok önemsiyorum kendi adıma” dedi.  Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Hayvanlara Bir Gün Değil, Hergün Değer Verilsin’

HIZLI YORUM YAP